Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania

Rejestrując mieszkanie jako lokal, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, możemy odliczyć część kosztów związanych z eksploatacją przestrzeni. Niestety, pomimo braku prawnego obowiązku, gminy coraz częściej wnoszą o podwyżkę podatku nieruchomości dla takich połączeń.

Praca w domu ma sporo zalet. Jedną z nich jest obniżanie dochodu poprzez odliczenie kredytu, czy amortyzacji części biurowej w całości mieszkania. Nieścisłość pojawia się jednak przy naliczaniu podatku od nieruchomości, ponieważ prowadzenie firmy wymusza wyższy odsetek zobowiązania.

Kontrowersje rozwiązał Sąd Administracyjny, stwierdzając, iż mieszkanie dzielimy na oddzielnie strefy podatkowe, jeśli obszar biurowy nie jest wykorzystywany do innych celów niż charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Elastyczni przedsiębiorcy udowodnią, że w miejscu pracy mają także sypialnie i unikną wyższego podatku od lokalu.

W sytuacji nie pewności można zwrócić się do odpowiedniego urzędu o interpretacje indywidualną naszego przypadku. Pozwoli to nam na uniknięcie kosztów związanych z płaceniem zbyt dużego podatku lub nieprzyjemności spowodowanych zbyt niską odprowadzaną kwotą konieczną.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak ewidencjonować przychody działalności gospodarczej?
Next Czy anulowanie polecenia wpłaty jest zasadne?

Może to Ci się spodoba

Podatki osobiste 2 komentarze

Opodatkowanie usług najmu lokalu

Wykorzystanie różnego rodzaju nieruchomości przybrać może wiele form. Często służą one przedsiębiorstwom, które potrzebują przestronnego lokalu do celów biurowych, ale także osobom prywatnym, chcącym znaleźć lokum mieszkalne. Jednocześnie funkcjonują różne

Podatki i opłaty lokalne 2 komentarze

Sklepy internetowe a urzędy skarbowe

Sklepy internetowe to świetny interes, o ile proponuje się ciekawe rzeczy i w atrakcyjnych cenach. Stąd nie dziwi postawa urzędów skarbowych, które od kilku lat systematycznie badają wiarygodność i wysokość

Podatki i opłaty lokalne 1Comments

Wszystko o podatku śmieciowym

Podatek śmieciowy to nie tylko czcze gadanie, ale niedaleka przyszłość. Ma bowiem zostać wprowadzony i obowiązywać jeszcze w aktualnym roku. Jakie będą podstawowe zmiany i kto na tym straci najwięcej?

1 Comment

  1. masia
    Styczeń 26, 11:43 Reply
    Prowadzić działalność gospodarczą wcale nie jest tak łatwo, jak by mogło się wydawać. Dużo papierkowej roboty i stresu.

Zostaw odpowiedź