Zasady przyznawania ulg rolnych

Wszystkie użytki rolne oprócz ziem przeznaczonych na prowadzenie przedsiębiorstw pozarolniczych obarczone są podatkiem rolnym. Są przypadki, w których można skorzystać z różnych ulg podatkowych. Kiedy i jak to zrobić?

Obecnie rolnik ma do dyspozycji cztery rodzaje ulg, które przyznawane są po spełnieniu odpowiednich wymagań.

Oto rodzaje ulg dostępnych dla rolników:

– ulga inwestycyjna – należy się w przypadku budowy lub przebudowy pomieszczeń gospodarstwa rolnego lub na kupno całkiem nowego budynku gospodarczego. Dodatkowo z ulgi skorzystać mogą rolnicy, którzy planują zainwestować w system nawadniania oraz w maszyny przyjazne środowisku (napędzane na prąd, wiatr, wodę). Dotacja przyznawana jest po dokonaniu wszystkich zmian i wynosi ¼ ogólnych kosztów inwestycyjnych.

– ulga żołnierska – przekazywana jest rolnikom, którzy muszą uregulować sprawę służby wojskowej lub zostali powołani do działań. Przyznawana ulga stanowi 40% dotychczasowych przychodów powołanego rolnika i wydawana jest od dnia, kiedy żołnierz musiał wyjechać na działania wojskowe do momentu powrotu.

– ulga górska – należy się rolnikom, którzy posiadają ziemię na terenach górzystych. W przypadku gruntów klas I-III b obowiązuje zniżka od podatku rolnego w wysokości 30%, natomiast za grunty klas IV-IVb aż 60%.

– ulga wypadkowa – wypłacana jest rolnikom, którzy doznali szkód na skutek działania klęsk żywiołowych. Wysokość zależy od ubezpieczenia ogólnego gospodarstwa rolnego.

Czasami prawa do kliku ulg zbiegają się w czasie. Podczas wyznaczania wysokości dotacji stosuje się następującą hierarchię: najpierw ulga górska, później wypadkowa, żołnierska i inwestycyjna na końcu.

Przyznaniem ulg zajmuje się gmina i to ona odpowiada za terminowość przekazywania rolnikom.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Co z zakupem sprzętu komputerowego?
Następny Czy odprowadza się podatek za stypendium?

Może to Ci się spodoba

Dom za granicą z ulgą podatkową

Sprzedając mieszkanie lub dom, spadkobierca musi liczyć się z tym, że zapłaci podatek w wysokości 19% od uzyskanej kwoty pomniejszonej o nakłady zwiększające wartość sprzedawanego majątku oraz kwotę zapłaconego podatku

Kontrola podatkowa 0 Komentarz

Ilość dzieci a podatki

Z najnowszych ustaleń wynika, że wysokość kwoty wolnej od podatku powinna być wprost proporcjonalna do ilości dzieci pod opieką. Oznacza to, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na duże odciążenie wspólnego

Wiadomości 1 Komentarz

Kto musi opłacać podatek leśny?

Podatek leśny dotyczy przede wszystkim osób, które są w posiadaniu obszarów leśnych i kierują działalnością bezpośrednio z tym związaną. Jednak nie zawsze konieczne jest opłacanie składek. Kiedy obowiązuje zwolnienie z

PCC i inne podatki 1 Komentarz

Czy podatek można spłacać ratalnie?

Wielu przedsiębiorców i osób prywatnych boryka się z problemami finansowymi. Oprócz zadłużeń wśród znajomych i banków częste są zaległości wobec urzędu skarbowego. Niespłacony podatek to często duża suma i trudno

1 Komentarz

  1. Tasior
    15 września, 15:56 Odpowiedz
    Wszystkie użytki rolne oprócz ziem przeznaczonych na prowadzenie przedsiębiorstw pozarolniczych obarczone są podatkiem rolnym, a nie powinny, nie podoba mi się to.

Zostaw odpowiedź