VAT a wartość aportu

VAT a wartość aportu

Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości nominalnej otrzymanych udziałów jako podstawy do określenia wysokości VAT.

Praktyka organów podatkowych w tym zakresie wykazuje, że fiskus kwestionuje przyjmowanie wartości rzeczywistej udziałów jako podstawy opodatkowania VAT. Również Naczelny Sąd Administracyjny wskazał że podstawę opodatkowania VAT w przypadku aportu stanowi wartość nominalna otrzymanych udziałów (postanowienie z 31 marca 2014 r. (sygn. akt I FPS 6/13)). Trzeba zaznaczyć, że sąd w tym przypadku zajął stanowisko w oparciu o własną interpretację przepisów unijnych.

Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że wartość świadczenia niepieniężnego powinna być taką wartością, „którą otrzymujący usługi stanowiące wynagrodzenie za dostawę towarów przypisuje usługom, które pragnie otrzymać i musi odpowiadać kwocie, jaką jest on gotowy wydać w tym celu”. Zatem należałoby przyjąć, że wartością świadczenia winna być cena, którą podmiot wnoszący aport jest gotowy wydać w zamian za udziały lub akcje.

Problem powstaje, gdy wartość nominalna udziałów, czy akcji przekracza wartość rzeczywistą udziałów. Często bywa tak, że wartość nominalna akcji nie ma żadnego uzasadnienia w faktycznym stanie rzeczy, nie zależy ona od obiektywnych  mierników wyceny, a np. od tymczasowej koniunktury na giełdzie.

Wydawałoby się racjonalne ustalanie wartości aportu na podstawie rzeczywistej wartości udziałów lub akcji. Warto byłoby, przy wyznaczaniu podstawy opodatkowania VAT, kierować się ekonomicznymi wskaźnikami, miast nieprzystających do stanu faktycznego nominalnymi wartościami akcji, czy udziałów.

Stosując zasady wyceny, które zbyt daleko odbiegają od rzeczywistej ceny świadczeń niepieniężnych tworzy się pole do nadużyć ze strony podmiotów, które nie prowadzą działalności opodatkowanej VAT.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous VAT – rządowy plan walki z oszustami podatkowymi
Next Zwrot nakładów na nowe technologie a ulga CIT

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia VAT 1Comments

Jak rozliczyć import usługi?

W naszym kraju na przywożone towary decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że rodzimy rynek jest uboższy, a towary importowane o wiele ciekawsze i w niższej cenie. Na

Browary warzą coraz więcej piwa i ważą coraz więcej dla gospodarki

Sektor piwowarski jest istotnym ogniwem polskiej gospodarki. W kraju działa ponad 200 browarów, które reprezentują światowy poziom technologiczny. 90 proc. wykorzystywanych surowców pochodzi od lokalnych dostawców. Polskie piwo jest znane

Akcyza 0 Comments

Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Przedsiębiorca, który chce sprowadzać samochody osobowe z Unii Europejskiej w celu ich złomowania musi opłacić akcyzę – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lipca

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź