Rozliczanie PIT-37 – jakie ulgi nam przysługują?

Rozliczanie PIT-37 – jakie ulgi nam przysługują?

Korzystanie z ulg podatkowych niejednokrotnie może poprawić naszą sytuację finansową. Polski system podatkowy przewiduje szereg ulg dla poszczególnych grup podatników. Aby jednak móc z nich skorzystać, trzeba o nich wiedzieć i samemu wyrazić taką chęć przy składaniu zeznania podatkowego. Podpowiadamy, jakie ulgi mogą nam przysługiwać w przypadku PIT-37.

Kto składa PIT-37?

PIT-37 jest najczęściej wybieraną w Polsce formą rozliczenia podatkowego. Składają go osoby rozliczające się ze swoich rocznych dochodów – przede wszystkim osoby zatrudnione na etacie, ale również renciści czy emeryci. W roku 2019 termin składania PIT-37 mija 30 kwietniaZeznanie podatkowe można złożyć również przez internet. Warto wiedzieć przy tym, na jakie rzeczy możemy uzyskać ulgi i jakie w związku z tym powinniśmy dostarczyć dokumenty.

Co można odliczyć od dochodu?

Jak co roku, od dochodu możemy odliczyć składki ZUS. Dokumenty wymagane to RMUA, czyli raport ZUS przekazywany pracownikowi przez pracodawcę oraz potwierdzenie opłacania składek ZUS.

Od PIT-37 odliczymy również szereg różnych darowizn. Do tej grupy należą wszelkie darowizny przekazane zarówno na organizacje pożytku publicznego, jak i związki wyznaniowe. Warunkiem jest jedynie dostarczenie dokumentu potwierdzającego przekazanie darowizny, zawierającego m.in. dane osobowe darczyńcy. Do darowizn zalicza się również oddawanie krwi.

Ulga przysługuje na wydatki związane z rehabilitacją. Osoby korzystające z zabiegów rehabilitacyjnych mogą odliczyć od dochodu posiadanie samochodu potrzebnego do dojazdów z tym związanych. Uldze podlegają też zakupy leków, sprzętu rehabilitacyjnego oraz takiego, który umożliwia osobie niepełnosprawnej normalne funkcjonowanie. Potrzebne są tu dokumenty potwierdzające niepełnosprawność podatnika, oraz dowody poszczególnych zakupów.

Ulgę można również otrzymać za wydatki na szkolenie uczniów. Decyzję o przyznaniu takiej ulgi może podjąć stosowny organ skarbowy.

Wielu ludzi korzysta z ulgi budowlanej. Pozwala ona na otrzymanie zwrotu VAT za materiały budowlane zakupione w danym okresie. Istnieją jednak limity ulgi, ustalane na podstawie ceny za metr kwadratowy budowanej nieruchomości.

Co można odliczyć od podatku?

Od podatku możemy odliczyć składki zdrowotne – wymagane dokumenty są tu takie samej, jak przy odliczaniu składek ZUS od dochodu.

Dla rodziców wychowujących dzieci istotna jest składka prorodzinna. Nie są przy niej wymagane konkretne dokumenty, ale należy udowodnić, że jest się prawnym opiekunem dziecka. Różne organy skarbowe mogą wymagać w związku z tym różnych dowodów. Zwykle jest to odpis aktu urodzenia. W przypadku rodzin zastępczych potrzebne jest sądowe potwierdzenia przekazania opieki prawnej nad dzieckiem podatnikowi.

Osoby które w danym roku rozliczeniowym pracowały za granicą, mogą skorzystać z tak zwanej ulgi abolicyjnej. Podstawą jest jedynie zaświadczenie potwierdzające to, że płaciliśmy podatki w innym kraju.

Również przy odliczaniu od podatku obowiązuje ulga budowlana. Dodatkiem do niej jest ulga odsetkowa, która pozwala na odliczenie od podatku oprocentowania kredytu zaciągniętego w celach budowlanych i mieszkaniowych.

Previous Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów?
Next Od tego roku do rozliczenia z fiskusem wystarczy chwila

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 2 komentarze

Dla kogo formularz PIT-28/A?

Formularz PIT-28/A jest dodatkiem do głównego dokumentu PIT-28. Wielu podatników zapomina, że oba druki powinny być wypełniane i składane do odpowiedniego urzędu skarbowego razem. Według ustaleń instytucji państwowych formularze te

Rozliczenia PIT-ów 1Comments

Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Według Ministerstwa Finansów najczęstszymi błędami podczas elektronicznego składania zeznania podatkowego przez podatników były statusy: 414, 412 oraz 411. Status 414 dotyczy błędów podczas weryfikacji danych identyfikacyjnych. Przyczyną tego błędu jest

Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny

Przyjęta przed laty i niezgłoszona do opodatkowania darowizna może być źródłem sporych kosztów podatnika. Jeśli organ podatkowy ujawni taki fakt, nakłada daninę od nieujawnionych dochodów w wysokości 75% podstawy opodatkowania.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź