Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców
Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną.
Praca za granicą
Formularz PIT-36 przeznaczony jest do wykazania dochodów uzyskanych z pracy za granicą. Należy dołączyć do niego załącznik PIT/ZG. Przy okazji wspomnimy, że nie każdy, kto pracował za granicą musi rozliczać się w Polsce. Istnieją bowiem dwie metody unikania podwójnego opodatkowania – metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia. Przy metodzie wyłączenia z progresją dochody z zagranicy są wyłączone z opodatkowania w Polsce (opodatkowane tylko za granicą). Podatnicy, którzy pracowali w państwie, z którego dochód należy obliczać tą metodą a jednocześnie nie pracowali w Polsce, nie muszą składać PIT w Polsce. Jeżeli jednak pracowali i w Polsce, i za granicą, mają obowiązek wykazania w polskim zeznaniu podatkowym również dochodów z zagranicy. Podatnicy, którzy pracowali w państwie, z którego dochód należy obliczyć metodą proporcjonalnego odliczenia muszą natomiast złożyć PIT w Polsce, nawet jeżeli pracowali tylko za granicą. Dochód taki jest bowiem wyłączony z opodatkowania za granicą (opodatkowany tylko w Polsce).
Wynajem mieszkania
Dochód z wynajmu mieszkania czy lokalu usługowego a także, podnajmu, dzierżawy i innych podobnych umów może być opodatkowany na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub ryczałtowo. Podatnicy, którzy chcą rozliczać takie dochody ryczałtem, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaczęli uzyskiwać dochód. Jeżeli podatnik nie złoży takiego oświadczenia, musi rozliczać powyższe dochody według skali podatkowej, na formularzu PIT-36.
Dochody z „innych źródeł”
Formularz PIT-36 jest przeznaczony do wykazania również dochodu z tzw. „innych źródeł”. Są to źródła, których umowa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nazywa innymi kategoriami, w niektórych przypadkach źródła, których ustawodawcy nie przewidzieli. Ze względu na powszechny obowiązek podatkowy, podatnicy są jednak zmuszeni do zapłacenia podatku od powyższych dochodów.
Należy również pamiętać, że podatnicy, którzy byli zatrudnieni na umowie o pracę, zlecenie lub dzieło, jeżeli uzyskali dochód również z jednego z powyższych źródeł, wszystkie źródła dochodu wykazują na jednym formularzu PIT-36.
Źródło: Portal RozliczeniePIT.pl – darmowe porady i program do rozliczenia PIT przez internet.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości
W roku 2012 wielu organom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica dochodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, wynosił 5 293 440zł, z kolei teraz jest
Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?
W ubiegłym roku ustalono nowe wytyczne dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz PIT. Do tej pory należało dwukrotnie zapłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie ma
Odliczenia w deklaracji PIT-28
W deklaracji PIT-28 składanej przez podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych możliwe jest dokonanie przewidzianych ustawą o PIT odliczeń od przychodu oraz od podatku, ale nie wszystkich. Odliczenia od
Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo
Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym
Telefon komórkowy a przychód zatrudnionego
Wielu pracowników nie wyobraża sobie wypełniania obowiązków służbowych bez telefonu komórkowego. Zazwyczaj koszty rozmów i ogólnego użytkowania przechodzą na pracodawcę. Jeśli natomiast sam zatrudniony opłaca rachunki czy można mówić o
Jak rozliczyć prezenty okolicznościowe dla podwładnego?
Wielu przełożonych chce nagradzać swoich pracowników różnymi premiami. Niektórzy wręczają dodatkowe prezenty przy okazji różnych świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny). Jest to dobrowolny wybór przedsiębiorcy, który dba o swoją kadrę.
3 komentarze
JanW
04 sierpnia, 23:36Maciej90
04 sierpnia, 23:37JanW
04 sierpnia, 23:38