Inwestowanie w sztukę się opłaca

Inwestowanie w sztukę się opłaca

Rynki finansowe narażone są na nieprzewidziane spadki, dlatego osoby posiadające pewien kapitał coraz częściej podejmują decyzję, by inwestować również w sztukę, która daje możliwości długoterminowego lokowania kapitału. W ostatnich latach nastąpił duży wzrost zainteresowania tą tematyką przede wszystkim dzięki inwestorom, którzy poprzez alternatywne inwestycje dywersyfikują swój portfel. Inwestować można samodzielnie lub za pośrednictwem specjalizujących się w tej branży firm.

Kolekcjonerzy sztuki

Podejmując decyzję o inwestowaniu w sztukę, dla inwestorów zysk często stawiany jest na dalszym miejscu, ponieważ zależy im również na stworzeniu własnej kolekcji. Kolekcjonowania sztuki to nie jest wyłącznie inwestycja, to raczej element stylu życia. Większość inwestorów kupuje obrazy, zdjęcia, rzeźby, rysunki etc., by ozdabiały ich domy, nie zawsze kalkulując w zyski. Sama możliwość obcowania z pięknymi przedmiotami oraz znalezienie niepowtarzalnej perełki daje niesamowitą satysfakcję.

Na sztuce można zarobić

W czerwcu tego roku w domu aukcyjnym Sothebys w Londynie sprzedano obraz Claude Moneta „Nymphéas” za 53 miliony dolarów. Jednak rekord cenowy dla tego artysty padł w 2008 roku, kiedy to dzieło „Le Bassin aux Nympheas” („Staw lilli wodnych”) zostało zlicytowane w domu aukcyjnym w Londynie za 80.3 miliona dolarów. Z kolei w tym samym miesiącu w Polsce za 6,4 mln zł zlicytowano w domu aukcyjnym DESA Unicum zbiór 3 tys. fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene’a. Kolekcję zakupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa dla miasta Wrocław. Według prezesa DESY Juliusza Windorbskiego „to najwyższa jednorazowa transakcja, jaka miała miejsce na polskim rynku sztuki”.

Mądre inwestowanie

O wartości danego dzieła decyduje wiele czynników takich jak trendy obecnie występujące, popularność artysty w konkretnym momencie oraz popyt. Kupowanie dzieł sztuki oparte jest na specyficznych prawach rynku, który trzeba dobrze poznać, ponieważ to rynek wzrostów, ale także ryzyka, dlatego wymaga od inwestora doskonałego wyczucia, cierpliwości i wiedzy. Osobom, które nie czują się pewnie w tej dziedzinie lub którym brakuje czasu, mogą skorzystać z fachowej pomocy firm specjalizujących się w art bankingu. Samodzielne inwestowanie w sztukę wymaga znajomości tematu, czasu i nie należy do najłatwiejszych. Nieustannie należy śledzić trendy, brać udział w wernisażach, aukcjach i dopiero wtedy można liczyć, że osiągnie się sukces.

Rynek produktów alternatywnych, takich jak dzieła sztuki, jest trudny i wymaga fachowej wiedzy. Trzeba na bieżąco śledzić aktualne wydarzenia. Z drugiej strony jest to branża odporna na kryzys, dlatego inwestorzy chętnie wykorzystują inwestowanie w sztukę do zdywersyfikowania swojego finansowego portfela– mówi Krzysztof Maruszewski, prezes firmy Stilnovisti. Inwestujemy w dzieła sztuki dające najwyższe możliwości wzrostu wartości, uwzględniając przy tym indywidualne preferencje inwestora– dodaje.

Dzieła sztuki, to inwestycje, które są odporne na kryzys gospodarczy, tym samym stanowią jeden z najlepszych nośników wartości materialnej. Ta niezależność, to jeden z największych atutów tej alternatywnej formy lokowania pieniędzy. Z kolei niepowtarzalność sztuki daje jej przewagę m.in. nad inwestowaniem w metale szlachetne i pozwala przypuszczać, że art banking stanie się jeszcze bardziej popularny.

Na całym świecie, ale i również w Polsce zaobserwować można nowy trend wzrostu popularności dzieł sztuki, nie tylko historycznych. Coraz częściej zainteresowaniem cieszą się prace młodych artystów.

Polscy kolekcjonerzy

Coraz więcej osób kolekcjonuje w naszym kraju sztukę i poza znanymi nazwiskami m.in. Grażyny Kulczyk, Dariusza Bieńkowskiego czy Krzysztofa Musiała swoje kolekcje przedstawiają światu również mniej znani, lecz niezwykle utalentowani kolekcjonerzy. Jednym z nich jest Michał Borowik, który zdaniem Modern Painters oraz portalu Artinfo.com posiada jedną z 50 najciekawszych kolekcji młodej sztuki na świecie. Na zbieraniu prac młodych artystów można najwięcej zyskać, ponieważ dają oni duży potencjał wzrostowy, ale niosą za sobą też większe ryzyko. Borowik jednak nie przejął się tym faktem i jego kolekcja nastawiona jest wyłącznie na młodych artystów, którzy mają świeże spojrzenie, są nieszablonowi i spójni w swoich działaniach. Jego wystawę można śledzić 24h/dobę w internecie.

Dzieje się

Polska sztuka ma się coraz lepiej. Poza młodymi cenionymi artystami na całym świecie, powstaje też coraz więcej wydarzeń poświęconych sztuce np. ciekawa inicjatywa Warsaw Gallery Weekend, czyli weekend pełen sztuki, którego kolejna edycja odbyła się w dniach 26 – 28 września. Powstają też specjalne strony, które jak np. Artnation, przedstawiają aktualności m.in. o malarstwie, fotografii, wystawach, aukcjach czy samym art bankingu.

Inwestowanie w dzieła sztuki nie jest zarezerwowane wyłącznie dla najbogatszych, posiadających smykałkę lub korzystających z pomocy profesjonalistów inwestorów. Swoją przygodę inwestowania w sztukę można zacząć nie posiadając wielkich pieniędzy, ponieważ w każdym przedziale cenowym można znaleźć coś wartościowego.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Polityka pieniężna przestała być nudna
Next Nastolatek bez gotówki

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Nastolatek bez gotówki

Europa zmierza w kierunku rozwoju płatności bezgotówkowych. Trend ten jest najbardziej widoczny w Norwegii, Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii. Eksperci z organizacji Finans Norge, skupiającej 200 instytucji finansowych twierdzą, że

Wiadomości 0 Comments

Prawie 5 mln Polaków nie korzysta z komputera i internetu. Podatki pogłębią jeszcze problem cyfrowego wykluczenia

W Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a pod względem wykluczenia cyfrowego sytuacja wygląda gorzej tylko w sześciu krajach Europy. Jedną z głównych przyczyn są zbyt wysokie koszty

Finanse 0 Comments

Wszystko o umowach forfaitingowych

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zastosowanie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. W jakim celu wybiera się tego rodzaju umowy?

Finanse 0 Comments

Kredyty gotówkowe tanie jak nigdy

Niskie stopy procentowe automatycznie obniżają ratę kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, głównie hipotecznych. Kredyty konsumpcyjne zaciągane na kilka lat z reguły maja jednak stałą stopę oprocentowania. Dla obecnie branych pożyczek jest ona

Finanse 0 Comments

Inwestujący w fundusze w 2014 r. zarobili przeciętnie 1,82%

Średnia stopa zwrotu jaką uzyskały w minionym roku fundusze inwestycyjne wynosi tylko 1,82%, czyli mniej niż przeciętne oprocentowanie lokaty bankowej. Odpowiednio je selekcjonując można było jednak zyskać znacznie więcej. W

Finanse 0 Comments

Jakie kary porządkowe przewidziano na 2014 rok?

Kara porządkowa konieczna jest w momencie niedopełnienia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne są różne i w dużej mierze zależą od wybranej sytuacji. Kiedy i w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź