Jak zaksięgować delegację w KPiR?

Jak zaksięgować delegację w KPiR?

Wielu przedsiębiorców prowadzi interesy z kontrahentami nawet z drugiego końca Polski. Nie wszystko można załatwić telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu. Wówczas konieczne jest zorganizowanie wyjazdu służbowego. Jak ująć to w księdze przychodów i rozchodów?

Aby koszty delegacji zapisać w księdze wystarczy dysponować dokumentami rozliczającymi wynagrodzenie za wyjazd służbowy oraz tarcze rejestrujące pracę kierującego pojazdem.

Do załączonych druków warto dopisać, kiedy zostały wystawione oraz opatrzyć podpisem pracownika wysłanego na delegację oraz pracodawcy zlecającego wyjazd. Dodatkowo należy uwzględnić jakie wydatki zostały dokonane (nocleg, zakup paliwa, wyżywienie). Poza tym można wspomnieć o wysokości honorarium za spotkanie zawodowe.

Aby dokumentacja była pełna należy spisać wszystkie dane podwładnego, który odbył wyjazd, umieścić szczegółowy opis zadań do wykonania oraz całościowy plan podróży.

Do ustalenia wysokości wynagrodzenia za wyjazd na delegację może posłużyć wewnętrzny regulamin (który zawiera wszystkie wytyczne). Pozwoli ocenić wkład intelektualny i fizyczny w spełnienie obowiązków zawodowych. Zazwyczaj brany jest pod uwagę czas pobytu poza miejscem pracy, długość podróży w obie strony, długość i ilość spotkań z kontrahentami.

Po skompletowaniu wyżej opisanych dokumentów można wpisać koszty związane z wyjazdem służbowym do książki przychodów i rozchodów firmy.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Jak liczyc limity obrotów?
Następny Konsekwencje przesłania podatku na niewłaściwe konto

Może to Ci się spodoba

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Wiadomości 0 Komentarz

Jak opisać remanent w KPiR?

Zmorą wielu handlowców jest konieczność przeprowadzenia remanentów. Obowiązek ten wiąże się z wieloma zobowiązaniami, wyrzeczeniami i formalnościami. Jak ująć różnice wynikające z remanentu w KPiR? Wedle prawa remanent powinien zostać

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź