Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z takiej opcji mogą skorzystać tylko, jeśli spełniają bardziej rygorystyczne od dotychczasowych warunki.

Zwrot wydatków poniesionych przed 1 stycznia 2014r.

O zwrot części wydatków za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mogą ubiegać się osoby, które takowe nabyły w celu budowy budynku mieszkalnego, jego rozbudowy lub nadbudowy, przebudowy niemieszkalnego budynku lub pomieszczenia na mieszkalne, a także remontu lokalu mieszkalnego.

Osoby, które materiały zakupiły w okresie od 1 stycznia 2006r. do 31 grudnia 2013r. mogą wystąpić o zwrot części wydatków na podstawie ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Regulacje zawarte w tym akcie prawnym stosowane są wobec spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z zapisami zawartymi w tej ustawie wnioski można składać w terminach:

  • do 31 grudnia 2015 roku, jeśli zakupu dokonano w latach 2006-200,
  • do 31 grudnia 2016 roku, jeśli zakupu dokonano w latach 2008-2009,
  • do 31 grudnia 2017 roku, jeśli zakupu dokonano w latach 2010-2011,
  • do 31 grudnia 2018 roku, jeśli zakupu dokonano w latach 2012-2013.

Wysokość zwrotu oblicza się wg wzorów:

  • dla wydatków opodatkowanych stawką VAT 23 : wartość podatku VAT na fakturze x 0,6522.
  • dla wydatków opodatkowanych stawką VAT 22 proc.: wartość podatku VAT na fakturze x 0,681.

Zwrot dokonywany jest wyłącznie na podstawie faktur i można o niego występować tylko raz w roku. Wnioski o zwrot składać należy osobiście lub za pośrednictwem poczty we właściwym dla zamieszkania podatnika Urzędzie Skarbowym.

Zwrot wydatków poniesionych po 1 stycznia 2014r.

Od 1 stycznia 2014r. obowiązują nowe zasady dokonywania zwrotów. Zostały one zawarte w rozdziale 4 ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

O zwrot części wydatków można wnioskować, gdy zostały one poniesione w związku z:

  1. a) budową domu jednorodzinnego albo
  2. b) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny.

Według nowych przepisów podatnicy nie mogą już korzystać z możliwości uzyskania zwrotu za materiały budowlane użyte do remontu mieszkania, czy domu.

Warunkiem koniecznym do otrzymania zwrotu na podstawie ww. przepisów jest uzyskanie pozwolenia na budowę po dniu 1 stycznia 2014r. Trzeba także zwrócić uwagę, że powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie może przekraczać odpowiednio:

  1. a) 75 m2i 100 m2,
  2. b) 85 m2i 110 m2– w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, o którym mowa w pkt 2, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2 

O zwrot może ubiegać się osoba fizyczna, która nie ukończyła 36 lat do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństwa kryterium wiekowe stosuje się w odniesieniu do młodszego z małżonków.

Kolejnym warunkiem koniecznym do ubiegania się o zwrot wydatków jest fakt, iż do dnia złożenia wniosku osoba fizyczna nie była:

  1. a) właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. b) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  3. c) właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Osoby ubiegające się o zwrot na podstawie obecnie obowiązujących przepisów mogą złożyć wniosek tylko raz nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Przypomnijmy, że osoby dokonujące wydatków podlegających częściowemu zwrotowi przed dniem 31 grudnia 2013r. taką możliwość mieli raz w roku.

Wysokość zwrotu oblicza się wg wzoru: wartość podatku VAT na fakturze x 0,6522. Kwota zwrotu nie może być jednak wyższa niż 12,195% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu

Czas otrzymania zwrotu

Urząd skarbowy ma 4 miesiące na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu. Na przekazanie kwoty zwrotu na konto wnioskującego urzędnicy fiskusa mają 25 dni od daty doręczenia tej decyzji.

Poprzedni Bardziej przyjazne przepisy o podatku akcyzowym
Następny Franczyza, a marketing

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia VAT 2 komentarze

VAT-8 i VAT-9M – kto i kiedy musi składać te deklaracje

Druk VAT- 8 służy do rozliczania transakcji prowadzonych przez przedsiębiorcę, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Co do zasady, tacy przedsiębiorcy nie składają fiskusowi żadnych deklaracji związanych z VAT, jednak

Zerowy VAT na książki, gazety i czasopisma może być szansą na promocję czytelnictwa. Dla części wydawców to kwestia pozostania na rynku

– Obniżenie do zera stawki VAT na książki, gazety i czasopisma może być szansą na zwiększenie czytelnictwa i dostępności niektórych wydawnictw. Ale to przede wszystkim szansa na poprawę sytuacji finansowej wydawców i ich

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego. Gdy zrealizowane transakcje przez firmę nie przekroczą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku odprowadzać podatek VAT. Do limitu

Akcyza 1 Komentarz

Bardziej przyjazne przepisy o podatku akcyzowym

Na takie zmiany przedsiębiorcy czekali od lat. Od 1 stycznia 2016r. w życie wchodzą przepisy ułatwiające funkcjonowanie przedsiębiorców działających w branżach objętych podatkiem akcyzowym. Nowelizacja ma wdrożyć do polskiego prawodawstwa

Rząd uszczelnia ściągalność podatku VAT

Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.

1 Komentarz

  1. pull
    17 grudnia, 20:21 Odpowiedz
    Orientuje się ktoś, czy w roku przyszłym 2016 będzie można jeszcze w jakiś sposób odliczyć materiały budowlane?

Zostaw odpowiedź