W 2013 samochody z kratką wciąż bez pełnego odliczenia

W 2013 samochody z kratką wciąż bez pełnego odliczenia

Już w ubiegłym roku sugerowano, że do ustawy o transporcie drogowym zostaną wprowadzone poprawki. Zmiany te wskazywały zmniejszenie progu finansowania na kupno pojazdu ,,z kratką” przez prowadzących firmę. Z początkiem roku miały wejść w życie nowe przepisy. Na szczęście, dla przedsiębiorców, tak się nie wydarzyło.

Na chwilę obecną przedsiębiorca dokonujący kupna auta lub innego środku transportu na działalność gospodarczą może doprowadzić do odliczenia podatku (do 60% ostatecznej kwoty lub do 6 tys. zł). Z przywileju częściowej refundacji, oprócz samochodów osobowych, mogą korzystać inne pojazdy, których masa całkowita nie nie przekracza 3,5 t.

Zbliżone procedury stosowane są w przypadku, gdy przedsiębiorca udostępnia swój własny samochód i korzysta z niego na potrzeby przedsiębiorstwa. Może także wynajmować, dzierżawić lub leasingować dowolny pojazd. Trzeba jednak mieć na wymienione sytuacje dowody, w tym przypadku faktury. Są one warunkiem koniecznym, aby móc ubiegać się o odliczenie podatku. Aczkolwiek, pojazdy typu van nie mogą czekać na ulgi podatkowe.

Wedle podstawowego założenia procedury wspomniane wyżej powinny wejść w życie już w tym roku. Jednakże zasugerowano, aby termin ten przedłużyć do końca tego roku. Oznacza to, że finalnie ustawa zostanie zatwierdzona 01.01.2014 r.. Przyczyna zmiany terminu jest znana i dość zrozumiała. Kryzys obecny na każdym kroku, trudna sytuacja materialna, ekonomiczna i gospodarcza była wystarczającym argumentem przekonującym do odroczenia nowelizacji.

Zatem za rok w ustawie umieszczony zostanie zapis dokładnie określający sytuacje umożliwiające odliczenie podatku VAT od zakupu pojazdu z ,,kratką”. Uwzględnione zostaną także wszystkie polecenia płynące z UE, na wprowadzenie których zgodę wyraziła Polska już jakiś czas temu. Nie zmieni się odliczenie 60% podatku od auta lub innego pojazdu o masie do 3,5 t. Wymienione wytyczne nie będą miały zastosowania wobec samochodów, w których poza kierowcą jest miejsce dla: jednego pasażera i ładowność do 425 kg, dwóch pasażerów i ładowność nie przekracza 493 kg, trzech pasażerów lub więcej i ładowność do 500 kg.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Konsekwencje przesłania podatku na niewłaściwe konto
Next Kiedy założyć KPiR?

Może to Ci się spodoba

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Jak liczyć dochody dziecka z zagranicy?

Dostawanie środków z racji prorodzinnej formy rozliczania podatku VAT jest obarczone limitem przychodu, jaki dziecko może uzyskać w danym okresie podatkowym. Wątpliwości budzą się w kwestii wliczania do limitu wartości

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Od 2013 zmiany w podatku tonażowym

Podatek tonażowy w tym roku przechodzi prawdziwą rewolucje. Wprowadzono bowiem nowe zmiany, które mają regulować dokładnie przypadki, w których przysługuje. Ma on dotyczyć przede wszystkim firm żeglugowych, firm użytkujących statki

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź