Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Podatek VAT, innymi słowy podatek od towarów i usług, jest najbardziej popularny wśród krajowych przedsiębiorców. Przepisy opisują sytuacje, w których należy przyjąć opodatkowanie oraz kiedy można ominąć dodatkowe płatności. Które przypadki są wolne od opłat podatkowych?

W pierwszej kolejności chodzi o oddanie lub zbywanie przedsiębiorstwa lub transakcje, które nie mogą być załatwione na zasadach standardowej umowy (przestępstwa o różnym charakterze). Poza tym VAT nie dotyczy gier hazardowych (gry liczbowe, maszyny i automaty) oraz nieplanowanych odsetek za opóźnienie w płatnościach.

Jest mnóstwo luk prawnych oraz niedopatrzeń w ustawach, które nie definiują podatników VAT w sposób jednoznaczny. Jest tak w przypadku dostawców oraz importerów. Teoretycznie usługa jest opodatkowana, ale odstępstwem są przewozy plakatów i ulotek oraz podarunków (mała wartość).

Większość przedsiębiorców, szczególnie początkujących, ma kłopoty z określeniem formy i metody opodatkowania. Warto wówczas skorzystać z wsparcia wykwalifikowanego doradcy podatkowego, który przedstawi możliwe i najbardziej korzystne rozwiązania, które będą zgodne z branżą.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Powstanie przychodu a nieodpłatne świadczenie udziałowca spółki kapitałowej
Next Produkty bankowe w ujęciu podatkowym

Może to Ci się spodoba

Kiedy składać wniosek o zwrot wydatków za materiały budowlane

Nabywając towary budowlane, przed otrzymaniem zgody na rozpoczęcie działań budowlanych, możemy uzyskać zwrot podatku od ich wartości. Ważne, by w dniu wysyłania takiej prośby, mieć już owe pozwolenie. Zwrot nie

Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania

Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:41 Reply
    Podatek VAT to najbardziej popularny podatek. Powinniśmy się cieszyć, że nie którzy mogą być z niego zwolnieni, bo nie każdy lubi płacić podatki, a raczej nikt nie lubi.

Zostaw odpowiedź