Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Podatek VAT, innymi słowy podatek od towarów i usług, jest najbardziej popularny wśród krajowych przedsiębiorców. Przepisy opisują sytuacje, w których należy przyjąć opodatkowanie oraz kiedy można ominąć dodatkowe płatności. Które przypadki są wolne od opłat podatkowych?

W pierwszej kolejności chodzi o oddanie lub zbywanie przedsiębiorstwa lub transakcje, które nie mogą być załatwione na zasadach standardowej umowy (przestępstwa o różnym charakterze). Poza tym VAT nie dotyczy gier hazardowych (gry liczbowe, maszyny i automaty) oraz nieplanowanych odsetek za opóźnienie w płatnościach.

Jest mnóstwo luk prawnych oraz niedopatrzeń w ustawach, które nie definiują podatników VAT w sposób jednoznaczny. Jest tak w przypadku dostawców oraz importerów. Teoretycznie usługa jest opodatkowana, ale odstępstwem są przewozy plakatów i ulotek oraz podarunków (mała wartość).

Większość przedsiębiorców, szczególnie początkujących, ma kłopoty z określeniem formy i metody opodatkowania. Warto wówczas skorzystać z wsparcia wykwalifikowanego doradcy podatkowego, który przedstawi możliwe i najbardziej korzystne rozwiązania, które będą zgodne z branżą.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Powstanie przychodu a nieodpłatne świadczenie udziałowca spółki kapitałowej
Next Produkty bankowe w ujęciu podatkowym

Może to Ci się spodoba

Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Aktualnie powszechne staje się płacenie zaliczek za wykupione świadczenia między przedsiębiorstwami. Polega to na wpłaceniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, w następnej kolejności kwotę trzeba uregulować po wykonanym świadczeniu. Z tego

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży internetowej?

Portale umożliwiające sprzedaż jednostkowych przedmiotów są coraz bardziej popularne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie zbędnego podarunku czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:41 Reply
    Podatek VAT to najbardziej popularny podatek. Powinniśmy się cieszyć, że nie którzy mogą być z niego zwolnieni, bo nie każdy lubi płacić podatki, a raczej nikt nie lubi.

Zostaw odpowiedź