Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej

Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej

Podatnik w ramach ulgi odsetkowej nabył lokal mieszkalny, będącego w budynku, w którym deweloper zmienił jego użytkowanie z koszarowego na mieszkalny wielorodzinny. Deweloper dokonał rozbiórki budynku pozostawiając tylko fundamenty i ściany nośne. Czy zakup lokalu mieszkalnego w budynku po koszarach można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej?

Aby spełnione zostały warunki ulgi odsetkowej, koszty poniesione na zakup lokalu mieszkalnego muszą odnosić się do lokalu w świeżo powstałym budynku od gminy lub osoby, która wybudowała w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dotyczy to także rozbudowy lub nadbudowy budynku niemieszkalnego w celu stworzenia mieszkalnego.

Jeżeli kupiony lokal powstał w wyniku zmiany sposobu adaptacji innego budynku nie wypełnia on warunków lokalu w nowo powstałym budynku.

Ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku zakupu budynku, który powstał poprzez zmiany przeznaczenia budynku, który już wcześniej istniał.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy można dokonać odpisu prywatnego samochodu wniesionego do spółki?
Next Wydatki poniesione na posiłki w restauracji nie są kosztami uzyskania przychodów

Może to Ci się spodoba

Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Podatnik, który sprzeda odziedziczone w spadku mieszkanie nie musi płacić podatku PIT jeśli nabędzie nieruchomość, w której zamieszka. Taka ulga obejmuje również tych, którzy zakupią dom za granicą. Jakie warunki

Czym jest ulga meldunkowa?

O uldze meldunkowej można mówić wtedy, gdy sprzedający mieszkanie lub inną nieruchomość nie musi uiszczać podatku z tego tytułu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi? Komu przysługuje w

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też sposobność operacji

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:48 Reply
    A dlaczego ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku zakupu budynku, który powstał poprzez zmiany przeznaczenia budynku? Budynek to budynek i nie ma znaczenia na co przeznaczony.

Zostaw odpowiedź