Wpisanie samochodu w likwidacyjny spis z natury

Wpisanie samochodu w likwidacyjny spis z natury

Podczas nabycia samochodu osobowego aktywnemu podatnikowi VAT przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60%. Przez okres kilku lat przedsiębiorca wykorzystywał pojazd w celach posiadanej działalności gospodarczej. Obecnie firma będzie zamykana. Czy podatnik musi w spisie natury ująć przedmiotowy pojazd?

Według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowane są towary wyprodukowane samodzielnie lub po kupnie nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaniechania wykonywania przez osobę fizyczną działań podlegających opodatkowaniu. Przepis ten stosowany jest dla towarów, wobec których przysługiwała możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego.

W wyniku rozwiązania firmy i zaprzestaniem realizowania czynności, za które trzeba zapłacić podatek osoba ma obowiązek sporządzić spis z natury towarów i udzielić informacji o ustalonej na jego podstawie wartości i sumie podatku należnego podczas składania deklaracji podatkowej za okres włączający dzień zamknięcia firmy. W opisanym stanie rzeczywistym podatnik musi wliczyć przedmiotowy samochód w spisie z natury.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak uzyskać zwrot podatku za materiały budowlane?
Next Powstanie przychodu a nieodpłatne świadczenie udziałowca spółki kapitałowej

Może to Ci się spodoba

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Kiedy do kosztów 2 komentarze

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:43 Reply
    Nie rozumiem dlaczego podatnik miałby nie ujmować tego samochodu w spisie z natury. Skoro z niego korzystał i był zapisany na firmę, to chyba jest oczywiste.

Zostaw odpowiedź