Rozliczanie PIT-37 – jakie ulgi nam przysługują?

Rozliczanie PIT-37 – jakie ulgi nam przysługują?

Korzystanie z ulg podatkowych niejednokrotnie może poprawić naszą sytuację finansową. Polski system podatkowy przewiduje szereg ulg dla poszczególnych grup podatników. Aby jednak móc z nich skorzystać, trzeba o nich wiedzieć i samemu wyrazić taką chęć przy składaniu zeznania podatkowego. Podpowiadamy, jakie ulgi mogą nam przysługiwać w przypadku PIT-37.

Kto składa PIT-37?

PIT-37 jest najczęściej wybieraną w Polsce formą rozliczenia podatkowego. Składają go osoby rozliczające się ze swoich rocznych dochodów – przede wszystkim osoby zatrudnione na etacie, ale również renciści czy emeryci. W roku 2019 termin składania PIT-37 mija 30 kwietniaZeznanie podatkowe można złożyć również przez internet. Warto wiedzieć przy tym, na jakie rzeczy możemy uzyskać ulgi i jakie w związku z tym powinniśmy dostarczyć dokumenty.

Co można odliczyć od dochodu?

Jak co roku, od dochodu możemy odliczyć składki ZUS. Dokumenty wymagane to RMUA, czyli raport ZUS przekazywany pracownikowi przez pracodawcę oraz potwierdzenie opłacania składek ZUS.

Od PIT-37 odliczymy również szereg różnych darowizn. Do tej grupy należą wszelkie darowizny przekazane zarówno na organizacje pożytku publicznego, jak i związki wyznaniowe. Warunkiem jest jedynie dostarczenie dokumentu potwierdzającego przekazanie darowizny, zawierającego m.in. dane osobowe darczyńcy. Do darowizn zalicza się również oddawanie krwi.

Ulga przysługuje na wydatki związane z rehabilitacją. Osoby korzystające z zabiegów rehabilitacyjnych mogą odliczyć od dochodu posiadanie samochodu potrzebnego do dojazdów z tym związanych. Uldze podlegają też zakupy leków, sprzętu rehabilitacyjnego oraz takiego, który umożliwia osobie niepełnosprawnej normalne funkcjonowanie. Potrzebne są tu dokumenty potwierdzające niepełnosprawność podatnika, oraz dowody poszczególnych zakupów.

Ulgę można również otrzymać za wydatki na szkolenie uczniów. Decyzję o przyznaniu takiej ulgi może podjąć stosowny organ skarbowy.

Wielu ludzi korzysta z ulgi budowlanej. Pozwala ona na otrzymanie zwrotu VAT za materiały budowlane zakupione w danym okresie. Istnieją jednak limity ulgi, ustalane na podstawie ceny za metr kwadratowy budowanej nieruchomości.

Co można odliczyć od podatku?

Od podatku możemy odliczyć składki zdrowotne – wymagane dokumenty są tu takie samej, jak przy odliczaniu składek ZUS od dochodu.

Dla rodziców wychowujących dzieci istotna jest składka prorodzinna. Nie są przy niej wymagane konkretne dokumenty, ale należy udowodnić, że jest się prawnym opiekunem dziecka. Różne organy skarbowe mogą wymagać w związku z tym różnych dowodów. Zwykle jest to odpis aktu urodzenia. W przypadku rodzin zastępczych potrzebne jest sądowe potwierdzenia przekazania opieki prawnej nad dzieckiem podatnikowi.

Osoby które w danym roku rozliczeniowym pracowały za granicą, mogą skorzystać z tak zwanej ulgi abolicyjnej. Podstawą jest jedynie zaświadczenie potwierdzające to, że płaciliśmy podatki w innym kraju.

Również przy odliczaniu od podatku obowiązuje ulga budowlana. Dodatkiem do niej jest ulga odsetkowa, która pozwala na odliczenie od podatku oprocentowania kredytu zaciągniętego w celach budowlanych i mieszkaniowych.

Previous Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów?
Next Od tego roku do rozliczenia z fiskusem wystarczy chwila

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od jakiegoś czasu każda osoba kierująca firmą może przekazać swoje zobowiązanie podatkowe za pośrednictwem internetu nawet wtedy, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużym stopniu ułatwić całą czynność

Korekta zeznania podatkowego

Termin składania deklaracji PIT oraz CIT upływa 30 kwietnia każdego roku. Do końca kwietnia należy też wpłacić na konto urzędu skarbowego kwoty wykazane z zeznaniu rocznym jako niedopłata. Do deklaracji,

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Sprzedaż akcji a podatek

Kupno i sprzedaż akcji to dzisiaj bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy w dość krótkim czasie. Kiedy jednak mówić należy o konieczności opłacenia podatku z tytułu sprzedaży akcji? Jest to przede

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź