Skórzana tapicerka jak nowa

Skórzana tapicerka jak nowa

Posiadasz auto wyposażone w skórzaną tapicerkę? Cieszysz się estetycznym wyglądem i trwałością? To bardzo dobrze, musisz jednak pamiętać, że naturalna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zupełnie innej niż tworzywa sztuczne.

Poniżej pokazujemy jak prawidłowo czyścić i konserwować skórzaną tapicerkę, a także odróżnić ją od sztucznej skóry.

Dobrze wyprawiona skóra naturalna gwarantuje trwałość i estetykę. Z całą pewnością posłuży przez długi czas, zakładając oczywiście, że będzie odpowiednio pielęgnowana. Jeśli o nią nie zadbasz, po kilku latach stanie się twarda, spękana, a nawet porwana.

Problem ten bardzo często dotyczy samochodów używanych, dlatego też planując zakup warto zwrócić uwagę na stan tapicerki.

Zniszczona tapicerka skórzana z całą pewnością negatywnie wpływa na wartość pojazdu, warto jednak pamiętać, że nawet mocno zniszczoną tapicerkę skórzaną można reanimować i to znacznie łatwiej niż tapicerkę tekstylną lub wykonaną z tworzyw sztucznych.

Naturalna skóry zazwyczaj jest porowata – cecha ta pozwala skórze oddychać, wchłania także wilgoć, co bez wątpienia korzystnie wpływa na szeroko rozumiane użytkowanie – w aucie siedzi się przyjemniej i wygodniej niż na podobnie wyglądającym skaju. Niestety, porowatość sprawia, że na tapicerce łatwiej zbiera się brud,w tym drobinki piasku, które często przekładają się na zniszczenia w postaci przetarć czy wycierania warstwy ochronnej.

W tapicerkę wnika również pot podróżujących, a naturalna skóra łatwo wchłania zapachy, mogą także pojawić się przebarwienia, zwłaszcza, gdy pasażerowie założą barwiącą odzież, np. jeansy.

Chcąc uniknąć tego typu problemów należy stosować regularne zabiegi pielęgnacyjne, używając specjalnych preparatów do czyszczenia i konserwowania naturalnej skóry. Warto pamiętać, że domowe środki czyszczące, czyli popularna chemia, mogą przynieść efekty odwrotne do pożądanych, dlatego też należy ich unikać – skóra może ulec przebarwieniom, traci także naturalną elastyczność, a tym samym staje się nieprzyjemna w dotyku i bardziej podatna na uszkodzenia.

Mówiąc o elastyczności tapicerki skórzanej nie sposób pominąć kwestii odpowiedniego nawilżenia – zabieg ten zniweluje działanie wysokich temperatur oraz promieniowania UV, które powodują, że skóra rozsycha się i ulega starzeniu, nota bene, podobnie jak skóra ludzka.

Warto jednak pamiętać, że skóra człowieka potrafi samodzielnie odbudować się i regenerować, natomiast w przypadku tapicerki skórzanej jest to niemożliwe, dlatego też konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, z wykorzystaniem specjalnych środków pielęgnujących.

Zaskoczeniem może okazać się fakt, jak dużą ilość mleczka lub emulsji należy zużyć, by doprowadzić do właściwego stanu tapicerkę skórzaną, która przez długi czas nie była konserwowana ani czyszczona.

Estetyczny wygląd skórzanej tapicerki

Informacje i rady dotyczące pielęgnowania skórzanej tapicerki można znaleźć m.in. na forach internetowych. Często są to rady, by do pielęgnacji skórzanej tapicerki nie używać kremów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji ludzkiej skóry, nawet jeśli będą to wysokiej jakości, drogie kosmetyki, mogą one przynieść efekty odwrotne do pożądanych, gdyż żywa skóra ma zupełnie inne potrzeby niż skóra wyprawiona.

Kolejną kwestią jest częstotliwość czyszczenia i konserwacji tapicerki skórzanej. Zakłada się, że zabieg ten należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 2-3 miesiące, także w sytuacji, gdy tapicerka wydaje się być w stanie nienagannym. Jeśli jest ona zabrudzona, zabieg ten należy wykonać natychmiast.

Największym problemem jest wytarcie części zewnętrznej – w tej sytuacji pomóc mogą wyłącznie fachowcy, dlatego też właśnie im warto zlecić wykonanie tego zadania. Jeśli nie ma głębokich pęknięć lub przetarć na wylot, wystarczy nałożyć warstwę lakieru, by skóra wyglądała jak nowa. Koszt zabiegu to ok 200-400 zł za jeden fotel lub 100 zł w przypadku mniejszych elementów, np. kierownicy lub gałki dźwigni biegów.

Zobacz też: disegno-studio.pl

Poprzedni 80 proc. środków polskich firm na inwestycje pochodzi z banków
Następny Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami mieszkań i domów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku

Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod

Wiadomości 0 Komentarz

Banki liczą na ożywienie w kredytach konsumpcyjnych

Dzięki stabilnemu wzrostowi gospodarczemu i programowi „Rodzina 500 plus” konsumenci powinni masowo ruszyć na zakupy. Lider rynku sprzedaży ratalnej, Santander Consumer Bank, liczy na większy popyt na kredyty gotówkowe, zwłaszcza w kanale

Wiadomości 0 Komentarz

Ceny mieszkań stoją w miejscu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym od 2014 roku zdecydowanie się poprawia – jest większy popyt na mieszkania, a deweloperzy, nadążając za rynkiem, nie wyprzedzają go, co powoduje równowagę między dostępną ofertą a

Finanse 0 Komentarz

W tym roku upadło prawie 600 firm

W pierwszych trzech kwartałach tego roku upadło 589 firm. Najczęstszym problemem jest utrata płynności finansowej, dlatego priorytetem dla większości przedsiębiorstw, oprócz większego zysku, jest właśnie utrzymanie płynności finansowej, wynika z badania „Dojrzałość

Wiadomości 0 Komentarz

Od października prawo do emerytury w obniżonym wieku zyska ponad 330 tys. Polaków

1 października wejdzie w życie ustawa, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 dla mężczyzn. Tylko w tym roku prawo do świadczenia zyska ponad 330 tys. osób. ZUS zapewnia, że

Wiadomości 2 komentarze

Czym charakteryzuje się księga inwentarzowa?

Wielu właścicieli we własnym zakresie dba o dokumenty firmy i realizuje wszelkie sprawy formalne. W tej grupie są również księgi inwentarzowe, które ewidencjonują środki trwałe. Na jakich zasadach powinny być

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź