Dla kogo formularz PIT-28/A?
Formularz PIT-28/A jest dodatkiem do głównego dokumentu PIT-28. Wielu podatników zapomina, że oba druki powinny być wypełniane i składane do odpowiedniego urzędu skarbowego razem.
Według ustaleń instytucji państwowych formularze te powinni wypełnić przedsiębiorcy oraz osoby indywidualne oraz wszyscy ci, którzy płacą podatek w wysokości 8,5%. Te trzy przypadki łączy fakt, że osoby te zawierają umowy najmu, dzierżawy lub umowy podpisywane na podobnych zasadach.
Wypełnianie załącznika ma na celu określenie czy osoba lub firma wynajmuje lub dzierżawi nieruchomości oraz czy jest konieczność płacenia podatku w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Według urzędu skarbowego formularz PIT-28 powinien być składany przez osoby, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu wynajmu lub dzierżawy, ale nie oznacza to, że zostaną uznane za prowadzące działalność gospodarczą. Natomiast PIT-28 wraz załącznikiem musi być przekazywany przez przedsiębiorcę, który kieruje firmą i jednocześnie zawiera umowy najmu. Oznacza to, że ma przynajmniej dwa źródła dochodu.
Osoby, które nie prowadzą firmy w załączniku pomijają tabelki dotyczące danych działalności gospodarczej.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Zadania Elektronicznego Urzędu Podawczego
Od jakiegoś czasu ZUS stara się maksymalnie ułatwić życie podatnikom, aby oszczędzali czas w kolejkach i załatwiali wszystkie swoje sprawy na odległość. Wynikiem licznych działań jest wprowadzenie Elektronicznego Urzędu Podawczego.
Skąd pozyskać pieniądze na start?
Otwarcie działalności gospodarczej to nie tylko całe mnóstwo formalności. To przede wszystkim ogromny nakład finansowy, którego zdobycie jest bardzo trudno. Zwykle są to oszczędności całego życia lub pożyczone pieniądze. Jak
Za rok PIT dla rolnika
Od 2014 roku każdy rolnik będzie musiał wykazać wszystkie swoje przychody płynące z prowadzenia działalności rolniczej i wypełniony PIT przekazać do odpowiedniego urzędu pracy. Projekt ustawy został zatwierdzony już dwa
Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny
Przyjęta przed laty i niezgłoszona do opodatkowania darowizna może być źródłem sporych kosztów podatnika. Jeśli organ podatkowy ujawni taki fakt, nakłada daninę od nieujawnionych dochodów w wysokości 75% podstawy opodatkowania.
Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?
Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku. Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć
Umowy i wymiana informacji w zakresie unikania podwójnego opodatkowania
Podwójne opodatkowanie, czyli nakładanie porównywalnych podatków w dwu państwach na tego samego podatnika, z tego samego tytułu i za taki sam okres miałoby się do tej pory dobrze, gdyby nie
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!