Usługi zagraniczne w CIT

Usługi zagraniczne w CIT

CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Poniższy artykuł poświęcony będzie rozwiązaniu wątpliwości w przypadku rozliczania podatku CIT przez przedsiębiorców korzystających z usług doradców za granicą kraju.

Przedsiębiorcy działający na terenie Polski mają obowiązek odliczania podatków od osiągniętego dochodu. Ograniczony obowiązek podatkowy nałożony jest na te firmy, które posiadają swoje siedzimy w różnych krajach UE. Prawo nakazuje odliczenie podatku tylko od dochodów uzyskanych w Polsce.

Wysokość owego podatku CIT od usług księgowych, doradczych, finansowych i innych tego typu oferowanych na polskim rynku ustalony jest w wysokości 20% z całego dochodu.

Zagraniczni kontrahenci nie mają obowiązku podatkowego w Polsce. Usługodawca nie ma także prawa pobierać od nich zaliczek na podatek CIT, który nie jest wymagany. W przypadku polskiej firmy realizującej usługi na rynkach zagranicznych, miejscem uzyskania przychodu jest Polska. Ponieważ realizowana działalność ma wpływ na gospodarkę krajową, a nie zagraniczną i nie ma tu znaczenie gdzie klienci korzystają z nabytych usług.

Istnieje kilka aktów prawnych regulujących skomplikowany proces naliczania podatku od uzyskiwanego dochodu. Należą do nich:

-artykuł 3 ustawy 1 i ustawy 2,

– artykuł 26 ustawy 1, artykuł. 21 ustawy 1,

– punkt 2a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, polscy przedsiębiorcy korzystający z usług za granicą w celu poprawy efektywności działania własnej firmy, są zobowiązani do uiszczenia podatku od dochodu.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak opodatkować zapłatę przez wykonaniem zlecenia?
Next Jak podwyższyć stawkę amortyzacyjną?

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

Jak liczyć rok podatkowy?

Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

Zwrot nakładów na nowe technologie a ulga CIT

Nabywając nowe technologie podatnik może skorzystać z  możliwości odliczenia 50% wysokości wydatków od swojego dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że jakakolwiek forma zwrotu nakładów poniesionych na zakup technologii, pozyskana w ciągu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź