Skutki podatkowe zawieszenia działalności

Skutki podatkowe zawieszenia działalności

W dzisiejszych czasach chyba każdego przedsiębiorcę dotyka kryzys, ma kłopoty z terminowymi płatnościami, na koniec miesiąca okazuje się, że jest więcej rozchodów niż przychodów. Nie ulega wątpliwości, że w krytycznych chwilach ocala się firmę, angażuje wszystkie oszczędności, pożycza, byle tylko nie dopuścić do upadłości przedsiębiorstwa. Trzeba jednak świadomego myślenia i racjonalnej oceny sytuacji. Wypada rozważyć wstrzymanie działalności, nie można natomiast zapomnieć o skutkach, jakie przynosi taka decyzja.

W chwili, gdy przedsiębiorstw korzysta z podatku liniowego przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym, wszystkie maszyny, materiały, zasoby i dobra, które nie są eksploatowane nie zostaną objęte amortyzacją (spieniężenie dóbr materialnych i niematerialnych będących w posiadaniu firmy). Do opisanej reguły trzeba się stosować w kolejnym miesiącu po zamieszeniu przedsiębiorstwa. Amortyzacja jest dokonywania na dzień zawieszenia i możliwego wznowienia działania firmy.

Ważne jest to, że z chwilą zawieszenia działalności nie będzie naliczany podatek z tytułu uzyskiwanego przychodu. Nie należy zapominać, że gdy firma będzie funkcjonowała na przykład tylko przez jeden lub dwa dni musi bezwzględnie wywiązać się ze zobowiązań podatkowych. Całkiem inaczej jest w przypadku spółek, ponieważ nie muszą one opłacać podatku. Ale taki wyjątek jest możliwy tylko wówczas, gdy wspólnicy maksymalnie do siedmiu dni po doniesieniu informacji o zawieszeniu działalności wypełnią jeszcze jeden dokument mówiący o czasie, na jaki owa firma będzie zawieszona.

Przedsiębiorcy, których sytuacja zmusiła do zawieszenia zmuszeni są do rozliczania rocznego zeznania podatkowego w dokładnie takim samym terminie jak dotychczas. Zmuszeni są, aby uwzględnić wszystkie dochody jakie otrzymywali w roku ubiegłym omijając czas, w którym działalność była zawieszona. Są jednak wydarzenia, kiedy podatek liniowy od niektórych zysków będzie rozliczany co miesiąc. Wystarczy wówczas oddać podatek z tej okazji w pierwszym miesiącu lub kwartale po wznowieniu funkcjonowania firmy. Nie można zapomnieć, że księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona zgodnie z prawdą nawet wtedy, gdy działalność jest zawieszona.

Wszyscy przedsiębiorcy mają wybór. Może rozliczać się na podstawie karty podatkowej, która w bardzo uproszczony sposób nalicza podatek zgodny z branżą w jakiej działa dana firma. Jeśli natomiast uzna, że zawieszenie jest ostatecznością, wtedy zmuszony jest do opłacenia 1/30 kwoty zysku w ciągu miesiąca za cały okres zawieszenia. Bez względu na wszystko obowiązuje przymus wypełniania wszystkich przepisowych deklaracji podatkowych oraz terminowe ich dostarczanie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czym są ulgi na internet?
Next Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Może to Ci się spodoba

Urząd skarbowy 0 Comments

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje podwyżkę akcyzy na podgrzewacze tytoniu. Jej wprowadzenie da ponad 1 mld zł rocznie do budżetu

Z jednej paczki papierosów trafia do budżetu państwa ponad 9 zł podatku akcyzowego. W przypadku podgrzewaczy do tytoniu jest to natomiast niecałe 2 zł, przy porównywalnej cenie obu produktów wynoszącej około

Postępowanie podatkowe 0 Comments

Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą musi cyklicznie opłacać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę nie może zapomnieć, aby każdego miesiąca odprowadzać podatek od wynagrodzenia

Postępowanie podatkowe 0 Comments

Ekonomiści apelują o uproszczenie systemu podatkowego. Mogłoby to pobudzić rynek pracy i inwestycje firm

Polscy przedsiębiorcy i ekonomiści chcą, aby rząd zharmonizował przedstawione w ostatnim czasie strategie, takie jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy czy założenia do ustawy budżetowej. Podkreślają przy tym, że niektóre ich elementy

1 Comment

  1. Jarek
    17 września, 14:45 Reply
    W dzisiejszych czasach chyba każdego przedsiębiorcę dotyka kryzys, ma kłopoty z terminowymi płatnościami, a to wszystko wina naszego ukochanego państwa.

Zostaw odpowiedź