Sprawa rozwodowa – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Sprawa rozwodowa – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Rozwód to niewątpliwie bardzo trudny orzech do zgryzienia. To sytuacja w życiu, z którą na pewno nikt z nas nie chciałby się borykać. Sprawa rozwodowa jest obciążająca pod względem emocjonalnym, ale również skomplikowana, jeśli chodzi o liczne formalności.

Rozwód – pierwsze kroki

Podejmując decyzję o rozwodzie najlepiej od razu skierować się do adwokata. W miarę możliwości pomoże Ci on przejść tę sprawę dość szybko. Niestety, często oprócz samego rozwodu pojawiają się również inne problemy, takie jak kwestia podziału majątku, opieki nad dziećmi czy alimentów. Jednak zanim do tego dojdziesz, musisz poznać możliwe rozwiązania swojej sprawy.

Istnieją dwa scenariusze rozwodu. Jeden to rozwód z orzeczeniem o winie, a drugi bez orzekania o winie. W tym drugim przypadku cały proces przebiegnie bardzo szybko, ponieważ polega na wcześniejszym uzgodnieniu ze sobą spraw związanych z zakończeniem małżeństwa. Pierwszy przypadek zdarza się wtedy, gdy istnieją rozbieżności w składanych zeznaniach lub kiedy istnieją problemy w związku, takie jak uzależnienia, przemoc, długi itp. Wtedy adwokat będzie Ci bardzo potrzebny – bez względu na to, po której stronie leży wina. Nie znasz nikogo, kto mógłby Ci pomóc? Spróbuj poszukać w sieci. Wystarczy, że wpiszesz hasło „adwokat” i nazwę miejscowości, w której mieszkasz, np. „adwokat Katowice”. Poczytaj opinie w Internecie – na pewno znajdziesz wiele cennych rad.

Kilka słów o przygotowaniach do sprawy rozwodowej

Gdy wspólnie z adwokatem ustalicie scenariusz oraz zaplanujecie kolejne działania, przychodzi czas na formalności. Tutaj niezbędne będzie przygotowanie i złożenie wniosku o rozwód, pism procesowych z odpowiednimi załącznikami, wniosku o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub kontaktów z dziećmi, a także innych, niezbędnych dokumentów, takich jak akty z urzędu stanu cywilnego, deklaracje podatkowe, projekt porozumienia wychowawczego, czy też wyciągi z rachunków bankowych (jeśli jest to konieczne). Warto także posiadać kopie pism oraz dowodów, które zostały złożone do sądu. Oprócz tego pamiętaj, że możesz powołać świadków.

Sprawa o rozwód – w jakim sądzie?

Musisz wiedzieć o tym, że sprawy rozwodowe odbywają się w sądach okręgowych, dlatego jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, musisz przygotować się na konieczność dojazdu do większego miasta. Warto więc pamiętać o tym, by skierować pozew do odpowiedniego sądu, ponieważ jeśli złożysz go w niewłaściwym miejscu, inny sąd – owszem – przekaże go we właściwe miejsce, jednak cały proces może się nieco przeciągnąć. Jeśli więc zależy Ci na czasie, nie popełnij tego błędu.

Previous Jak zniwelować stres powstający w naszej pracy?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od tego roku do rozliczenia z fiskusem wystarczy chwila

Blisko połowa Polaków rozliczy się w tym roku z fiskusem za pomocą maksymalnie dwóch kliknięć. Osoby składające PIT-37 i PIT-38 będą mogły skorzystać z gotowego formularza. Urzędnik skarbowy wypełni je za podatnika. W każdej

Wiadomości 0 Comments

Polscy eksporterzy i importerzy będą mogli skorzystać z nowego połączenia kolejowego do Chin

Licząca ok. 70 mln mieszkańców chińska prowincja Hunan położona w południowo-wschodniej części kraju chce współpracować z Polską. Operator intermodalny Loconi podpisał porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju przewozów kolejowych między tą prowincją a Polską.

Wiadomości 0 Comments

Do 2020 r. wartość polskiego rynku e-handlu wzrośnie do ponad 60 mld zł

Do końca tej dekady na polskim rynku ma działać już ponad 30 tys. internetowych sklepów, a wartość branży e-commerce skoczy z obecnych 40 do ponad 60 mld zł – prognozują eksperci

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź