Dlaczego wprowadzono faktury pro-forma?
Każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że świadectwem zakończonej transakcji jest faktura. Zwykle zawiera wartość zakupu, metodę zapłaty oraz przedmiot zamówienia. Od dłuższego czasu spotyka się tak zwane faktury pro-forma, bardzo podobne do zwykłych rachunków. Czym się wyróżniają i z jakiego powody tak zostały określone?
W zgodzie z prawem wszystkie zdarzenia gospodarcze o charakterze handlowym muszą być dokumentowane i mieć formę zapisu księgowego. Jest to czynność konieczna, która normuje wielkość przychodów oraz przysługujący podatek.
W przypadku zakupów dokonywanych przez firmę sprzedawca musi przygotować fakturę, jako gwarancję dokonanej transakcji. Natomiast prywatni kupujący mogą uzyskać jedynie rachunek. Bywa jednak, że wystawiają tzw. faktury pro-forma.
Faktury pro-forma wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy nie jest to wymagane. Oznacza to, że może je zdobyć każdy, bez skutków podatkowych i konsekwencji prawnych. Od normalnej faktury różni się tylko tytułem.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
1 Komentarz
Grześ
22 września, 22:21