Jak wysoki jest podatek leśny?

Jak wysoki jest podatek leśny?

Wielkość podatku rolnego i leśnego zależy od gminy. W tym roku kwoty te wynoszą:

189,65 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów (równowartością 2,5 q żyta) i 379,30 zł od 1 ha pozostałych gruntów(równowartość 5 q żyta).

Wartość skupu żyta jest ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” w ciągu 20 dni po upłynięciu trzeciego kwartału. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego decyduje o wysokości rat. Ogłaszane stawki są stawkami najwyższymi. Gmina dzięki uchwale może je obniżyć.

Natomiast podatek leśny wynosi 41,01zł od 1ha, co jest równowartością 0,220 m3 drewna. Decyzje o kosztach sprzedaży drewna podejmuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego oraz jest ona publikowana w dzienniku „Monitor Polski”.

Wydatki się obniżają w sytuacji, gdy pod uwagę brane są lasy chronione, takie jak rezerwaty przyrody czy parki narodowe.

W praktyce wszystkie obniżki podatków leśnych i rolnych są uzależnione od gminy. Jest ona zobowiązana zgłosić uchwałę przed końcem roku poprzedzającego rok, w którym mają obowiązywać dane stawki.

Paula Honc
gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 1Comments

Interpretacje podatkowe

Przedstawiając sytuacje faktyczną przedsiębiorstwa w organach państwowych powinniśmy skupić się na rzetelnym przekazie informacji. Jeśli jednak dojdzie do jakiś wątpliwości, instytucja państwowa nie rozpatrzy dany wniosek z powodu naruszenia artykułu

Podatnik w urzędzie 6 komentarzy

Jaki ujmować wpłaty od internetowych klientów?

Obecnie podstawą prowadzenia działalności gospodarczej jest otwarcie i ciągłe odświeżanie strony internetowej. Jest odpowiedzią na potrzeby wirtualnych zainteresowanych, którzy wiadomości szukają w sieci. Jak właściciel firmy powinien traktować dobrowolne wpłaty

Podatnik w urzędzie 1Comments

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

7 komentarzy

 1. Paulina
  30 sierpnia, 13:03 Reply
  Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzić stałą stawkę podatku leśnego? Województwa, w których podatek jest niższy mogą czuć się pokrzywdzone, to nie jest sprawiedliwe.
 2. Radek
  16 września, 14:21 Reply
  Wielkość podatku rolnego i leśnego zależy od gminy, a ja jestem tego samego zdania, że lepiej byłoby wprowadzić stałą stawkę podatku leśnego i wszyscy byli by zadowoleni.
 3. Grześ
  21 września, 21:28 Reply
  Również jestem zdania, że podatek powinien być ustalony jeden równy dla wszystkich. Raczej wątpię, że kiedyś coś takiego będzie. Jednakże byłoby to o wiele lepsze i sprawiedliwe dla gmin.
 4. korek
  05 sierpnia, 15:21 Reply
  Wielkość podatku rolnego zależy od gminy, jednak jestem ciekaw na jakiej podstawie jest on ustalany? Co się bierze pod uwagę?
 5. Małgorzata
  17 sierpnia, 12:14 Reply
  Znam osoby, które mają swoją część lasu w dwóch różnych gminach. Jednego roku zdarzyło się, że mniejszy kawałek był w prawie takiej samej cenie jak ten większy. Wyszło śmiesznie, ale niestety należało zapłacić. Moim zdaniem ujednolicenie cen jest konieczne.
 6. gloss
  19 listopada, 17:50 Reply
  A orientuje się ktoś, jak wyglądają podatki leśne na rok 2015 i na przyszły 2016?
 7. marki
  25 stycznia, 12:47 Reply
  Dołączam się do pytania. Jak wysoki jest podatek leśny w obecnym 2016 roku?

Zostaw odpowiedź