Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Najważniejszym zadaniem organów podatkowych jest analizowanie spraw o charakterze skarbowym w ciągu 30 dni. Jeśli postępowanie okaże się bardziej skomplikowane możliwe jest wskazanie nowej daty zamknięcia sprawy. Ile powinno trwać postępowanie podatkowe? Na jakiej zasadzie modyfikuje się datę końcową?

Każdy pracownik instytucji skarbowej zobowiązany jest do sprawnego rozwiązania spraw i rzetelnego podejścia do wszystkich zadań. Nie zawsze natomiast można stosować ustalone wytyczne. Trafiają się nietypowe i skomplikowane sytuacje, których rozwiązanie wymaga czasu.

Jeśli organ podatkowy uzna, że postępowanie potrzebuje szczegółowej analizy, zweryfikowania dodatkowych wątków i przeprowadzenia nieplanowanych badań, wtedy okres rozpatrywania sprawy może zostać przedłużony. Zazwyczaj jest to kolejne 30 dni, razem maksymalny czas weryfikacji nie powinien przewyższać 2 miesięcy.

Pracownik, który zmuszony jest do przedłużenia postępowania musi powiadomić o tym podatnika. Przeważnie dzieje się to w formie pisemnej. Konieczne jest przekazanie nowego terminu zakończenia sprawy.

Na zakończenie warto dodać, że urzędnik państwowy, który nie dotrzymał ustawowych terminów i z własnej winy dopuścił do przeciągnięcia terminu ponosi odpowiedzialność karną. Wybór kary zależy od jednostkowego przypadku.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Dla kogo formularz PIT-28/A?

Formularz PIT-28/A jest dodatkiem do głównego dokumentu PIT-28. Wielu podatników zapomina, że oba druki powinny być wypełniane i składane do odpowiedniego urzędu skarbowego razem. Według ustaleń instytucji państwowych formularze te

Umowy i wymiana informacji w zakresie unikania podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie, czyli nakładanie porównywalnych podatków w dwu państwach na tego samego podatnika, z tego samego tytułu i za taki sam okres miałoby się do tej pory dobrze, gdyby nie

Rozliczenia VAT 0 Comments

Kiedy warto płacić podatek VAT?

Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się

2 komentarze

  1. Asia
    12 września, 16:26 Reply
    Moim zdaniem powinien być ustalony jeden termin, w którym należy załatwić wszystkie sprawy podatkowe. Bo dlaczego zwykli ludzie muszą płacić wszystko w terminie, a urzędy nie mogą załatwić swoich spraw w terminie?
  2. masia
    26 stycznia, 11:40 Reply
    Gdyby był ustalony jeden termin to z pewnością wszystkim było by łatwiej. Urzędy nie trzymają się terminów - w niektórych przypadkach.

Zostaw odpowiedź