PKO Bank Polski szuka nowoczesnych rozwiązań w zakresie bankowości

Polska bankowość przoduje w Europie pod względem innowacji, ale dalsze inwestycje w nowoczesne rozwiązania to dla banków kwestia być albo nie być na rynku – podkreślają przedstawiciele PKO Banku Polskiego. Dlatego bank chce szukać innowacyjnych pomysłów w zakresie finansów wśród start-upów. 1 października ruszy druga edycja programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum. W jego ramach ścieżka „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” jest dedykowana start-upom, których pomysły obejmują rozwiązania finansowe związane z płatnościami, bankowością mobilną i internetową, bezpieczeństwem i inwestycjami.

 Innowacje dla banków to dzisiaj kwestia przetrwania. Banki muszą przestawić się w swoim myśleniu i działalności na doświadczenie klienta, jeżeli w przyszłości chcą wygrywać z konkurentami. Na pewno nastąpi duża zmiana w tym zakresie. Cyfryzacja spowoduje, że nie będziemy mówić o produktach bankowych, a raczej o usługach bankowych. One przejdą w świat mobilny i cyfrowy, a tam to doświadczenie klienta będzie czynnikiem sukcesu – mówi agencji Newseria Biznes Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego z w PKO Banku Polskim..

Bankowość jest jednym z najbardziej innowacyjnych obszarów gospodarki. Co więcej, działające na krajowym rynku instytucje wyprzedzają pod tym względem europejskich konkurentów. Widać to na przykładzie wprowadzania na rynek nowoczesnych metod płatności.

Poszukiwaniu najbardziej innowacyjnych projektów służy program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland. Proponowana w jego ramach ścieżka „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” jest kierowana do start-upów, które pracują nad rozwiązaniami finansowymi związanymi z płatnościami, bankowością mobilną i internetową czy cyberbezpieczeństwem.

 Związaliśmy się z MIT Enterprise Forum na kilka lat, ponieważ widzimy w tym długofalowy sens. To dla nas inwestycja w młode przedsiębiorstwa, które  zapewne w przyszłości będą naszymi klientami, ale także inwestycja w relacje z naszymi dużymi klientami korporacyjnymi. Dzięki programowi mogą oni zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami i poprzez relacje z PKO Bankiem Polskim zyskują do nich dostęp – wyjaśnia Szymon Wałach.

– Dla nas inwestycja w innowacje to nie tylko przyspieszenie pewnych rozwiązań, które moglibyśmy realizować w banku, ale w dużej mierze zmiana kultury pracowników, zmiana ich myślenia na nieszablonowe, otwarcie ich na nowe technologie i rozwiązania. Chcemy ich skłonić, aby przecinali status quo i myśleli o rozwiązaniach, które będą nas lepiej przygotowywały na przyszłość – wyjaśnia Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Uruchomiona przez bank ścieżka ma przyciągnąć także młodych naukowców.

– Mamy zaplanowanych szereg spotkań na uczelniach, podczas których będziemy promowali ten program. Chcemy, by środowisko uczelni zaangażowało się poprzez tworzenie innowacyjnych ciekawych pomysłów. Chcemy skłonić studentów do zakładania firm, start-upów i partycypacji w takich programach akceleracyjnych, które pomogą im wypłynąć i dopracować swoje rozwiązania – dodaje Grzegorz Pawlicki.

Nabór do programu rozpocznie się 1 października i potrwa do 30 listopada. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes.

– Na przełomie roku nastąpi ocena i wybór 25 najbardziej obiecujących i innowacyjnych pomysłów. Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu. Wszystkie spotkania prowadzone będą przez wybitnych mentorów i ekspertów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Szczęśliwi finaliści będą mieli szansę dopracować swój koncept biznesowy w Bostonie na MIT – wyjaśnia Szymon Wałach.

Jak wyjaśnia Paweł Bochniarz, prezes MIT Enterprise Forum Polska, założeniem programu jest pomoc młodym przedsiębiorcom w poprawie ich biznesplanów, tak by były one dostosowane do warunków rynkowych i miały szansę na sukces. Pierwsza edycja programu pokazała, że zapotrzebowanie na takie wsparcie jest znaczące.

– Te pomysły, które odnoszą sukces, to pomysły, gdzie przedsiębiorcy szukają sprzymierzeńców, szukają komentarzy z zewnątrz, inspiracji i sugestii, jak poprawiać swój model biznesowy. Temu służą takie programy akceleracyjne jak MIT Enterprise Forum – mówi Szymon Wałach.

Poprzedni Problemy z nieterminowymi płatnościami codziennością dla firm
Następny Polski system podatkowy nie przyciąga zagranicznych inwestorów

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Jaką pomoc finansową otrzymają europejskie firmy?

Aktualnie na terenie Polski powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które planują świadczyć swoje usługi poza granicami. Zazwyczaj jest to rynek europejski, który daje wiele możliwości rozwoju i szans na szybki zysk.

Wiadomości 0 Komentarz

Na czym polega detoks narkotykowy?

Osoba uzależniona od narkotyków musi przejść proces detoksykacji, co jest ważnym pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Celem detoksu narkotykowego jest zajęcie się fizyczną stroną uzależnienia, tak aby pacjenci byli

Wiadomości 0 Komentarz

Innowacje kluczowe dla rozwoju branży ubezpieczeniowej

Rynkowy sukces firm ubezpieczeniowych uzależniony jest od innowacji – wynika ze światowego badania przeprowadzonego przez KPMG wśród ubezpieczycieli. Dotyczą one zarówno dystrybucji ubezpieczeń, która rozwija się w różnych kanałach, budowania oferty dla klientów

Finanse 0 Komentarz

Wiosenny poradnik kredytobiorcy

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Osoby poszukujące własnych „czterech kątów” zwykle decydują się na inwestycję z pomocą kredytu hipotecznego. Chociaż pełen komplet dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia

Wiadomości 1 Komentarz

Czy przedsiębiorca zawsze musi płacić VAT?

Zgodnie z przepisami wdrożonymi w 1993 roku funkcjonuje podatek od towarów i usług. Teoretycznie wszystkie działalności gospodarcze związane ze sprzedażą lub wypełnianiem powierzonych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT

Wiadomości 0 Komentarz

Proces adopcyjny i jego aspekty prawne – jak przygotować się na adopcję dziecka?

Adopcja jest pięknym i odpowiedzialnym wyborem, który daje możliwość zapewnienia kochającego domu dziecku, które potrzebuje rodziny. Proces adopcyjny wiąże się zarówno z wyzwaniem prawnym, jak i emocjonalnym. W tym artykule

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź