Zakup licencji kosztem podatkowym

Każde przedsiębiorstwo, oprócz podwładnych, potrzebuje sprzętów i urządzeń, do sprawniejszego wykonywania obowiązków. Aby usprawnić funkcjonowanie dostępnych technologii warto zakupić dodatkowe programy, które pozwolą na wprowadzenie nowych opcji, poprawią jakość i skuteczność. Przykładowo pakiety antywirusowe, programy do księgowości, druku prasy, udostępniania zdjęć. Inaczej mówiąc warto zainwestować w zakup licencji, która za konkretną kwotę daje prawa autorskie do pewnym rozwiązań czy projektów.

Zakup licencji można doliczyć do kosztów prowadzenia firmy, ponieważ kupno programu ma zwiększyć zyski, dać przychody. Czasami zdarza się, że niektóre programy nie mogą zostać zaksięgowane w ten sposób. Aczkolwiek są to odosobnione przypadki.

Zakup nowego programu może być wpisane w koszty przedsiębiorstwa jednorazowo i stanowi przychód. Ale trzeba podkreślić, że dzieje się to tylko w sytuacji, gdy licencja wykorzystywana jest krócej niż rok, bowiem nie jest traktowana jako niematerialna i tylko raz odprowadza się od niej podatek.

Po upływie roku licencja nabiera wartości niematerialnej. Aby prawidłowo zapisać użytkowanie w koszty stosuje się odpisy, które otwierają przed podatnikiem dwie możliwości:

– amortyzacja jednorazowa odbywa się w miesiącu, w którym zakupiono licencję lub w miesiącu, w którym zaczęto z niej korzystać. W tym przypadku wartość licencji nie może przewyższać sumy 3500 zł.

– amortyzacja w czasie, gdy firma korzysta z licencji więcej niż rok. Rozliczenie kupna polega na odpisie amortyzacyjnym. Wtedy zapisać to należy jako środek trwały i niematerialny.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Anulowanie fakturt VAT - kiedy możliwe?
Następny Kwota wolna od podatku w 2013 roku

Może to Ci się spodoba

Koszty 1 Komentarz

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele oddania i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną tajemnicą nie jest, że żeby biznes zaczął funkcjonować trzeba włożyć spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z kieszeni samego przedsiębiorcy.

Koszty 0 Komentarz

Co z zakupem artykułów papierniczych?

Wiele firm, szczególnie tych większych, posiada sekretariaty lub biura dla swoich pracowników. Oczywiste jest, że w takich warunkach konieczne jest korzystanie z artykułów papierniczych (np. długopisy, zeszyty, segregatory, zakreślacze itd.).

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Co jest kosztem 3 komentarze

Mandaty i sakncje a koszty podatkowe

Zazwyczaj podstawą do wystawienia mandatu lub upomnienia jest przekroczenie obowiązującego prawa i działanie wbrew uchwalonym przepisom. Ich wysokość zależy od skali popełnionego czynu oraz skutków. Czy opłaty i sankcje mogą

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

Co jest kosztem 1 Komentarz

Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że

2 komentarze

  1. Radek
    16 września, 14:30 Odpowiedz
    Każde przedsiębiorstwo, oprócz podwładnych, potrzebuje sprzętów i urządzeń, do sprawniejszego wykonywania obowiązków i te sprzęty powinien w całości zafundować przedsiębiorca.
  2. Monika Fischer
    24 maja, 05:43 Odpowiedz
    Jak sie traktuje koszt zakupu licencji na wykorzystywanie logo obcej firmy we wlasnych rekodzielach ?

Zostaw odpowiedź