Jak wałować i napowietrzać trawnik?

Jak wałować i napowietrzać trawnik?

Często zapominamy o wałowaniu trawnika. Gdy czujemy nierówności pod kołami kosiarki, nierówna darń jest ewidentna. Czym jest wałowanie trawy i dlaczego jest ważne? Postaram się to wyjaśnić.

Wałowanie podczas zakładania trawnika

Pierwszy raz wałuje się nowy trawnik przed jego założeniem. Rolka ogrodowa kojarzy Ci się zapewne z walcem do trawnika. Ten krok jest bardzo ważny. Słabo wyrównana lub ubita gleba może mieć długotrwałe negatywne skutki, które trudno będzie odwrócić. Przed wysianiem nasion trawy, a także przed ułożeniem rolek do trawy, gleba powinna być wałowana. Po rozłożeniu rolek należy ponownie przejechać wałem po trawie. Dzięki temu trawa będzie lepiej przylegać do gleby i szybciej się ukorzeni.

Kiedy należy wałować trawnik?

W kolejnych latach wałujemy trawnik w ramach wiosennej pielęgnacji. Robi się to raz w roku i zazwyczaj nie trzeba tego robić ponownie w trakcie sezonu. Po zimie na trawniku mogą pojawić się nierówności i dziury. Jest to spowodowane zamarzniętą wodą, która mogła się zgromadzić na trawniku. Po pierwszym wygrabieniu trawnika, zwykle w marcu wałujemy go.

Jaki wał wybrać?

Jedynym rodzajem walca dostępnym w sklepach ogrodniczych jest walec wykonany z lekkiego metalu. Można go napełnić wodą lub piaskiem, aby dostosować jego ciężar. Trudno jest opróżnić wał po wypełnieniu go ziemią i piaskiem. Jak ciężki powinien być wał? Do wiosennej pielęgnacji trawnika zalecam napełnienie wału wodą. Do układania trawy potrzebny jest jednak cięższy wał. Wypełnij go suchym piaskiem (około 90%).

Dobrym pomysłem jest natychmiastowy zakup kolców do walca ogrodowego. Będą one bardzo przydatne podczas napowietrzania trawnika.

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest aeracja. Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu trawy. Jak napowietrzać i kiedy to robić? Oto pytania, na które odpowiem.

Sprawdź także: Co to jest skalpowanie trawnika? Jak naprawić oskalpowany trawnik.

Napowietrzanie trawnika

Prawdopodobnie zauważyli Państwo, że na niektórych trawnikach można poczuć się, jakby chodziło się po bruku. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku trawników ciasnych. Trawa ta często stanowi problem, ponieważ szybko wysycha, rośnie w kępach i często pojawiają się na niej łyse plamy. Dlaczego tak się dzieje? Trawnikowi brakuje tlenu. Trawnikowi brakuje powietrza. Dodatkowo na trawniku szybciej tworzy się gruba warstwa filcu, która blokuje dostęp składników odżywczych i wody do korzeni.

Aeracja służy do rozluźnienia i napowietrzenia gęstej gleby. Dzięki temu trawa lepiej się ukorzeni, będzie lepiej odżywiona i szybciej poprawi się jej wygląd. Trawnik będzie też bardziej odporny na deptanie i intensywne użytkowanie. Otwory te pozwalają trawnikowi oddychać.

Jaki aerator wybrać?

Istnieją dwa rodzaje aeracji. W zależności od tego, który z nich wybierzesz, mamy do dyspozycji różne narzędzia. Najczęściej stosowaną metodą jest płytka aeracja. Do tego celu można wykorzystać kolce o długości około 4 cm i szerokości 0,5 cm. Kolce te mogą być również wykorzystywane jako obręcze do walca ogrodowego. Można również zaopatrzyć się w nakładki na buty do małych powierzchni. Do dużych powierzchni polecam stosowanie urządzeń mechanicznych lub walców z kolcami. Można je podłączyć do traktora ogrodowego.

Głęboka aeracja może być wykonana za pomocą narzędzi, które mają kolce o długości około 10 cm i szerokości 2 cm. Jest to zalecane w przypadku bardzo zniszczonych lub zbitych trawników. Takie aeratory mają rurki, które przebijają darń i wydobywają glebę na powierzchnię. Do głębokiej aeracji najlepsze są zwykłe widły.

Jak i kiedy należy napowietrzać trawnik.

Najlepiej nie napowietrzać trawników, gdy gleba jest bardzo sucha. Należy jednak unikać deszczowych dni. Jeśli gleba jest bardzo sucha i chcesz ją napowietrzyć, możesz ją podlać.

Jak już wspomniałem, napowietrzanie trawnika może odbywać się wiosną lub jesienią. Płytka aeracja powinna być wykonana podczas wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to również dobry moment na nawożenie, ponieważ nawóz, który dostanie się w szczeliny szybciej dotrze do korzeni. Głęboka aeracja jest zalecana po intensywnym użytkowaniu trawnika. Po sezonie jest to najlepszy czas, aby pozwolić trawnikowi odetchnąć. Po aeracji można przeprowadzić piaskowanie. Efekt napowietrzania utrzyma się dłużej, jeśli piasek dostanie się w szczeliny.

Previous Czy warto kupić realme GT Master Edition?
Next Jak założyć firmę - poradnik zakładania firmy krok po kroku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od lipca fiskus będzie kontrolować firmy przez Jednolity Plik Kontrolny

Po 1 lipca urzędy skarbowe będą przeprowadzać kontrole skarbowe elektronicznie, z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmiany te wymagają od firm dostosowania swoich systemów informatycznych, które od tego momentu będą musiały

Wiadomości 0 Comments

Co to są zabiegi bankietowe? Na czym polegają?

Większość osób nigdy o nich nie słyszała. Ten rodzaj zabiegów jest bardzo popularny i korzystają z niego zarówno stali, jak i okazjonalni klienci salonów kosmetycznych. Co to są zabiegi? W

Wiadomości 1Comments

Jak powinno wyglądać sprawozdanie z działalności spółki?

Przepis o rachunkowości mówi o zobligowaniu spółek kapitałowych do dostarczenia rocznego sprawozdania finansowego za ubiegły rok podatkowy. W sytuacji posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebne jest załączenie sprawozdania z aktywności

Wiadomości 0 Comments

Centra usług wspólnych atrakcyjniejszym miejscem pracy niż banki

81 proc. pracowników centrów usług wspólnych wiąże swoją dalszą karierę zawodową z tą branżą. 78 proc. jest zadowolonych i poleciłoby innym osobom pracę w sektorze SSC – wynika z najnowszych danych stowarzyszenia ABSL. Pracownicy

Rozliczenia VAT 0 Comments

Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie usystematyzowano również, co ma widnieć się na takim rachunku oraz w jakim sposobem ma być zapisane. Tematem tym

Wiadomości 0 Comments

Co trzeci Polak doświadczył naruszenia danych osobowych

Co trzeciego Polaka dotknęły negatywne konsekwencje związane z naruszeniem danych osobowych – wynika z badania Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo „Co wiemy o ochronie danych”. Często są to niechciane telefony lub e-maile z ofertami, ale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź