Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną.

142426470446297300

Praca za granicą

Formularz PIT-36 przeznaczony jest do wykazania dochodów uzyskanych z pracy za granicą. Należy dołączyć do niego załącznik PIT/ZG. Przy okazji wspomnimy, że nie każdy, kto pracował za granicą musi rozliczać się w Polsce. Istnieją bowiem dwie metody unikania podwójnego opodatkowania – metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia. Przy metodzie wyłączenia z progresją dochody z zagranicy są wyłączone z opodatkowania w Polsce (opodatkowane tylko za granicą). Podatnicy, którzy pracowali w państwie, z którego dochód należy obliczać tą metodą a jednocześnie nie pracowali w Polsce, nie muszą składać PIT w Polsce. Jeżeli jednak pracowali i w Polsce, i za granicą, mają obowiązek wykazania w polskim zeznaniu podatkowym również dochodów z zagranicy. Podatnicy, którzy pracowali w państwie, z którego dochód należy obliczyć metodą proporcjonalnego odliczenia muszą natomiast złożyć PIT w Polsce, nawet jeżeli pracowali tylko za granicą. Dochód taki jest bowiem wyłączony z opodatkowania za granicą (opodatkowany tylko w Polsce).

Wynajem mieszkania

Dochód z wynajmu mieszkania czy lokalu usługowego a także, podnajmu, dzierżawy i innych podobnych umów może być opodatkowany na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub ryczałtowo. Podatnicy, którzy chcą rozliczać takie dochody ryczałtem, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaczęli uzyskiwać dochód. Jeżeli podatnik nie złoży takiego oświadczenia, musi rozliczać powyższe dochody według skali podatkowej, na formularzu PIT-36.

Dochody z „innych źródeł”

Formularz PIT-36 jest przeznaczony do wykazania również dochodu z tzw. „innych źródeł”. Są to źródła, których umowa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nazywa innymi kategoriami, w niektórych przypadkach źródła, których ustawodawcy nie przewidzieli. Ze względu na powszechny obowiązek podatkowy, podatnicy są jednak zmuszeni do zapłacenia podatku od powyższych dochodów.

Należy również pamiętać, że podatnicy, którzy byli zatrudnieni na umowie o pracę, zlecenie lub dzieło, jeżeli uzyskali dochód również z jednego z powyższych źródeł, wszystkie źródła dochodu wykazują na jednym formularzu PIT-36.

Źródło: Portal RozliczeniePIT.pl – darmowe porady i program do rozliczenia PIT przez internet.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Płatności za 20 lat, czy wiesz co cię czeka?
Następny Czy warto outsource'ować usługi kancelaryjne?

Może to Ci się spodoba

Działalność gospodarcza 1 Komentarz

Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości

W roku 2012 wielu organom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica dochodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, wynosił 5 293 440zł, z kolei teraz jest

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2016 rok. Termin obowiązuje osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, które m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, oraz PIT-36, dla osób prowadzących działalność

Rozliczenia PIT-ów 1 Komentarz

Za rok PIT dla rolnika

Od 2014 roku każdy rolnik będzie musiał wykazać wszystkie swoje przychody płynące z prowadzenia działalności rolniczej i wypełniony PIT przekazać do odpowiedniego urzędu pracy. Projekt ustawy został zatwierdzony już dwa

Działalność gospodarcza 1 Komentarz

Jak wliczyć wydatki na mieszkanie w koszty podatkowe firmy?

Przedsiębiorca, którego siedziba prowadzonej działalności gospodarczej jest zlokalizowana w miejscu zamieszkania, ma możliwość włączenia części wydatków poniesionych utrzymanie mieszkania w koszty podatkowe. Pierwszym krokiem jest określenie powierzchni lokalu, który ma

5833 złote dopłacimy średnio do PIT

W tym roku 1,2 mln osób będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT. W sumie będzie to kwota 7 mld zł. Średnio na każdego dopłacającego podatnika to prawie 6 tys. zł.

Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców

W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast

3 komentarze

  1. JanW
    04 sierpnia, 23:36 Odpowiedz
    Nie wiedziałem, że z tytułu Wynajmu mieszkania trzeba wypełniać PIT 36. Na szczęście nie wynajmowałem jeszcze nikomu, a teraz już to wiem!
  2. Maciej90
    04 sierpnia, 23:37 Odpowiedz
    W polu dochody z innych źródeł może być wpisane dosłownie wszystko, czego nie obejmują poprzednie kategorie?
    • JanW
      04 sierpnia, 23:38 Odpowiedz
      Ekspertem w tej konkretnej dziedzinie nie jestem, aczkolwiek wydaje mi się, że twoje rozumowanie jest w stu procentach właściwe.

Zostaw odpowiedź