Wpisanie samochodu w likwidacyjny spis z natury

Wpisanie samochodu w likwidacyjny spis z natury

Podczas nabycia samochodu osobowego aktywnemu podatnikowi VAT przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60%. Przez okres kilku lat przedsiębiorca wykorzystywał pojazd w celach posiadanej działalności gospodarczej. Obecnie firma będzie zamykana. Czy podatnik musi w spisie natury ująć przedmiotowy pojazd?

Według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowane są towary wyprodukowane samodzielnie lub po kupnie nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaniechania wykonywania przez osobę fizyczną działań podlegających opodatkowaniu. Przepis ten stosowany jest dla towarów, wobec których przysługiwała możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego.

W wyniku rozwiązania firmy i zaprzestaniem realizowania czynności, za które trzeba zapłacić podatek osoba ma obowiązek sporządzić spis z natury towarów i udzielić informacji o ustalonej na jego podstawie wartości i sumie podatku należnego podczas składania deklaracji podatkowej za okres włączający dzień zamknięcia firmy. W opisanym stanie rzeczywistym podatnik musi wliczyć przedmiotowy samochód w spisie z natury.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak uzyskać zwrot podatku za materiały budowlane?
Next Powstanie przychodu a nieodpłatne świadczenie udziałowca spółki kapitałowej

Może to Ci się spodoba

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury.

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania

Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:43 Reply
    Nie rozumiem dlaczego podatnik miałby nie ujmować tego samochodu w spisie z natury. Skoro z niego korzystał i był zapisany na firmę, to chyba jest oczywiste.

Zostaw odpowiedź