Wynajem mieszkania. Który podatek wybrać?

Wynajem mieszkania. Który podatek wybrać?

Zgodnie z przepisami wynajmujący mieszkanie można samodzielnie wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania. Prawidłowa decyzja może przynieść wyższe zyski i mniej formalności. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ już w styczniu kończy się ostateczny termin składania deklaracji.

Właściciel, który chce wynajmować mieszkanie, garaż, piwnicę, całą nieruchomość lub jej część powinien zawrzeć umowę z wynajmującym oraz ustalić wysokość miesięcznego czynszu. Otrzymywane pieniądze stanowią powód przysporzenia oraz muszą zostać opodatkowane. Ze względu na duży wybór można samodzielne zdecydować o najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniu, które okaże się dobre dla obu stron i jednocześnie zostanie zaakceptowane przez urzędnika skarbowego.

Tak naprawdę obecnie znane i często stosowane są dwie formy rozliczenia: ryczałt oraz skala podatkowa. W pierwszym przypadku właściciel musi opłacać podatek w wysokości 8,5% oraz powiadomić o fakcie odpowiednią jednostkę urzędu skarbowego (zgodnie z miejscem zamieszkania). Konieczne jest jedynie pisemne oświadczenie oraz dokumentowanie uzyskiwanych przychodów. Ryczałt jest bardzo popularny i dużo częściej stosowany. W przypadku dużego czynszu koszty podatkowe są dużo niższe, jeśli właściciel wybierze ryczałt.

Skala podatkowa to oprocentowanie na poziomie 18% lub 32%. Wszystko zależy od otrzymywanych dochodów oraz złożonej deklaracji. Jest to rozwiązanie dobre tylko wtedy, gdy koszty związane z wynajmem są bardzo wysokie. Chodzi o częste remonty, ogrzewanie, rachunki za wszystkie media, opłaty administracyjne, amortyzację.

W szczególnych okolicznościach można zastosować podatek liniowy (na poziomie 19%). Dotyczy to sytuacji, gdy mieszkanie wynajmuje małżeństwo, a każda z tych osób pobiera wynagrodzenie z innego źródła. Oznacza to bezsprzecznie, że wybór najlepszego opodatkowania uzależniony jest od indywidualnych okoliczności oraz aktualnej sytuacji prawnej. Bez wątpienia każdy dąży do minimalizowania wydatków i maksymalizowania zysków.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Content Marketing a inne formy marketingu
Next Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Może to Ci się spodoba

Lokatorskie spółdzielcze prawo do mieszkania nie daje podstaw do ulgi podatkowej

Podatnik, który sprzedał swoją nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia traci prawo do zwolnienia od opodatkowania. Wyjątek stanowią te osoby, który w ciągu 2 lat przeznaczą środki pochodzące

Najem i dzierżawa 7 komentarzy

Prywatny wynajem mieszkania – ryczałt czy zasady ogólne?

Właściciel mieszkania, który zechce zarabiać na jego wynajmowaniu, musi wybrać zasady, na których chce się rozliczać z fiskusem. Powszechnie uważa się, że do tego typu dochodów przypisana jest zryczałtowana stawka

Podatki osobiste 1Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od jakiegoś czasu każda osoba kierująca firmą może przekazać swoje zobowiązanie podatkowe za pośrednictwem internetu nawet wtedy, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużym stopniu ułatwić całą czynność

1 Comment

  1. marki
    25 stycznia, 12:45 Reply
    Jeżeli decydujemy się na wynajem mieszkania to powinniśmy też zapytać się kogoś, kto się na tym zna.

Zostaw odpowiedź