Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania. Może być to wskazówką dla banków do prowadzenia aktywnej komunikacji z klientami właśnie w social mediach – przekonuje Karolina Masalska, ekspertka IMM.

Dzięki danym z modułu analitycznego IMM wskazaliśmy grupę banków, które są najbliżej klienta, najczęściej odpowiadają na ich pytania i reagują na różne sygnały sprzedażowe, które pojawiają się w social mediach. Wyłoniliśmy 10 banków, które mają największą liczby publikacji we wszystkich mediach. Liderem zestawienia jest PKO Bank Polski, na temat którego ukazało się 29 proc. wszystkich wzmianek na temat badanych banków – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Karolina Masalska, specjalistka ds. PR w IMM.

Ponad 14 proc. publikacji dotyczyło mBanku, ok. 12 proc. – Banku Zachodniego WBK. Na temat Banku Pekao SA ukazało się blisko 9 proc. wszystkich publikacji, niewiele mniej o Alior Banku (7 proc.), Banku Ochrony Środowiska (ok. 7 proc.) oraz Getin Noble Banku (ok. 6 proc. ). Czołową dziesiątkę zamykają ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank (po 5,7 proc.) oraz Deutsche Bank (5,3 proc.).

W badanym okresie 90 proc. informacji, które pojawiły się na temat banków, opublikowano właśnie w mediach społecznościowych. To świadczy o tym, że te kanały cały czas zyskują na znaczeniu. Z jednej strony pokazuje to, że dyskusje na temat oszczędności budzą wiele emocji wśród internautów, a z drugiej strony jest wskazówką dla banków do budowania relacji z klientem właśnie poprzez social media – ocenia ekspertka IMM.

Banki z czołówki zestawienia są aktywne na swoim fanpage’ach. W ten sposób prowadzą regularną korespondencję z klientami i są w stanie szybko reagować na ich zapytania, wątpliwości czy problemy.

Większość opinii znalazła się na Facebooku (66 proc,), Twitterze (20 proc.) oraz pod komentarzami na portalu onet.pl (5 proc.). To także miejsca, gdzie toczą się najgorętsze dyskusje. Wzmianki w mediach tradycyjnych stanowiły jedynie niewielki wycinek. Tylko 6 proc. wszystkich przekazów znalazło się w prasie, jeszcze mniej w radiu i telewizji (odpowiednio 2 i 1 proc.).

Branża bankowa z racji tego, że korzystamy z niej na co dzień, jest również narażona na różnego rodzaju komentarze nacechowane emocjonalnie. Z danych z modułu analitycznego IMM dowiadujemy się, że najwięcej pozytywnych komentarzy pojawiło się na temat lidera zestawienia, czyli PKO Banku Polskiego. Stosunek wzmianek pozytywnych do negatywnych wyniósł 84 do 16 proc. – wskazuje Masalska.

Dobry wizerunek w sieci ma także BZ WBK, gdzie liczba pozytywnych komentarzy do negatywnych wyniosła 91 do 9 proc. Również mBank zanotował więcej korzystnych opinii (60 do 40 proc.).

Łącznie wybrane banki wzbudziły w sieci ponad 2,3 mln interakcji, w tym polubień, udostępnień oraz komentarzy. Liderem jest PKO Bank Polski, który wywołał ich ponad 700 tys. i wyprzedził pod tym względem Bank Pekao (390 tys. aktywności) oraz BZ WBK (blisko 240 tys.).

Najwięcej pytań od klientów dotyczy szybkości, z jaką mogą otworzyć konto w banku, dokonać przelewu, chcą wiedzieć, czy wiąże się np. to z jakimiś dodatkowymi formalnościami. Najczęściej narzekamy na to, że banki ukrywają przed nami jakieś informacje bądź dodatkowe opłaty – wyjaśnia Masalska.

W ostatnich miesiącach istotnym tematem był również program „Rodzina 500 plus”.

Zestawienie banków wygląda nieco inaczej, kiedy pod uwagę weźmiemy dane z admonitu IMM, czyli narzędzia, służącego do analizy wydatków reklamowych danej marki oraz jej konkurencji w prasie, radiu i telewizji. Wedle zestawienia reklamodawców najwięcej pieniędzy na emisję reklam przeznaczył PKO Bank Polski, ponad 24,5 mln zł, co przełożyło się również na liczbę publikacji we wszystkich źródłach przekazu – mówi Masalska.

Niewiele mniej na emisję reklam wydał ING Bank Śląski (24,3 mln zł), jednak nie przełożyło się to na wysoką liczbę publikacji w mediach (9 tys. przy 45 tys. PKO BP), podobnie jak w przypadku Millenium Banku (15 mln przeznaczonych na emisję reklam przy 8 tys. publikacji).

Previous Księgowość online – 3 najczęściej zadawane pytania
Next W przyszłym roku polska gospodarka może nieco spowolnić

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zadłużeni we frankach lepiej radzą sobie z terminową spłatą rat niż kredytobiorcy w złotych

W sektorze bankowym jest ok. 540 tys. aktywnych umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Sytuacja na rynku walutowym daje się we znaki frankowiczom, chociaż – jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych

Finanse 0 Comments

Jak oddawać dokumenty na czas?

Praca zawodowa wiąże się z wieloma problemami i sporami do usunięcia. Sposobów oraz metod radzenia sobie z kłopotami jest wiele i zależą od jednostkowych cech osobowości. Jednych mobilizują, innych kompletnie

Wiadomości 0 Comments

Szkolenia podatkowe w 2021 roku – jakie warto przejść?

Liczne zmiany w podatkach, które w życie wchodzą w 2021 roku powodują konieczność zadbania o poziom wiedzy służb księgowo-podatkowych orz kadrowo-płacowych. Epidemia koronawirusa spowodowała nie tylko znaczne zmiany w sposobie

Finanse 0 Comments

Nawet lekkoduch może nauczyć się oszczędzania

Oszczędzanie nie jest zbyt przyjemnie. Wymaga bowiem odmawiania sobie przyjemności dziś, aby mieć pieniądze na wydatki w przyszłości. Dla wielu osób najważniejszy jest jednak dzień dzisiejszy. Expander podpowiada, że nawet

Wiadomości 0 Comments

Provident wchodzi w segment pożyczek online

Lider rynku pożyczek pozabankowych po 18 latach działania na polskim rynku poprzez mobilnych sprzedawców odwiedzających klientów w domach i stacjonarne placówki, dodaje do swojej oferty nowy kanał sprzedaży. Będzie nim sprzedaż pożyczek

Wiadomości 6 komentarzy

Czy biuro rachunkowe powinno rozwijać swoją stronę?

Na rynku obecnie mamy tysiące biur rachunkowych, a konkurencja jest bardzo duża. Są jednak jeszcze miejsca na nowo powstające biura, które wcale z powodu swojego początku kariery nie są na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź