Jaki ryczałt dla firm budowlanych?

Jaki ryczałt dla firm budowlanych?

Na rynku polskim firmy budowlane rosną jak grzyby po deszczu. Nie od dziś wiadomo, że branża usługowa radzi sobie najlepiej. Istnieje jednak dylemat, jaki podatek ryczałtowy opłacić. Jak to sprawdzić?

Najpierw należy zajrzeć do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i znaleźć symbole przypisane do czynności wykonywanych w ramach prowadzenia firmy budowlanej. Jeśli są to usługi wykończeniowe (np. tynkowanie, kładzenie gładzi) wpisują się w czynności budowlane. W związku z tym właściciela obowiązuje stawka 5,5%, a nie 8,5%, jak wielu uważa.

Przede wszystkim jednak należy się opierać o PKWiU, ponieważ dzięki niej najłatwiej ustalić wysokość ryczałtu.

Ryczałt w wysokości 5,5% został wyznaczony do opłacania usług budowlanych i wykończeniowych oraz transportu do 2 ton.

Za prace budowlane i uważa się głównie usługi tynkowania, malowania, wykańczania. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie działania budowlane, które nie mają związku z rolnictwem.

Podsumowując, stawka podatku ryczałtowego dla firm budowlanych kształtuje się w wysokości 5,5%, a nie 8,5%, jak twierdzi wielu przedsiębiorców.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Podatek a darowizna mieszkaniowa
Następny Dla kogo formularz PIT-28/A?

Może to Ci się spodoba

Najczęstsze problemy 1 Komentarz

Ryczałt rozliczany raz w roku

Na podstawie ustawy sprzed 15 lat ryczałtowcy (przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu) powinni swoje formularze podatkowe składać do odpowiednich jednostek maksymalnie do końca stycznia roku następnego. Oddział skarbowy powinien być zgodny

1 Komentarz

  1. Andrzej
    09 sierpnia, 21:24 Odpowiedz
    5,5% to nie jest tak wiele. Jednak firmy budowlane potrafią mieć naprawdę drogie usługi, a więc nawet to 5% może wynosić parę tysięcy. Mimo wszystko cieszę się, że jest coraz więcej firm i nie zrażają się one podatkami.

Zostaw odpowiedź