Sprzedaż akcji a podatek

Sprzedaż akcji a podatek

Kupno i sprzedaż akcji to dzisiaj bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy w dość krótkim czasie. Kiedy jednak mówić należy o konieczności opłacenia podatku z tytułu sprzedaży akcji?

Jest to przede wszystkim sytuacja, w której cena akcji sprzedawanej jest wyższa od ceny akcji kupowanej. Mowa wówczas o zysku czyli także o uzyskaniu przychodu.

W przypadku wzbogacenia związanego ze sprzedażą akcji podatnika obowiązuje 19% opodatkowanie. I procent ten należy odliczyć od ogólnej kwoty przychodu.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy akcje są sprzedawane systematycznie, wówczas należy odprowadzić podatek za każdym razem i w tej samej wysokości.

Za moment uzyskania przychodu związanego ze zbyciem akcji uważa się dzień, w którym sprzedawca uzyskał zapłatę. Oznacza to, że chwila otrzymania zapłaty jest chwilą wzbogacenia się, osiągnięcia zysku ze sprzedaży.

Za przychód uważa się kwotę uzyskaną ze sprzedaży, do którego dodaje się także koszty maklerskie, kupno papierów wartościowych bez pośredników, pokrycie odsetek i dodatkowych opłat oraz kredytów na zakup akcji.

Prawidłowe rozliczenie podatkowe następuje po upływie roku podatkowego, tzn. że od chwili sprzedaży akcji do momentu rozliczenia upływa cały rok.

PIT-38 służy do właściwego odliczenia podatku za kupno papierów wartościowych i formularz ten powinien zostać przekazany do właściwej instytucji w terminie do 30 kwietnia każdego roku rozliczeniowego.

Natomiast PIT-8C wypełniać powinni ci, którzy podczas kupna akcji korzystali z pomocy jakiegokolwiek biura maklerskiego. Nie można zapominać o uwzględnieniu wszystkich kosztów manipulacyjnych, nawet tych, o których maklerzy nie wiedzą.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Zakup alkoholu nie jest przychodem
Następny Kiedy warto płacić podatek VAT?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1 Komentarz

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od jakiegoś czasu każda osoba kierująca firmą może przekazać swoje zobowiązanie podatkowe za pośrednictwem internetu nawet wtedy, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużym stopniu ułatwić całą czynność

Podatki osobiste 0 Komentarz

Zwolnienie z podatku, a umowa przedwstępna na kupno nieruchomości

Podatnik, który w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczy pozyskane w ten sposób środki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać o tym,

Podatki osobiste 0 Komentarz

Wywłaszczenie w czasach PRL, a dzisiejsze odszkodowania i ich opodatkowanie

Skutki wywłaszczenia odczuła bardzo duża grupa osób, wypłata odszkodowań natomiast wciąż jeszcze nie została dokończona. Niektórym z byłych właścicieli nieruchomości, pomimo że przysługiwało odszkodowanie, nie zostało ono wypłacone przez opieszałość,

Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców

W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast

PCC i inne podatki 0 Komentarz

Ilość dzieci a podatki

Z najnowszych ustaleń wynika, że wysokość kwoty wolnej od podatku powinna być wprost proporcjonalna do ilości dzieci pod opieką. Oznacza to, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na duże odciążenie wspólnego

Rozliczenia PIT-ów 0 Komentarz

Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Wielu pracowników zakłada, że dział księgowości w firmie funkcjonuje prawidłowo i bezbłędnie wypełnia PIT-11. Na tej podstawie przygotowują PIT-37 i szybko przesyłają do urzędu skarbowego. Niestety, po krótkim czasie okazuje

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź