W jakim celu obliczmy wartość używanych sprzętów dla firmy?

W jakim celu obliczmy wartość używanych sprzętów dla firmy?

Przy posiadaniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek wprowadzić środki trwałe w ewidencji, która się do nich odnosi. Odpisy z tych środków stanowią koszty uzyskania przychodów. Wtenczas obowiązkowe jest rozpoznanie wartości początkowej tych środków trwałych.

Ustalenie wartości składnika majątkowego jest zależne od sposobu jego zyskania. Jest kilka metod nabycia, które pozwalają określić sposób wyceny początkowej środka i jest to:

– odpłatne nabycie, gdzie wartość początkową środka jest koszt zakupu,

– samodzielne wytworzenie, gdzie wartość stanowi koszt wytworzenia,

– zdobycie w nieodpłatny sposób lub na drodze spadku czy darowizny, gdzie wartością| jest cena zakupu z dnia nabycia.

Gdy wskazanie cen zakupu środków trwałych jest niemożliwe, ich wartość początkową przyjmuje się w wielkości, która wynika z wyceny dokonanej przez podmiot, z uwzględnieniem cen rynkowych środków tego samego pochodzenia z roku poprzedzającego założenie ewidencji.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Ile za podatek od nagrody?
Next Czym różni się przychód od dochodu?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 1Comments

Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?

Przepisy dotyczące zmian pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorców warunków amortyzacji są bardzo rygorystycznie interpretowane przez organy podatkowe. Spór pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego

Amortyzacja 1Comments

Amortyzacja czy odliczenie od kosztów uzyskania dochodów?

Właściciel przedsiębiorstwa może ująć swój prywatny samochód niescharakteryzowany w majątku zakładu do kosztów uzyskania przychodu, gdy wartość owego pojazdu nie jest większa niż 3500 złotych. Do sum otrzymania przychodu dołączamy

Amortyzacja 1Comments

Jaką formę amortyzacji jachtu wybrać?

Wynajęcie, a przede wszystkim zakup jachtu, kojarzy się z dużymi nakładami finansowymi, które są dostępne dla małej grupy osób. Okazuje się, że dla mniej zamożnych pojawiła się opcja amortyzowania. Czy

3 komentarze

 1. Pawlus
  02 września, 17:33 Reply
  Czy jeżeli sprzęt został nabyty w nieodpłatny sposób, na przykład dostałem go w spadku to jakiś podatek trzeba od niego odprowadzać? Jeśli tak, to w jaki sposób?
 2. listek
  10 sierpnia, 14:03 Reply
  Przy posiadaniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek wprowadzić środki trwałe w ewidencji, w innym wypadku czeka ich kara.
 3. agon
  20 grudnia, 12:09 Reply
  To zależy, czy przedmiot został dany w przypadku darowizny, czy w jeszcze inny sposób.

Zostaw odpowiedź