Ile wynosi składka wypadkowa w 2013 roku?

Ile wynosi składka wypadkowa w 2013 roku?

Każdy pracodawca musi przekazywać obowiązkowe składki ubezpieczeniowe za swoich podwładnych (emerytalne, zdrowotne, itd.). W przypadku ubezpieczenia wypadkowego przełożony pomija pracowników, którzy znajdują się na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Metody obliczania składek wypadkowych:

– wedle ustawy sprzed 11 lat o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

– według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy.

W związku z tym, że nie weszło w życie nowe rozporządzenie, możliwość rozliczania składki wypadkowej na rok 2013 będzie identyczna, jak w latach poprzednich. Zależy głównie od rozmiarów firmy, branży oraz stanu urządzeń i maszyn oraz stopień ewentualnych ryzyk wypadkowych dla zatrudnionych.

Wielkość składki za ubezpieczenie wypadkowe zależy w szczególności od tego, ilu pracowników będzie podlegało ubezpieczeniu. Jeśli załoga liczy do 10 osób, wtedy składka wynosi około 1,93%. Jest zryczałtowana i stanowi jedna drugą najwyższej stopy procentowej w wybranym roku.

W przypadku, gdy pracowników jest ponad 10, wówczas wielkość składki ubezpieczenia wypadkowego uzależniona jest od klasyfikacji działalności gospodarczej.

Co jakiś czas ZUS zajmuje się ustalaniem wielkości składki ubezpieczenia wypadkowego. Wedle prawa ZUS musi przesłać każdemu przedsiębiorcy wiadomość o wysokości stopy procentowej, jednostkowej dla każdej działalności gospodarczej. Termin przesyłania kończy się z dniem 20 kwietnia każdego roku.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jaka stawka za kilometr - czyli kilometrówka w 2013 roku
Next Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Może to Ci się spodoba

Koszty pracownicze 0 Comments

Jak obliczyć listę płac?

Każda szanująca się działalność gospodarcza ma wykwalifikowanych księgowych, którzy zajmują się stroną formalną. Niejednokrotnie ilość nowych ustaw jest tak duża, że sam przedsiębiorca we wszystkim się nie orientuje i nie

Koszty pracownicze 2 komentarze

Czym jest zbiorcze polecenie wyjazdu?

Zbiorcze polecenie wyjazdu wystawiane jest przez pracodawcę na potrzeby wyjazdu służbowego, w którym uczestniczy przynajmniej kilku zatrudnionych. Jest on niezbędny do wpisania całej delegacji w koszty uzyskania przychodu. Jednak należy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź