Na jakich zasadach należy archiwizować dokumenty księgowe?
W zgodzie z przepisami obowiązkiem każdego właściciela jest przechowywanie dokumentów księgowych. Trzeba jednak wyjaśnić, że istnieją dokładne wytyczne dotyczące odpowiedniego zbierania i opisywania dokumentów. Jak należy troszczyć się księgowość?
Na wstępie warto powiedzieć, że dokumentacja firmowa musi być przechowywana jako potwierdzenie i w razie potrzeby udostępniana instytucjom podatkowym w celach rozwiązania sprawy. Znajdować się powinna w pierwotnej siedzibie przedsiębiorstwa, oddziale lub biurze rachunkowym, które zajmuje się finansami działalności gospodarczej.
Oprócz tego musi być przetrzymywana przez pięć lat licząc od roku, w którym wniesiono deklarację podatkową. Później archiwizowane materiały uznawane są za nieaktualne, ulegają przedawnieniu i można je zniszczyć lub wyrzucić.
Druki powinny być w posiadaniu właściciela, ponieważ organizuje się kontrole, które oceniają firmę pod względem legalności interesu na podstawie zgromadzonych dowodów. Niedobór faktur lub nieprawidłowości powodują dotkliwe skutki finansowe oraz karne.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Jakie procedury należy wypełnić w związku z delegacją pracownika?
Wyjazd pracownika w celach służbowych zwykło nazywać się delegacją. Efektem zorganizowania takiej podróży jest rozliczenie opłat przejazdowych i posiłków oraz zakwalifikowanie wszystkich wydatków jako kosztów uzyskania przychodu. Czy każda delegacja
Kupno gazet a KPIR
Podstawowym zadaniem Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest dokumentowanie wszystkich wpływów i wydatków (ogółem wszystkich transakcji). Czy zakup prasy można potraktować jako niezbędny wypadek na potrzeby przedsiębiorstwa? Okazuje się, że
Numeracja w księdze przychodów i rozchodów
Ustawa nie określa sposobu sygnowania dokumentów wpływających do księgi przychodów i rozchodów. Tak naprawdę każdy przedsiębiorstwa wypracowuje własny sposób księgowania. Według organów podatkowych istnieją dwa zastrzeżenia: numery powinny być zapisane
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!