Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Podatek VAT, innymi słowy podatek od towarów i usług, jest najbardziej popularny wśród krajowych przedsiębiorców. Przepisy opisują sytuacje, w których należy przyjąć opodatkowanie oraz kiedy można ominąć dodatkowe płatności. Które przypadki są wolne od opłat podatkowych?

W pierwszej kolejności chodzi o oddanie lub zbywanie przedsiębiorstwa lub transakcje, które nie mogą być załatwione na zasadach standardowej umowy (przestępstwa o różnym charakterze). Poza tym VAT nie dotyczy gier hazardowych (gry liczbowe, maszyny i automaty) oraz nieplanowanych odsetek za opóźnienie w płatnościach.

Jest mnóstwo luk prawnych oraz niedopatrzeń w ustawach, które nie definiują podatników VAT w sposób jednoznaczny. Jest tak w przypadku dostawców oraz importerów. Teoretycznie usługa jest opodatkowana, ale odstępstwem są przewozy plakatów i ulotek oraz podarunków (mała wartość).

Większość przedsiębiorców, szczególnie początkujących, ma kłopoty z określeniem formy i metody opodatkowania. Warto wówczas skorzystać z wsparcia wykwalifikowanego doradcy podatkowego, który przedstawi możliwe i najbardziej korzystne rozwiązania, które będą zgodne z branżą.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Powstanie przychodu a nieodpłatne świadczenie udziałowca spółki kapitałowej
Next Produkty bankowe w ujęciu podatkowym

Może to Ci się spodoba

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Czy w sytuacji, gdy matka podpisuje ze swoją córką umowę na pożyczkę za takie działanie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ jest to czynność nieobjęta podatkiem,

Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Aktualnie powszechne staje się płacenie zaliczek za wykupione świadczenia między przedsiębiorstwami. Polega to na wpłaceniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, w następnej kolejności kwotę trzeba uregulować po wykonanym świadczeniu. Z tego

1 Comment

  1. Janka
    Wrzesień 15, 15:41 Reply
    Podatek VAT to najbardziej popularny podatek. Powinniśmy się cieszyć, że nie którzy mogą być z niego zwolnieni, bo nie każdy lubi płacić podatki, a raczej nikt nie lubi.

Zostaw odpowiedź