Jak wałować i napowietrzać trawnik?

Jak wałować i napowietrzać trawnik?

Często zapominamy o wałowaniu trawnika. Gdy czujemy nierówności pod kołami kosiarki, nierówna darń jest ewidentna. Czym jest wałowanie trawy i dlaczego jest ważne? Postaram się to wyjaśnić.

Wałowanie podczas zakładania trawnika

Pierwszy raz wałuje się nowy trawnik przed jego założeniem. Rolka ogrodowa kojarzy Ci się zapewne z walcem do trawnika. Ten krok jest bardzo ważny. Słabo wyrównana lub ubita gleba może mieć długotrwałe negatywne skutki, które trudno będzie odwrócić. Przed wysianiem nasion trawy, a także przed ułożeniem rolek do trawy, gleba powinna być wałowana. Po rozłożeniu rolek należy ponownie przejechać wałem po trawie. Dzięki temu trawa będzie lepiej przylegać do gleby i szybciej się ukorzeni.

Kiedy należy wałować trawnik?

W kolejnych latach wałujemy trawnik w ramach wiosennej pielęgnacji. Robi się to raz w roku i zazwyczaj nie trzeba tego robić ponownie w trakcie sezonu. Po zimie na trawniku mogą pojawić się nierówności i dziury. Jest to spowodowane zamarzniętą wodą, która mogła się zgromadzić na trawniku. Po pierwszym wygrabieniu trawnika, zwykle w marcu wałujemy go.

Jaki wał wybrać?

Jedynym rodzajem walca dostępnym w sklepach ogrodniczych jest walec wykonany z lekkiego metalu. Można go napełnić wodą lub piaskiem, aby dostosować jego ciężar. Trudno jest opróżnić wał po wypełnieniu go ziemią i piaskiem. Jak ciężki powinien być wał? Do wiosennej pielęgnacji trawnika zalecam napełnienie wału wodą. Do układania trawy potrzebny jest jednak cięższy wał. Wypełnij go suchym piaskiem (około 90%).

Dobrym pomysłem jest natychmiastowy zakup kolców do walca ogrodowego. Będą one bardzo przydatne podczas napowietrzania trawnika.

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest aeracja. Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu trawy. Jak napowietrzać i kiedy to robić? Oto pytania, na które odpowiem.

Sprawdź także: Co to jest skalpowanie trawnika? Jak naprawić oskalpowany trawnik.

Napowietrzanie trawnika

Prawdopodobnie zauważyli Państwo, że na niektórych trawnikach można poczuć się, jakby chodziło się po bruku. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku trawników ciasnych. Trawa ta często stanowi problem, ponieważ szybko wysycha, rośnie w kępach i często pojawiają się na niej łyse plamy. Dlaczego tak się dzieje? Trawnikowi brakuje tlenu. Trawnikowi brakuje powietrza. Dodatkowo na trawniku szybciej tworzy się gruba warstwa filcu, która blokuje dostęp składników odżywczych i wody do korzeni.

Aeracja służy do rozluźnienia i napowietrzenia gęstej gleby. Dzięki temu trawa lepiej się ukorzeni, będzie lepiej odżywiona i szybciej poprawi się jej wygląd. Trawnik będzie też bardziej odporny na deptanie i intensywne użytkowanie. Otwory te pozwalają trawnikowi oddychać.

Jaki aerator wybrać?

Istnieją dwa rodzaje aeracji. W zależności od tego, który z nich wybierzesz, mamy do dyspozycji różne narzędzia. Najczęściej stosowaną metodą jest płytka aeracja. Do tego celu można wykorzystać kolce o długości około 4 cm i szerokości 0,5 cm. Kolce te mogą być również wykorzystywane jako obręcze do walca ogrodowego. Można również zaopatrzyć się w nakładki na buty do małych powierzchni. Do dużych powierzchni polecam stosowanie urządzeń mechanicznych lub walców z kolcami. Można je podłączyć do traktora ogrodowego.

Głęboka aeracja może być wykonana za pomocą narzędzi, które mają kolce o długości około 10 cm i szerokości 2 cm. Jest to zalecane w przypadku bardzo zniszczonych lub zbitych trawników. Takie aeratory mają rurki, które przebijają darń i wydobywają glebę na powierzchnię. Do głębokiej aeracji najlepsze są zwykłe widły.

Jak i kiedy należy napowietrzać trawnik.

Najlepiej nie napowietrzać trawników, gdy gleba jest bardzo sucha. Należy jednak unikać deszczowych dni. Jeśli gleba jest bardzo sucha i chcesz ją napowietrzyć, możesz ją podlać.

Jak już wspomniałem, napowietrzanie trawnika może odbywać się wiosną lub jesienią. Płytka aeracja powinna być wykonana podczas wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to również dobry moment na nawożenie, ponieważ nawóz, który dostanie się w szczeliny szybciej dotrze do korzeni. Głęboka aeracja jest zalecana po intensywnym użytkowaniu trawnika. Po sezonie jest to najlepszy czas, aby pozwolić trawnikowi odetchnąć. Po aeracji można przeprowadzić piaskowanie. Efekt napowietrzania utrzyma się dłużej, jeśli piasek dostanie się w szczeliny.

Previous Czy warto kupić realme GT Master Edition?
Next Jak założyć firmę - poradnik zakładania firmy krok po kroku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Co trzecia firma rozpocznie inwestycje w ciągu 6 miesięcy

Polskie firmy dość ostrożnie planują swoje inwestycje. Z raportu Deutsche Bank wynika, że na najbliższe pół roku zamiar rozpoczęcia jakiejś formy inwestycji deklaruje jedna trzecia przedsiębiorstw. Z tej grupy ponad

Wiadomości 0 Comments

Piękny taras cały rok? Jest to możliwe, zobacz sam!

Jak sprawić by nasz taras był oazą spokoju i piękna przez okrągły rok? Byśmy niezależnie od pory roku mogli spędzić tam przyjemne chwile, albo chociaż cieszyć oczy jego wystrojem? Odpowiedzią

Wiadomości 0 Comments

Polacy wciąż rzadko inwestują swoje oszczędności

Inwestujących w funduszach inwestycyjnych jest około 2 milionów. Ich liczba dość dynamicznie się zmienia, co wskazuje na spekulacyjny, krótkoterminowy charakter inwestycji. Mimo niskich stóp procentowych i jeszcze niżej oprocentowanych lokat Polacy większość

Wiadomości 0 Comments

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczyciele inwestują w nowe kanały komunikacji i metody obsługi polis

Już nie tylko cena decyduje o wyborze ubezpieczyciela. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru obowiązkowej polisy komunikacyjnej staje się szybkość i jakość obsługi. Firmy wprowadzają nowe kanały komunikacji czy sposoby likwidacji szkód, budują pozytywne doświadczenia

Finanse 0 Comments

Kredytobiorcy mogą liczyć na stałą wysokość rat przez wiele lat

Zmiana sposobu refinansowania kredytów hipotecznych może zrewolucjonizować rynek. Dzięki emisji listów zastawnych banki zyskają długoterminowe środki oprocentowane według stałej stawki, które będą przeznaczać na kredyty hipoteczne. Co spowoduje, że będą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź