Na czym polega detoks narkotykowy?

Na czym polega detoks narkotykowy?

Osoba uzależniona od narkotyków musi przejść proces detoksykacji, co jest ważnym pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Celem detoksu narkotykowego jest zajęcie się fizyczną stroną uzależnienia, tak aby pacjenci byli przygotowani do zajęcia się psychologicznymi cechami ich uzależnienia, w ramach intensywnego programu rehabilitacji odwykowej.

Detoks narkotykowy- co to jest?

Detoks to proces, w którym wszelkie ślady narkotyków są usuwane z organizmu, dzięki czemu osoba jest stabilna fizycznie i gotowa do rozpoczęcia terapii. Uzależnienie od narkotyków powoduje, że ludzkie ciało przyzwyczaja się do obecności tych substancji w organizmie. Kiedy te substancje są stopniowo redukowane i usuwane podczas detoksykacji, mózg będzie musiał przystosować się do nagłego spadku. To zazwyczaj powoduje, że osoby uzależnione doświadczają zestawu nieprzyjemnych objawów zwanych „objawami odstawienia”. Proces detoksykacji ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu objawów abstynencyjnych. Najbardziej skuteczna forma detoksu jest wspomagana medycznie i prowadzona przez wyszkolonych specjalistów. Zwykle dzieje się to w specjalistycznym ośrodku lub placówce odtruwającej, pod opieką lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Próba samodzielnej detoksykacji rzadko kończy się sukcesem.

Jak wygląda detoks narkotykowy- krok po kroku

Pierwszym krokiem detoksykacji wspomaganej medycznie jest przeprowadzenie dokładnej oceny medycznej w celu zbudowania dokładnego obrazu indywidualnych potrzeb. Podczas tej oceny lekarz zbiera informacje o historii medycznej pacjenta oraz szczegóły dotyczące jego uzależnienia i wykorzysta je do opracowania spersonalizowanego planu detoksykacji.

Kiedy ilość narkotyków w organizmie pacjenta jest stopniowo zmniejszana, zwykle zaczyna on odczuwać objawy odstawienia. Rodzaj doświadczanych objawów odstawienia, a także ich nasilenie, zależą od tego, jak długo dana osoba była uzależniona od narkotyków, rodzaju substancji, od których jest uzależniona, ilości spożywanych i ich ogólnego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Każda osoba doświadcza detoksu w wyjątkowy sposób, a każdy nowy detoks jest zupełnie inny, niezależnie od tego, czy ktoś przeszedł wcześniej detoks. Fizyczne objawy odstawienia mogą obejmować:

 • Nudności, biegunka i wymioty
 • Drżenie i dreszcze
 • Katar
 • Wysoka temperatura i / lub dreszcze
 • Zwiększone tętno
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Bóle głowy
 • Skurcze brzucha
 • Ból mięśni i kości

Psychologiczne objawy odstawienia mogą obejmować:

 • Drażliwość
 • Niepokój
 • Dezorientacja
 • Paranoja
 • Bezsenność
 • Depresja
 • Niezdolność do koncentracji
 • Ekstremalne wahania nastroju

Najpoważniejsze objawy odstawienia obejmują:

 • Halucynacje
 • Delirium
 • Drgawki

Aby pomóc pacjentom radzić sobie z odstawieniem, w ramach procesu detoksykacji otrzymują oni odpowiednio kontrolowane leki. Nie ma leków, które zapobiegałyby wszystkim objawom odstawienia, ale niektóre rodzaje leków mogą pomóc złagodzić lęk i depresję, zapewnić sen i przeciwdziałać jak największej liczbie innych problemów.

Badania wykazały, że opieka jest tak samo ważna, jak leki, umożliwiając skuteczną detoksykację i uzyskanie najlepszych możliwych wyników dla pacjentów. Dlatego każda osoba przechodząca detoksykację będzie dokładnie monitorowana 24 godziny na dobę przez cały czas trwania procesu.

Detoks narkotykowy – kiedy i gdzie iść? Jak długo trwa?

Średnio proces detoksykacji trwa od 7 do 10 dni. Czas ten może się jednak różnić i zależy od wielu czynników – ilości narkotyków, czasu uzależnienia, indywidualnych cech danej osoby. Po detoksykacji pacjenci będą gotowi do przejścia do programu odwyku narkotykowego, w ramach którego otrzymają intensywną terapię psychologiczną. Odwyk narkotyków zwykle odbywa się w ramach 28-dniowego programu uzależnień. Jest prowadzony przez placówki państwowe jak też prywatne.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Handel w tarapatach. Zadłużenie firm z branży 2,5 razy większe niż dwa lata temu

Mimo zawieszenia podatku handlowego sytuacja firm handlowych cały czas się pogarsza. W styczniu ich zadłużenie wyniosło blisko 2,3 mld zł i było przeszło dwuipółkrotnie wyższe niż w marcu 2015 roku – wynika

Wiadomości 0 Comments

Problemy z nieterminowymi płatnościami codziennością dla firm

Ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problem z nieterminowymi płatnościami. Blisko połowa przyznaje, że opóźnione lub niezapłacone zobowiązania wpływają na ich działalność. Choć skraca się czas oczekiwania na zapłatę, to

Wiadomości 1Comments

Czy usługi księgowe może proponować każdy?

Nikogo nie zaskakuje fakt, że od dłuższego czasu właściciele oraz zwykłe osoby potrzebują porad księgowych. Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie nie umieją przeprowadzić wszystkich obliczeń. Kto może oferować takie usługi?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź