Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że inwestowanie w takie działania jest posunięciem strategicznym, ponieważ szczepienia mogą uchronić przed groźnymi infekcjami w okresie zimowym. Warto pochylić się nad dylematem czy sezonowe szczepienia są przychodem pracownika.

Wedle prawa, to na pracodawcy ciąży odpowiedzialność opłacenia kosztów za zakup szczepionek dla i są one przychodem dla samych pracowników. Oznacza to, że za kupno leków pracodawca powinien oddać podatek (pochodzący z honorarium podwładnego).

Pracownik może uniknąć opłacenia podatku na zakup szczepionki w przypadku, gdy zatrudniający nie będzie w stanie określić jednostkowej kwoty w stosunku do pojedynczego pracownika. Taki problem może rozwiązać utworzenie tabeli szczepień.

W przypadku osób pracujących na zasadach umowy zlecenie (bez ubezpieczenia społecznego), osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz są uczniami/studentami, wtedy zysk wynikający z zakupu szczepienia zostanie obciążony podatkiem i sfinansowany przez pracodawcę.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak obliczyć listę płac?
Next Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Może to Ci się spodoba

Co jest kosztem 1Comments

Co to są ujemne różnice kursowe?

Dokonując transakcji w walutach obcych podatnicy maja obowiązek przeliczyć wartość tych walut w złotówkach. W momencie dokonywania transakcji oraz w chwili jej rozliczania. Za pierwszym razem waluta jest wyceniania na

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Co jest kosztem 1Comments

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele oddania i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną tajemnicą nie jest, że żeby biznes zaczął funkcjonować trzeba włożyć spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z kieszeni samego przedsiębiorcy.

Koszty 0 Comments

Co z zakupem artykułów papierniczych?

Wiele firm, szczególnie tych większych, posiada sekretariaty lub biura dla swoich pracowników. Oczywiste jest, że w takich warunkach konieczne jest korzystanie z artykułów papierniczych (np. długopisy, zeszyty, segregatory, zakreślacze itd.).

Koszty 2 komentarze

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każde przedsiębiorstwo, oprócz podwładnych, potrzebuje sprzętów i urządzeń, do sprawniejszego wykonywania obowiązków. Aby usprawnić funkcjonowanie dostępnych technologii warto zakupić dodatkowe programy, które pozwolą na wprowadzenie nowych opcji, poprawią jakość i

Samochód 2 komentarze

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

1 Comment

  1. Adamek
    11 września, 14:43 Reply
    Nie wiem skąd takie informacje, ale wielu przedsiębiorców prywatnych nie chcą właśnie zagwarantować pracownikom uproszczeń, bo przecież to są dodatkowe koszty, a mniej pieniędzy dla nich.

Zostaw odpowiedź