Rzeczy używane bez VAT

Rzeczy używane bez VAT

Przedsiębiorca nie będzie musiał rozliczać się z podatku VAT gdy sprzeda rzecz, której używał przez co najmniej 6 miesięcy. Takie zwolnienie jest możliwie, gdy w chwili nabycia rzeczy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Zgodzie z ustawą o VAT za rzeczy używane uważane są ruchomość np. samochód, którego okres używania wynosi co najmniej pół roku do momentu nabycia prawa do rozporządzania nim jako własnością.

Towary używane przez przedsiębiorcę nie mogą być tylko przez niego nabyte, ale również używane. Definicji tej nie podlegają artykuły handlowe.

Okres 6 miesięczny liczy się od dnia nabycia towaru co jest ważne w przypadku leasingu ponieważ przedmiot umowy był już używany wcześniej. Gdy przedsiębiorca kupuje samochód z leasingu okres, po którym może nastąpić zwolnienie jest liczony od dnia wykupu auta.

Interpretacje organów podatkowych zgadzają się z tym stanowiskiem, czego przykładem jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu mówiąca o tym, że pojazd może zostać objęty zwolnieniem przedmiotowym po upływie pół roku od momentu wykupienia go w ramach leasingu.

Przedsiębiorca może nie opodatkować VAT-em transakcji towaru używanego pod warunkiem, że podczas nabycia towaru nie przysługiwało mu prawo do jego odliczenia. Nie może być to mylone z sytuacją, gdzie podatnik z prawa do odliczenia zrezygnował sam. Zwolnienie to jest stosowane, gdy podatnik zakupił rzeczy przeznaczone do zwolnionej działalności i wtedy prawa do odliczenia podatnik nie posiada.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Amortyzacja budynków przeznaczonych pod wynajem - spółki
Next Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?

Może to Ci się spodoba

Zwolnienia 0 Comments

Kiedy biuro rachunkowe może być zwolnione z podatku VAT?

Ze zniesienia podatku VAT mogą korzystać przedsiębiorstwa, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła limitu określonego w przepisach prawa podatkowego. Jeżeli biuro rachunkowe świadczy usługi w ramach doradztwa nie ma

Zwolnienia 0 Comments

Kiedy biuro rachunkowe może nie płacić VAT?

Zgodnie z zarządzeniami podatkowymi zwolnione od podatku VAT mogą być podmioty gospodarcze, których wysokość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła w poprzednim roku podatkowym określonego progu podatkowego. Ustawa o VAT reguluje również,

Zwolnienia 0 Comments

Czy dobra używane są objęte podatkiem VAT?

Sprzedając rzeczy, które były używane przez ponad pół roku, nie mamy obowiązku odprowadzenia od nich podatku VAT. Zgodnie z ustawą o VAT zwolnieniu podatkowemu podlegają rzeczy użytkowane przez przedsiębiorcę, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź