Chodzisz po bankach przed Bożym Narodzeniem, możesz do Wielkanocy nie dostać kredytu

Chodzisz po bankach przed Bożym Narodzeniem, możesz do Wielkanocy nie dostać kredytu

Jeśli przed Bożym Narodzeniem chodzisz lub dzwonisz po bankach w poszukiwaniu najlepszego kredytu, możesz stracić możliwość jego zaciągnięcia do Wielkanocy albo nawet dłużej. Wszystko dlatego, że zwykle każda rozmowa z bankiem w poszukiwaniu kredytu gotówkowego kończy się zapytaniem do BIK. A kilka takich zapytań, to praktycznie blokada otrzymywania nowych pożyczek.

-Jeśli słuchasz rad ekspertów, że przed zaciągnięciem kredytu najlepiej odwiedzić kilka czy kilkanaście banków, możesz się bardzo zdziwić. Już kilka takich wizyt lub rozmów telefonicznych może powodować blokadę otrzymania nowych kredytów. I nici z otrzymania kredytu na święta – mówi Paweł Majtkowski, Główny Analityk Centrum Finansów Aviva.

Dlaczego tak się dzieje? W większości banków oferty kredytów gotówkowych są spersonalizowane, czyli by poznać proponowane przez bank warunki trzeba podać swoje dane i zgodzić się na sprawdzenie danych w Biurze Informacji Kredytowej. To pozwala już na pierwszym etapie wyeliminować klientów, którzy nie mają szansy na kredyt ze względu na słaba historię kredytową. Jednak po każdej wizycie w banku i sprawdzeniu w BIK pozostaje ślad w postaci zapisu o tzw. zapytaniu.

-Dla banku weryfikującego wniosek o kredyt informacja z BIK o potencjalnym zainteresowaniu innym kredytem jest zwykle traktowana jak definitywna informacja o posiadaniu takiego zadłużenia. Gdy na koncie klienta w BIK znajdzie się kilka takich zapytań, to w większości banków traci się szansę na zaciągniecie nowej pożyczki. To dlatego kilka wizyt w banku w poszukiwaniu najlepszego kredytu gotówkowego może skończyć się blokadą jego zaciągnięcia na kilka miesięcy – dodaje Majtkowski.

Banki nie informują o stosowanych zasadach oceny wiarygodności kredytowej. Każdy z nich robi to trochę inaczej, stosując odmienne, choć zwykle zbliżone zasady. Jedną z takich powszechnie stosowanych zasad jest ograniczenie możliwości otrzymania kredytu przez osoby, które mają na swoim koncie kilka zapytań o kredyt. W części banków kredytu nie otrzyma osoba, która w ciągu ostatniego miesiąca wnioskowała o 3 kredyty lub więcej. Czasami banki przyjmują wyższa liczbę zapytań, np. minimum 5 lub 7. Niektóre biorą pod uwagę dłuższe okresy, nawet do pół roku. Im dłuższy okres bank bierze pod uwagę, tym zapytania przez dłuższy czas blokują otrzymanie nowego kredytu.

Jak zatem starać się o kredyt gotówkowy przed świętami, by nie narazić się na blokadę? Okazuje się, że samodzielnie lepiej nie odwiedzać zbyt wielu banków. A jeśli je odwiedzamy, to nie powinniśmy zgadzać się na weryfikację i przedstawienie oferty na postawie danych z BIK. To samo dotyczy tez rozmów telefonicznych, bo banki mogą weryfikować BIK na postawie zgody złożonej przez telefon. Jeśli samodzielnie szukamy kredytu najlepiej najpierw na podstawie ogólnej oferty wybrać dwie instytucje i tylko tam zgodzić się na przeprowadzenie sprawdzenia w BIK. Dobrą opcją może być także skorzystanie z usług doradcy finansowego, który sprawdzi najlepsze oferty i wybierze tą, która jest dla nas najbardziej atrakcyjna. I tylko do tego jednego banku składamy wniosek o kredyt. W ten sposób minimalizujemy ryzyko pojawiania się niechcianych śladów po poszukiwaniu kredytu.

Jakie dane są zbierane przez BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zbiera zarówno dane o posiadanych przez klienta kredytach (gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, limitach kredytowych, kartach kredytowych itd.), a także o wszystkich zapytaniach o kredyty. Zapytanie pojawia się wtedy, gdy bank, za zgoda klienta, w procesie wnioskowania o nowy kredyt pyta BIK o wcześniej posiadane przez niego kredyty. Te dane są później sprawdzane z deklaracją klienta o posiadanym zadłużeniu. Dane o kredytach to dane z banków, które na bieżąco raportują do BIK informacje o tym, jak klienci spłacają każde ze swoich zobowiązań.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Doborowolne gormadzenie środków na emeryturę
Next Kiedy nastąpi zwrot podatku?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Dobre wieści dla frankowiczów

Jeszcze pół roku temu za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 30 gr więcej niż obecnie. Od niemal dwóch i pół roku, czyli od czasu uwolnienia kursu franka do euro, oscylował on

Finanse 0 Comments

Inwestowanie w indeks przynosi większe zyski niż fundusze akcji

Mijają cztery lata od pojawienia się na naszej giełdzie pierwszego funduszu typu ETF. Nie można jednak powiedzieć, żeby instrument ten spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony polskich inwestorów. A

Finanse 0 Comments

Frank niedobry, złoty też niebezpieczny

Medialna burza wokół zagrożenia dla posiadaczy kredytów we frankach przez wzrost kursu tej waluty stanowi dobrą okazję do spojrzenia na ryzyko w szerszym aspekcie. Pojawia się ono także w obecnych

Finanse 0 Comments

Czy łatwo uzyskać rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej można mówić w odniesieniu do pracowników, którzy stracili możliwość pracy zawodowej, ale po zmianie profesji ciągle mogą pozostawać aktywni zawodowo. Istnieją jednak pewne warunki, które trzeba spełnić,

Finanse 0 Comments

Na jakich zasadach przyznaje się kredyty technologiczne?

Od jakiegoś czasu wiele przedsiębiorców kładzie nacisk na rozwój, zakup porządnego sprzętu i inwestowanie w innowacyjne urządzenia. To naprawdę przydatne i korzystne rozwiązanie, ponieważ przyspiesza funkcjonowanie korporacji oraz stwarza możliwości.

Finanse 0 Comments

Długowieczność jest super, ale nie dla portfela

Żyjemy coraz dłużej i powinniśmy się z tego cieszyć. Poza oczywistymi plusami, długowieczność ma też słabsze strony. Podstawową jest to, z czego to dłuższe życie będziemy finansować. Możliwości jest kilka,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź