Wszystko o podatku śmieciowym

Wszystko o podatku śmieciowym

Podatek śmieciowy to nie tylko czcze gadanie, ale niedaleka przyszłość. Ma bowiem zostać wprowadzony i obowiązywać jeszcze w aktualnym roku. Jakie będą podstawowe zmiany i kto na tym straci najwięcej?

Obecnie każdy, kto posiada mieszkanie lub inną nieruchomość na własną rękę szukał firmy wywożącej odpady lub grupowo załatwiały to spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Wybór należał do samych mieszkańców, a ceny były negocjowane indywidualnie, w zależności od zakresu usług.

Wedle nowych zasad to do gminy będzie należało wskazanie instytucji, która zajmie się odpadami oraz ustalenie preferencyjnych opłat, które nie będą przekraczały możliwości mieszkańców. W związku ze zmianami to właśnie gmina będzie obierała wszystkie należności za usługi śmieciowe.

W interesie gminy jest ustalenie identycznych cen dla każdego mieszkańca miasta, bez względu na dodatkowe odpady. O wysokości opłat zadecyduje kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim ilość gospodarstw domowych lub punktów do obsłużenia, zużycie wody i wielkość zamieszkiwanej nieruchomości. W celu sprawiedliwej i zgodnej z prawdą wyceny należy wypełnić deklarację z podaniem wymienionych wcześniej danych.

Jeśli okaże się, że niektórzy mieszkańcy chcą ekologicznie segregować odpady mogą liczyć na zniżki i lepsze oferty cenowe. Skłonić to ma szczególnie tych, którzy nie dbali o to wcześniej, a dbają o domowy budżet.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Co z zakupem artykułów papierniczych?
Next Co z posiłkami na delegacji?

Może to Ci się spodoba

Podatki i opłaty lokalne 2 komentarze

Nowe kary za wycinkę drzew i obszarów zielonych

Nie od dzisiaj wiadomo, że osoby wycinające drzewa oraz niszczące obszary zielone mogą spodziewać się wysokich kar. Rodzaj mandatu zależy od rodzaju ingerencji w środowisko oraz skali działania. Wielkość sankcji

Wiadomości 0 Comments

Zwolnienie z podatku, a umowa przedwstępna na kupno nieruchomości

Podatnik, który w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczy pozyskane w ten sposób środki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać o tym,

Podatki i opłaty lokalne 1Comments

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania

Rejestrując mieszkanie jako lokal, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, możemy odliczyć część kosztów związanych z eksploatacją przestrzeni. Niestety, pomimo braku prawnego obowiązku, gminy coraz częściej wnoszą o podwyżkę podatku nieruchomości

1 Comment

  1. masia
    26 stycznia, 11:46 Reply
    Te opłaty związane ze śmieciami moim zdaniem są za duże, jeżeli śmiecie wytwarza np. jedna osoba w gospodarstwie domowym.

Zostaw odpowiedź