Zawieszenie działalności a podatek VAT

Zawieszenie działalności a podatek VAT

Badania wykazują, że w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej jest to rezultat gorszej koniunktury i niewystarczających dochodów. Równocześnie zmalała liczba osób, które zamknęli prowadzony biznes. W sensie operacyjnym obie formy przerwania działalności znaczą to samo, jednak w rozumieniu podatkowym powodują całkiem inne skutki.

W sytuacji rozwiązania spółki handlowej, która nie posiada osobowości prawnej lub spółki cywilnej oraz zakończenia działalności przez osobę fizyczną, podatek VAT trzeba odprowadzić również od towarów wyprodukowanych przez przedsiębiorcę oraz towary, które po zakupie nie były przedmiotem dostawy. W takiej sytuacji aktualna jest tzw. zasada neutralności, według której podatek VAT musi zapłacić konsument czyli przedsiębiorca.

Przedsiębiorca powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego fakt zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych i tym samym zostanie wypisany z rejestru podatników VAT.

Właściciel firmy, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić firmę na okres od 1 do 24 miesięcy. Zawieszenie firmy powinni zacząć planować 10 miesięcy wcześniej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ dzięki temu unikną opodatkowania VAT towarów, które zostały w ich przedsiębiorstwie.

Zlikwidowanie działalności i zakończenie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie odnosi się do podatników, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego i nie płacą podatku VAT.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy za dywidendy niepieniężne trzeba płacić podatek dochodowy?
Next Jak dokonać amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo?

Może to Ci się spodoba

Odliczanie i zwroty podatku 1Comments

Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT! Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie

Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom

W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw.

1 Comment

  1. Asia
    12 września, 16:27 Reply
    W sytuacji kiedy zostaje zawieszona działalność podatek VAT powinien przestać być płacony. Skoro działalność zostaje zawieszona to jasne jest, że nie będziemy mieć z czego płacić.

Zostaw odpowiedź