Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Według Ministerstwa Finansów najczęstszymi błędami podczas elektronicznego składania zeznania podatkowego przez podatników były statusy: 414, 412 oraz 411.

Status 414 dotyczy błędów podczas weryfikacji danych identyfikacyjnych. Przyczyną tego błędu jest najczęściej:

brak lub nieaktualny status danych osobowych w urzędzie skarbowym. Powodem może być składanie zeznania w złym oddziale urzędu skarbowego lub niedopatrzenia związane ze zmiana miejsca zamieszkania podatnika.
błędy w autoryzowaniu danych osobowych popełnione przez podatnika podczas wpisywania numer NIP/PESEL, nazwiska, imion, dat urodzenia etc.
wpisanie błędnej kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy.

Poprawnie uzupełniona deklarację potwierdzoną podpisem elektronicznym można złożyć tylko raz. Podczas prób ponownego przesłania dokumentu ukaże nam się status: 411. W przypadku złożenia uprzednio błędnej deklaracji mamy możliwość złożenia do niej korekty drogą elektroniczna. W tym celu wypełniając wniosek należy zaznaczyć, iż celem jest złożenie korekty, a nie złożenie nowego zeznania. W celu przesłania deklaracji do urzędu skarbowego niezbędna jest aktywna aplikacja e-deklaracje Deskop działająca na naszym komputerze.

Kolejnym problemem występującym powszechnie obok statusów 414 i 411 jest podpis elektroniczny bez ważnego certyfikatu kwalifikującego, czyli status 412. Z takim przypadkiem spotykamy się gdy system wykryje różnice w danych pomiędzy wnioskiem, a tymi zawartymi w podpisie elektronicznym. Są to najczęściej błędy w numerze NIP, pierwszym imieniu czy dacie urodzenia. Status często związany jest z nieprawidłowym zainstalowaniem oprogramowania MF lub błędów w jego działaniu. Podpis elektroniczny musi być zgodny ze schematem umieszczonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2010 roku. Oprogramowanie FM automatycznie dostosowuje formę podpisu i jego certyfikat do ogólnych wymogów. Prawidłowa instalacja i użycie aplikacji Deskop chroni nas od tych błędów. Jeśli jednak występują nieprawidłowości to spróbujmy ponownie uruchomić program lub zainstalować go od początku.

Oprogramowanie do elektronicznego składania zeznań podatkowych powinno automatycznie się aktualizować. Na tym pole pojawiają się także niezgodności, które można rozwiązać poprzez instalacje nowej wersji oprogramowania lub wykonaniu ręcznej aktualizacji. Pamiętajmy o zrobieniu kopii zapasowych dokumentów zapisanych w wersji starszej programu, aby uniknąć ich utraty.

 

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Dostawa towaru w ramach umowy leasingowej
Next Kupno gazet a KPIR

Może to Ci się spodoba

Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny

Przyjęta przed laty i niezgłoszona do opodatkowania darowizna może być źródłem sporych kosztów podatnika. Jeśli organ podatkowy ujawni taki fakt, nakłada daninę od nieujawnionych dochodów w wysokości 75% podstawy opodatkowania.

Wiadomości 1Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od jakiegoś czasu każda osoba kierująca firmą może przekazać swoje zobowiązanie podatkowe za pośrednictwem internetu nawet wtedy, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużym stopniu ułatwić całą czynność

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Do 18 kwietnia urzędy skarbowe wypełnią za podatników PIT

Jeszcze przez  tydzień podatnicy mogą skorzystać z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu deklaracji rocznych. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad 300 tys. osób. W tym roku może być ich znacznie

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Dla kogo formularz PIT-28/A?

Formularz PIT-28/A jest dodatkiem do głównego dokumentu PIT-28. Wielu podatników zapomina, że oba druki powinny być wypełniane i składane do odpowiedniego urzędu skarbowego razem. Według ustaleń instytucji państwowych formularze te

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Ilość dzieci a podatki

Z najnowszych ustaleń wynika, że wysokość kwoty wolnej od podatku powinna być wprost proporcjonalna do ilości dzieci pod opieką. Oznacza to, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na duże odciążenie wspólnego

Pracownik 3 komentarze

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną. Praca za granicą Formularz PIT-36 przeznaczony jest

1 Comment

  1. Maciek
    15 sierpnia, 17:27 Reply
    Przy składaniu zeznania PIT przez internet nikt nie powinien się śpieszyć. Sam sprawdzam wszystko po dwa razy, niektóre dane porównuję z ubiegłorocznymi PIT'ami by mieć pewność, że wszystko jest zgodnie z prawdą. Po co później chodzić po urzędach lub dzwonić, bo popełniło się błąd?

Zostaw odpowiedź