PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

CZYM JEST PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO?

Przepukliną rozworu przełykowego nazywa się chorobę układu pokarmowego, która polega na przedostaniu się górnej części żołądka lub nawet całego żołądka do klatki piersiowej. Wyróżnia się dwa główne rodzaje tego schorzenia:

  • wślizgową (przesuwa się wówczas tylko wpust żołądka)
  • okołoprzełykową (przesunięciu ulega wpust żołądka oraz jego główne części)

Oraz pozostałe rodzaje takie jak:

  • mieszaną
  • pourazową
  • wrodzony krótki przełyk

JAK PRZEBIEGA PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO?

Rozwór przełykowy jest miejscem, gdzie przełyk przechodzi przez przeponę oddzielającą jamę brzuszną od klatki piersiowej. W przypadku gdy przepona nie daje rady sprawować swojej funkcji (np. z powodu przeciążenia) dochodzi do przepukliny. Może ona nie dawać widocznych objawów (pacjent dowiaduje się dopiero tego podczas np. gastroskopii lub RTG), lub mogą być one następujące: zgaga, wymioty, ból w nadbrzuszu oraz pod sercem, uczucie obecności treści żołądkowej w przełyku, które może skutkować następnie chrypką oraz suchym kaszlem itp. Zignorowana może być bardzo groźna z powodu powikłań jakie mogą wówczas wystąpić: zapalenie błony śluzowej przełyku, a nawet w skrajnych przypadkach rak przełyku.

LECZENIE PRZEPUKLINY ORAZ JEJ ZAPOBIEGANIE

Leczenie w większości przypadków przebiega farmakologicznie – polega na przyjmowaniu leków, które hamują wydzielanie kwasu solnego oraz regulują pracę układu pokarmowego. Ważne jest również, aby w czasie leczenia pacjent spożywał posiłki w mniejszych porcjach, ale częściej, ograniczył lub najlepiej zaprzestał picia alkoholu oraz palenia tytoniu itp. Ponadto z diety lepiej wyeliminować słodycze, kawę, napoje gazowane, potrawy marynowane oraz te smażone na głębokim tłuszczu, a także potrawy „ciężkie”. Osoby otyłe lub z nadwagą powinny zredukować swoją masę ciała.

Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów lub schorzenie jest na wyższym poziomie pozostaje zabieg operacyjny (również w przypadku przepukliny wrodzonej u dzieci) – może on zostać przeprowadzony standardowo lub laparoskopowo. Aby przystąpić do takiej operacji pacjent musi wykonać badania zlecone przez lekarza, a w dniu zabiegu być na czczo. Po operacji osoba może doświadczać podobnych objawów takich jak podczas choroby m.in. odbijania lub wzdęcia, lecz po czasie zaczynają ustępować.

Ważne jest również, aby po zwalczeniu przepukliny nie rezygnować z dobrych nawyków typu: ograniczenie alkoholu, słodyczy czy tłustych potraw oraz nadmiernie się nie przemęczać.

Przepuklinie można skutecznie zapobiegać stosując się do poniższych zasad:

  • należy spać z głową, która jest ułożona wysoko, np. na grubej poduszce.
  • unikać nacisku na przeponę w czasie oddawania moczu oraz defekacji.
  • nie spożywać alkoholu, nie palić tytoniu oraz nie stosować innych używek.
  • wprowadzić do diety produkty ułatwiające prawidłowe trawienie, np. jogurty naturalne, kefiry, owsianki, żurawinę, siemię lniane, cynamon.
  • pić napary w formie różnego rodzaju herbat, np. z mniszka lekarskiego, dziurawca, imbiru.

Więcej wiedzy o przepuklinie rozworu przełykowego znajdziesz na https://centrumwitalnosci.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego-co-to-takiego-i-jak-temu-zapobiegac_vide.a

Previous Aspekty prawne pracy opiekunek w Niemczech
Next Gewerbe w Niemczech - jakie podatki należy odliczyć?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kantory internetowe notują co miesiąc 20-proc. wzrosty liczby nowych rejestracji

Blisko jedna trzecia Polaków wymienia waluty przez internet. Klienci potrzebują ich już nie tylko na wakacyjne wyjazdy, lecz także na co dzień – przy prowadzeniu firmy lub spłacie kredytu walutowego. Do kantorów

Wiadomości 0 Comments

Rynek płatności mobilnych ma przed sobą świetlaną przyszłość

Ponad 2 mln użytkowników liczy uruchomiony 14 miesięcy temu Polski Standard Płatności BLIK. Jego twórcy chcą za dwa lat było ich dwa razy więcej. Porozumienie sześciu konkurujących na co dzień

Wiadomości 0 Comments

Przez podróbki producenci tracą miliardy dolarów rocznie

Na świecie sprzedaż podróbek przynosi miliardy dolarów strat rocznie. Posiadanie patentów daje przedsiębiorcom możliwość dochodzenia swoich praw. W lutym funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Augustowa ujawnili blisko 40 tysięcy sztuk podrobionych perfum,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź