Rodzaje świec na wykresie świecowym i ich znaczenie

Rodzaje świec na wykresie świecowym i ich znaczenie

Podczas handlu na rynku Forex, nieraz skorzystasz z wykresu świecowego. Jest on jednym z najpopularniejszych narzędzi każdego tradera, ponieważ w prosty sposób obrazuje aktualną sytuację na rynku. Jednak żeby skutecznie z niego korzystać, musisz znać najważniejsze rodzaje świec, które występują na giełdzie. Opis każdej z nich znajdziesz w artykule.

Świeca Doji

Ten rodzaj świecy wyróżnia się tym, że nie posiada korpusu, przez co przybiera kształt krzyża. Znaczy to tyle, że cena otwarcia i zamknięcia nie uległa zmianie lub różnica między nimi jest minimalna.

Co to oznacza dla ciebie?

Jeśli na wykresie pojawiają się świece Doji, świadczy to o niezdecydowaniu rynku. Inwestorzy nie mają wyraźnej wizji, w którym kierunku powinni zmierzać. W takiej sytuacji najlepiej zrobisz, jeśli chwilowo wstrzymasz się z podejmowaniem inwestycji.

Świeca Marubozu

Ta odmiana świecy jest wyraźnym przeciwieństwem poprzedniej. Ma solidny korpus, ale nie posiada tzw. knotów (cieni). Znaczy to, że rynek pewnie zmierza w danym kierunku. Możesz się spodziewać silnego trendu.

Jakiego? To zależy od aktualnej sytuacji na giełdzie.

Wzrostowa świeca Marubozu w trendzie byczym sugeruje kontynuację trendu, zaś w trendzie niedźwiedzim prognozuje jego zmianę. Natomiast spadkowa świeca Marubozu sygnalizuje odwrotne tendencje.

Świeca młot i odwrócony młot

Świece te zawdzięczają swoją nazwę wyglądowi. Młot cechuje się brakiem górnego knota i długim knotem dolnym (co najmniej dwa razy dłuższym niż korpus świecy. Natomiast odwrócony młot — jak sama nazwa wskazuje — jest formacją symetrycznie przeciwną.

Młot występuje głównie w trendzie spadkowym. To sygnał dla byków, ponieważ po jego wystąpieniu najczęściej następuje wzrost cen.

Odwrócony młot daje ten sam sygnał, a dodatkowo sugeruje duże zwyżki cen. Dlatego jeśli widzisz którąkolwiek z tych świec, prawdopodobnie kurs się podniesie. Warto wtedy inwestować — idź do strony Saxo i przekonaj się, jak wygodna może być gra na giełdzie.

Świeca wisielec

Ta świeca wyglądem przypomina opisany wyżej młot. Główna różnica polega jednak na tym, że wisielec pojawia się w trendzie wzrostowym. Sygnalizuje, że obecny wzrost kursu może się zakończyć i nadejdzie trend niedźwiedzi.

Świeca objęcia

Na koniec spójrz na jedną z podstawowych formacji na wykresie świecowym. Składa się ona z dwóch świec, z których druga jest świecą objęcia. Reprezentuje ona krótkoterminowe odwrócenie lub kontynuację trendu.

O byczym objęciu mówimy wtedy, gdy po świecy spadkowej pojawia się wzrostowa. Wtedy druga świeca ma wyższą cenę zamknięcia i niższą cenę otwarcia. Następuje po niej trend byczy. W przypadku objęcia niedźwiedziego sytuacja — jak pewnie się domyślasz — jest odwrotna.

Previous Jak uzyskać szybki zwrot podatku z Niemiec?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 8 komentarzy

Jak oszczędzają Polacy? Sprawdź aktualne trendy

Lokaty bankowe, jednostki funduszy inwestycyjnych oraz obligacje skarbowe – to trzy rodzaje instrumentów, najchętniej wykorzystywane przez Polaków jako bezpieczne formy oszczędzania. Do końca lipca polscy klienci zainwestowali w nie odpowiednio

Finanse 0 Comments

Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

Polacy odkładają rocznie średnio 2,5 mld zł na emerytury. Choć popularność służących do tego kont i pracowniczych programów emerytalnych rośnie, to rynek dobrowolnych oszczędności emerytalnych wciąż wypada słabo. Eksperci podkreślają, że

Wiadomości 4 komentarze

Sposób na spokojną działalność gospodarczą

Prowadzenie działalności gospodarczej jest dużym przedsięwzięciem. Dopilnowanie wszystkich spraw bywa męczące, a przed nami często zbierają się stosy papierów, z których trzeba się rozliczyć. Większość osób w dzisiejszych czasach nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź