Co zrobić, aby przywrócić termin?

Co zrobić, aby przywrócić termin?

Fiskus lub inne organy podatkowe wyznaczają często terminy ostateczne, które są wynikiem wprowadzonej ustawy. Zmieniają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Daty ustalane są, aby narzucić podatnikom limity czasowe, których nie można przesuwać. Zdarza się jednak, że można spotkać odstępstwa od tej normy. Czy możliwe będzie wznowienie terminu?

Według prawa terminy podatkowe określane są w różny sposób, wszystko zależy od konkretnej sprawy. Można wskazać datę wstępną, końcową lub zakres czasowy. Terminy początkowe i końcowe najczęściej dotyczą wniosków, formularzy, dokumentów podatkowych. Natomiast przedział czasowy to czas przeznaczony na wypełnienie powinności podatkowych, np. do trzech tygodni od jakiegoś zdarzenia.

Niektórzy przedsiębiorcy, szczególnie którzy prowadzą większe firmy, mają problem z dotrzymaniem ustawowych dat. Wówczas powstaje opcja napisania wniosku o wznowienie terminu, to znaczy wskazanie nowej daty na wypełnienie obowiązku podatkowego bez konsekwencji karnych lub finansowych. Aby otrzymać odpowiedź pozytywną należy podać powody spóźnienia oraz załączyć ewentualne druki potwierdzające.

O przywróceniu terminu wyrokuje instytucja skarbowa, który analizuje przekazane materiały oraz wydaje decyzję, która zawiera odpowiedź twierdzącą lub negatywną.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Udogodnienia podatkowe dla krwiodawcy
Następny Kiedy biuro rachunkowe może być zwolnione z podatku VAT?

Może to Ci się spodoba

Terminy podatkowe 0 Komentarz

Termin – rzecz święta, nawet dla chorego podatnika

Osoby, które przez chorobę nie dotrzymały terminu, nie mogą liczyć na łaskawość fiskusa. Przekonał się o tym były członek zarządu jednej ze spółek, który ubiegał się o przywrócenie terminu na

Terminy podatkowe 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

2 komentarze

  1. Miłosz
    17 września, 14:39 Odpowiedz
    Fiskus lub inne organy podatkowe wyznaczają często terminy ostateczne, które są wynikiem wprowadzonej ustawy. Warto powiadomić US opóźnieniu, celem uniknięcia kłopotów.
  2. korek
    13 sierpnia, 15:50 Odpowiedz
    Niektórzy przedsiębiorcy, szczególnie którzy prowadzą większe firmy, mają problem z dotrzymaniem ustawowych dat.

Zostaw odpowiedź