Zadłużenie młodych ludzi, czyli niespłacone kredyty i rachunki telefoniczne

Zadłużenie młodych ludzi, czyli niespłacone kredyty i rachunki telefoniczne

Na młode osoby wkraczające w dorosłe życie czeka wiele wyzwań, również finansowych. Próby usamodzielnienia się i nie zawsze dobrze przemyślane priorytety finansowe często są powodem problemów z pieniędzmi. Ich konsekwencją jest natomiast zadłużenie.

Tylko Grupa KRUK obsługuje obecnie ponad 400 tys. spraw osób w wieku między 18. a 30. rokiem życia. Są one zadłużone na łączną sumę 1,45 mld złotych. Powodem zadłużenia młodych są głównie nieuregulowane zobowiązania wobec banków i instytucji finansowych oraz niezapłacone rachunki telefoniczne.

Młodzi ludzie uzyskując pełnoletność stają przed wieloma ważnymi życiowymi wyborami. Po zakończeniu szkoły średniej decydują się na podjęcie dalszej edukacji, która nierzadko wiąże się z przeniesieniem do innego miasta, zakładają własne rodziny, a także podejmują próby znalezienia pierwszej pracy. Często próba usamodzielnienia się nie podąża za ich możliwościami finansowymi.

– Wraz z otrzymaniem dowodu osobistego młody człowiek uzyskuje możliwość podpisania umowy na długoterminowe zobowiązania. Może to być np. umowa z dostawcą usług telefonicznych, często to też kredyt lub zakup na raty – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. – Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że stają się w pełni odpowiedzialni za decyzje i zobowiązania, a konsekwencje podjętych przez nich działań mogą mieć wpływ na ich przyszłą wiarygodność finansową. Nawet nieopłacane rachunki za telefon czy zaległy mandat pozostawiają ślad w naszej historii i mogą mieć wpływ na zdolność kredytową w przyszłości. Niestety, młodzi ludzie mają tendencję do bagatelizowania problemu zadłużenia. Zamiatanie problemu pod dywan nie jest rozwiązaniem i skutkuje pogłębianiem się złej sytuacji.

Największe zadłużenie młodych na Mazowszu

Średnie zadłużenie młodych ludzi obsługiwane przez Grupę KRUK to ok. 3 600 złotych. W Grupie KRUK obsługiwanych jest ponad 400 tys. osób w wieku 18-30 lat, a łączna kwota ich zadłużenia opiewa na 1,45 mld złotych. Na najwyższą kwotę zadłużeni są młodzi z województwa mazowieckiego. Mają do oddania ponad 193 mln złotych. Na trochę mniej, bo 181 mln złotych, zadłużeni są mieszkańcy Śląska. Natomiast największe zadłużenie, przekraczające 1,43 mln złotych, ma 30-letni mieszkaniec województwa małopolskiego.

Edukacja finansowa młodych

Młodzi ludzie często ulegają różnego rodzaju modom i działaniom marketingowym. Niestety, zdarza się, że podczas zakupów źle oszacowują swoje rzeczywiste możliwości finansowe. Wskutek tego zaciągają zobowiązania większe niż są w stanie spłacić. Najczęstszym powodem jest tu brak wiedzy finansowej i nawyku zarządzania własnym, choćby niewielkim, budżetem domowym.

Coraz powszechniejsze używanie elektronicznych form płatności daje młodym jedynie złudzenie kontroli nad własnymi finansami. W rzeczywistości elektroniczny pieniądz często wymyka się spod kontroli.

Jak wynika z badania społecznego przeprowadzonego w 2013 roku przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK*, Polacy mają świadomość znaczenia wiedzy finansowej – aż 92% respondentów jest zdania, że wcześnie rozpoczęta edukacja na temat gospodarowania pieniędzmi może przynieść duże korzyści w dorosłym życiu. Natomiast aż 71% twierdzi, że jej brak jest bezpośrednim powodem wpadania w tarapaty finansowe i zadłużenie. Ponad jedna trzecia respondentów (37%) jest przekonana, że edukacja finansowa powinna rozpoczynać się już w szkole podstawowej.

– Ważne jest, aby jak najwcześniej uczyć dzieci, jak posługiwać się pieniędzmi. Można zacząć nawet w przedszkolu, a już na pewno w szkole podstawowej -mówi Karolina Barańska. -Z tego względu Grupa KRUK angażuje się w działania mające na celu szerzenie edukacji finansowej wśród dzieci ze szkół podstawowych. Wspieramy program „Moje pierwsze pieniądze” prowadzony przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.

* Badanie Edukacja finansowa Polaków przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, 14-20 sierpnia 2013 roku.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Przygotowujemy emisję obligacji
Next Od lutego nie zapłacimy kartą w internecie

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Ogólnopolski Dzień bez Długów, czyli jak żyje się w Polsce

W 2013 roku dokładnie 33 proc. rodaków twierdziło, że nie ma wystarczająco pieniędzy, aby wieść godne życie. W tym roku grupa ta zwiększyła się do 40 proc. W grupie wiekowej

Finanse 0 Comments

Jaką pomoc UE zaoferowała przedszkolom?

UE próbuje ratować państwa członkowskie we wszystkich dziedzinach życia. Od ochrony przyrody po pomoc początkującym właścicielom firm. W tym roku dofinansowanie dostaną również przedszkola. Jakie fundusze uzyskają mniejsze instytucje oświatowe?

Finanse 0 Comments

Pięć powodów, dla których warto oszczędzać

O tym, że należy oszczędzać przekonuje się coraz więcej Polaków. Jak podaje NBP, tylko w I kwartale 2014 r. powiększyliśmy nasze oszczędności o 38,3 mld zł. Wciąż jednak wiele osób

Finanse 0 Comments

Opłacalne stało się korzystanie z leasingu z wysoką wartością wykupu

Zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu coraz popularniejsze staje się pokrycie kosztów zakupu samochodu w oparciu o wysoką wartość wykupu. Taka operacja może obniżyć poziom miesięcznej raty za auto o nawet 70 proc. W

Finanse 0 Comments

Lokaty nie zawsze wygrywają z obligacjami skarbowymi

Zapadające w maju trzy- i czteroletnie obligacje skarbowe przyniosły odpowiednio 3,83 i 4,92 proc. średniorocznego zysku brutto. Lokaty nie dały rady czterolatkom. A niedługo solidnie przegrają także z dziesięciolatkami. Oferowane

Finanse 0 Comments

Dlaczego klient może stracić dostęp do rachunku bankowego?

Aktualnie w zasadzie każdy zakłada własne konto bankowe. Zazwyczaj dobrane jest do wieku, statusu majątkowego oraz miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo otrzymać można dostęp do internetowej strony, aplikacji w telefonie i innych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź