Jak postępować z akcjami otrzymanymi w spadku?

Jak postępować z akcjami otrzymanymi w spadku?

Większość spadkobierców nie wie jak zarządzać otrzymanymi po bliskiej osobie akcjami lub udziałami. Zwykle proces pozyskania wiąże się z opodatkowaniem, dlatego prawie każdy decyduję się na sprzedanie przepisanych dóbr. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Możliwe jest jeszcze tzw. umorzenie. Czym się charakteryzuje i czy naprawdę stanowi dobre wyjście z problemów?

Według ekspertów lepsze, z punktu widzenia spadkobiercy, będzie umorzenie udziałów. Przede wszystkim dlatego, że w sytuacji sprzedania ustalenie podstawy podatkowej może stać się niemożliwe, ponieważ początkowo akcje nie były kupowane (tylko podarowane).

Najlepiej sprawa wygląda, gdy umorzenie odbywa się w spółce. Wtedy dość łatwe będzie obliczenie podatku oraz podział przychodów między wszystkich członków.

W przypadku do firm i przedsiębiorstw umorzenie również zdaje się być naprawdę prostą procedurą. W dużej mierze dlatego, że akcje będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w oparciu o wartości z dnia pozyskania spadku.

Podsumowując trzeba powiedzieć, że tak naprawdę wybór należy do samego spadkobiercy. Jednak w świetle przepisów umorzenie wydaje się odbywać na dogodniejszych (podatkowo) warunkach i nie naraża na wysokie koszty.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kiedy biuro rachunkowe może być zwolnione z podatku VAT?
Następny Składamy korektę zeznania PIT

Może to Ci się spodoba

Przepraszamy, brak wpsiów.

2 komentarze

  1. Asia
    12 września, 16:28 Odpowiedz
    Większość spadkobierców nie wie takich rzeczy, bo niby skąd mogą to wiedzieć? Takich rzeczy uczą wyłącznie na studiach prawniczych, a my chcąc się czegoś dowiedzieć, to musimy kombinować.
  2. masia
    26 stycznia, 11:40 Odpowiedz
    Ja w dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego powinniśmy płacić jakiś podatek od spadku, to trochę nie dorzeczne.

Zostaw odpowiedź