Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele oddania i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną tajemnicą nie jest, że żeby biznes zaczął funkcjonować trzeba włożyć spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z kieszeni samego przedsiębiorcy. Jak niektóre rozchody wliczyć w koszty firmowe?

Wedle prawa już przed rozpoczęciem funkcjonowania biznesu (po otwarciu działalności tym bardziej) właściciel może różnorakie inwestycje wyłączyć z opodatkowania. Muszą to być środki przeznaczone na rozwój firmy, ale nie warunkujące zysku z tego tytułu. Dlatego też do takich kosztów zaliczyć można:

– rejestrację działalności gospodarczej w różnych urzędach,

– załatwienie wszelkich pozwoleń i zezwoleń

– wydruk wizytówek i wykonanie pieczątek

Nie warto się martwić, że wszystkie te rzeczy zostały załatwione jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem firmy w Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Miasta.

Według treści art. 21 ust. 121/137 nie wszystkie dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne są opodatkowane. Przykładem mogą być fundusze przekazane potrzebującym z zasobów Funduszu Pracy.

W przebiegu rozkręcania działalności gospodarczej opodatkowaniu nie podlegają wydatki związane z eksploatacją środków trwałych (środki trwałe czyli maszyny i urządzenia, środki transportu, nieruchomości, żywy inwentarz) oraz od wartości niematerialnych i prawnych (czyli zdatne do gospodarczego wykorzystania oraz o ekonomicznej wartości).

W koszty związane z prowadzeniem firmy, jeszcze przed jej otwarciem, można policzyć zakup środków trwałych (np. samochód dostawczy). Nie musi się to stać w momencie zakupu takiego samochodu czy maszyny. Przedsiębiorca może dokonać tego w konkretnym czasie (odpisy amortyzacyjne). Ten czas to moment rozpoczynający się od następnego dnia po tym, gdy dany środek zaczął być eksploatowany.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?
Następny Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Może to Ci się spodoba

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Koszty 1 Komentarz

Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że

Co jest kosztem 2 komentarze

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każde przedsiębiorstwo, oprócz podwładnych, potrzebuje sprzętów i urządzeń, do sprawniejszego wykonywania obowiązków. Aby usprawnić funkcjonowanie dostępnych technologii warto zakupić dodatkowe programy, które pozwolą na wprowadzenie nowych opcji, poprawią jakość i

Co jest kosztem 3 komentarze

Mandaty i sakncje a koszty podatkowe

Zazwyczaj podstawą do wystawienia mandatu lub upomnienia jest przekroczenie obowiązującego prawa i działanie wbrew uchwalonym przepisom. Ich wysokość zależy od skali popełnionego czynu oraz skutków. Czy opłaty i sankcje mogą

Koszty 0 Komentarz

Co z zakupem artykułów papierniczych?

Wiele firm, szczególnie tych większych, posiada sekretariaty lub biura dla swoich pracowników. Oczywiste jest, że w takich warunkach konieczne jest korzystanie z artykułów papierniczych (np. długopisy, zeszyty, segregatory, zakreślacze itd.).

Samochód 2 komentarze

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

1 Komentarz

  1. Adamek
    11 września, 14:42 Odpowiedz
    Otwarcie firmy to na prawdę nie jest taka prosta sprawa, jak każdemu się może wydawać. Potrzeba jest wiele wyrzeczeń, a przede wszystkim pieniędzy, bo obecne dotacje z UE, czy PUP to tylko kropla w morzu potrzeb.

Zostaw odpowiedź