Sprawa rozwodowa – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Sprawa rozwodowa – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Rozwód to niewątpliwie bardzo trudny orzech do zgryzienia. To sytuacja w życiu, z którą na pewno nikt z nas nie chciałby się borykać. Sprawa rozwodowa jest obciążająca pod względem emocjonalnym, ale również skomplikowana, jeśli chodzi o liczne formalności.

Rozwód – pierwsze kroki

Podejmując decyzję o rozwodzie najlepiej od razu skierować się do adwokata. W miarę możliwości pomoże Ci on przejść tę sprawę dość szybko. Niestety, często oprócz samego rozwodu pojawiają się również inne problemy, takie jak kwestia podziału majątku, opieki nad dziećmi czy alimentów. Jednak zanim do tego dojdziesz, musisz poznać możliwe rozwiązania swojej sprawy.

Istnieją dwa scenariusze rozwodu. Jeden to rozwód z orzeczeniem o winie, a drugi bez orzekania o winie. W tym drugim przypadku cały proces przebiegnie bardzo szybko, ponieważ polega na wcześniejszym uzgodnieniu ze sobą spraw związanych z zakończeniem małżeństwa. Pierwszy przypadek zdarza się wtedy, gdy istnieją rozbieżności w składanych zeznaniach lub kiedy istnieją problemy w związku, takie jak uzależnienia, przemoc, długi itp. Wtedy adwokat będzie Ci bardzo potrzebny – bez względu na to, po której stronie leży wina. Nie znasz nikogo, kto mógłby Ci pomóc? Spróbuj poszukać w sieci. Wystarczy, że wpiszesz hasło „adwokat” i nazwę miejscowości, w której mieszkasz, np. „adwokat Katowice”. Poczytaj opinie w Internecie – na pewno znajdziesz wiele cennych rad.

Kilka słów o przygotowaniach do sprawy rozwodowej

Gdy wspólnie z adwokatem ustalicie scenariusz oraz zaplanujecie kolejne działania, przychodzi czas na formalności. Tutaj niezbędne będzie przygotowanie i złożenie wniosku o rozwód, pism procesowych z odpowiednimi załącznikami, wniosku o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub kontaktów z dziećmi, a także innych, niezbędnych dokumentów, takich jak akty z urzędu stanu cywilnego, deklaracje podatkowe, projekt porozumienia wychowawczego, czy też wyciągi z rachunków bankowych (jeśli jest to konieczne). Warto także posiadać kopie pism oraz dowodów, które zostały złożone do sądu. Oprócz tego pamiętaj, że możesz powołać świadków.

Sprawa o rozwód – w jakim sądzie?

Musisz wiedzieć o tym, że sprawy rozwodowe odbywają się w sądach okręgowych, dlatego jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, musisz przygotować się na konieczność dojazdu do większego miasta. Warto więc pamiętać o tym, by skierować pozew do odpowiedniego sądu, ponieważ jeśli złożysz go w niewłaściwym miejscu, inny sąd – owszem – przekaże go we właściwe miejsce, jednak cały proces może się nieco przeciągnąć. Jeśli więc zależy Ci na czasie, nie popełnij tego błędu.

Previous Jak znaleźć pracę w Aleksandrowie Kujawskim?
Next Skuteczna reklama na Facebooku - dlaczego warto?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zmiany polityczne z dużym wpływem na światową gospodarkę

Zmiana gospodarza w Białym Domu pociąga za sobą wiele pytań o rozwój światowej gospodarki i coraz silniej wpływającą na nią polityki. Zdaniem ekonomistów najważniejszą kwestią będzie utrzymanie stabilizacji w największych krajach takich jak Rosja

Wiadomości 0 Comments

BP inwestuje w ofertę spożywczą

Coraz więcej klientów robi zakupy w sklepach na stacjach benzynowych. Ich oferta obejmująca kilka tysięcy produktów konkuruje z osiedlowymi sklepikami czy nawet dyskontami. Na ten segment działalności mocno stawia koncern BP, który

Wiadomości 0 Comments

W 2017 roku możliwe zniesienie krótkoterminowych wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji

Unijni politycy i urzędnicy zgodzili się na to, by obywatele Ukrainy i Gruzji przekraczali granice strefy Schengen bez wiz. Jeśli procedury legislacyjne szybko się zakończą, będzie to możliwe w 2017 roku. Zdaniem ekspertów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź