Rezygnacja z karty podatkowej

Karta podatkowa to forma rozliczenia przedsiębiorców bez konieczności określania wielkości podatku. Jest to bardzo prosty sposób obliczania, jednak nie zawsze się sprawdza. Czasami trzeba przyjąć nowych podwładnych i przekroczyć limit karty. Wówczas należy z niej zrezygnować. Jak to zrobić?

Każdy przedsiębiorca może dokonać zmiany formy rozliczania pod warunkiem, że złoży odpowiedni wniosek do 20 stycznia każdego roku podatkowego. Jeśli tego nie zrobi lub spóźni się, wówczas uważa się, że nadal korzysta z karty podatkowej.

Z chwilą zmiany formy opodatkowania przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych i ma obowiązek wyrównania różnic podatkowych do miesiąca od terminu zmiany sposobu rozliczania.

W terminie do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przedsiębiorca może zdecydować o zmianie formy opodatkowania w ciągu dwóch tygodni od otrzymania rozliczenia jeszcze na zasadach formy podatkowej.

W sytuacji, gdy dojdzie do rezygnacji z karty, wówczas podatnik musi otworzyć ewidencję i opłacać ryczałt (jeśli zachodzi taka konieczność) oraz rozpocząć prowadzenie ksiąg (założyć należy do miesiąca od zmiany formy opodatkowania).

W momencie, kiedy pracownik zostanie pozbawiony możliwości korzystania z karty (np. z powodu przekroczenia ustawowej liczny podwładnych) powinien postępować tak, jak opisano wyżej.

Istnieje również możliwość, że prowadzący firmę postanowi ją zamknąć. Wówczas należy przekazać informację do urzędu skarbowego oraz odprowadzić podatek za ostatnie 30 dni kierowania działalnością.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Czym jest druk SD-Z2?
Następny Podatek a darowizna mieszkaniowa

Może to Ci się spodoba

Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód

Podatnik w urzędzie 1 Komentarz

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

Wiadomości 0 Komentarz

Kiedy warto płacić podatek VAT?

Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się

Podatnik w urzędzie 7 komentarzy

Jak rozliczyć dochód za umieszczanie reklam w Internecie?

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i osiągają pieniądze z tytułu udzielania obszaru na reklamy w Internecie, muszą płacić podatek za dzierżawę. Tak zadecydował sąd w momencie, kiedy dana

Podatnik w urzędzie 0 Komentarz

Jak odbywa się egzekucja administracyjna?

Egzekucja administracyjna to postępowanie wszczynane przez organizacje podatkowe w momencie, gdy podatnik przez dłuższy czas zalega z płatnościami. Jednak zanim do niego dojdzie wykonywane są kroki ostrzegawcze, np. pisma powiadamiające.

Wiadomości 1 Komentarz

Jaki jest maksymalny podatek od środków transportowych w 2013 roku?

Maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych w każdym roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W tym artykule podajemy maksymalne stawki, które obowiązują w bieżącym roku. W

1 Komentarz

  1. Michał
    17 sierpnia, 12:19 Odpowiedz
    Zastanawiam się co się stanie, jeżeli ktoś nie zdąży złożyć wniosek do 20 stycznia. Zapewne trzeba wydzwaniać po urzędach lub udać się do nich osobiście. Płacenie podatków to ważna sprawa, wszelkie problemy przez niezgodności mogą się ciągnąć latami.

Zostaw odpowiedź