Złodziej prądu musi zapłacić podatek akcyzowy

Złodziej prądu musi zapłacić podatek akcyzowy

Gdy na jaw wychodzi kradzież energii osoba, która tego dokonała musi nie tylko pokryć opłaty za nielegalnie pobrany prąd, ale także odprowadzić z tego tytułu podatek akcyzowy.

Fakt ten jest wyklucza się z aktualnym postanowieniem sądowo-administracyjnym, według którego nałożenie na złodzieja kary za niedozwolony pobór energii nie podlega konieczności płacenia podatku VAT. Jednakże na bazie obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym osoba ta jest jego płatnikiem i musi go uregulować. Ponadto nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 2010 roku wprowadziła obowiązek powiadomienia naczelników urzędów celnych przez firmy energetyczne o pozyskaniu informacji na temat osoby nielegalnie pobierającej prąd w ciągu 7 dni od tego faktu.

Dalsza procedura wobec złodzieja energii polega na obciążeniu go odpowiednią opłatą za kradzież energii oraz naczelnik urzędu celnego zażąda od niego złożenia deklaracji podatkowej i zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami. W przypadku odmowy zrealizowania tych czynności wydana zostanie właściwa decyzja podatkowa, która będzie egzekwowana na warunkach ogólnych.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak rozliczyć dochody PIT w Danii?
Next Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Kto może przyjmować listy z US?

Każde pismo urzędowe przekazywane za pośrednictwem poczty powinno być dostarczane do rąk własnych i sygnowane podpisem odbiorcy. Jednak nie zawsze można go zastać w domu. Czy list może odebrać ktoś

Podatnik w urzędzie 2 komentarze

Jak opodatkowany jest handel internetowy?

Jednym z najchętniej kontrolowanych obszarów podatkowych jest działalność polegająca na handlu internetowym. Jest to forma sprzedaży popularna zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz sprawnie

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Zadania Elektronicznego Urzędu Podawczego

Od jakiegoś czasu ZUS stara się maksymalnie ułatwić życie podatnikom, aby oszczędzali czas w kolejkach i załatwiali wszystkie swoje sprawy na odległość. Wynikiem licznych działań jest wprowadzenie Elektronicznego Urzędu Podawczego.

2 komentarze

  1. Asia
    12 września, 16:25 Reply
    Nie oszukujmy się, bo akurat bardzo ciężko jest stwierdzić, czy ktoś kradnie prąd, czy może normalnie na niego płaci. Ilu ludzi ma fałszywe przyłączenie i na tym żyje i płaci mniejsze rachunki?
  2. masia
    26 stycznia, 11:39 Reply
    Mało kto decyduje się teraz na kradzież prądu, z racji tego, że coraz częściej są nie zapowiedziane kontrole.

Zostaw odpowiedź