Jak założyć firmę – poradnik zakładania firmy krok po kroku

Jak założyć firmę – poradnik zakładania firmy krok po kroku

Mimo wielu udogodnień, założenie firmy wymaga kilku kroków, wypełnienia kilku dokumentów i zrobienia tego w odpowiedniej kolejności. Oto przewodnik, który pomoże Ci założyć firmę w kilku prostych krokach. Dowiedz się, co musisz zrobić.

  • Zakładanie działalności gospodarczej

Wiele z tych czynności można wykonać online. Aby założyć firmę, należy wpisać w przeglądarce internetowej adres firma.gov.pl i wypełnić formularz CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Instrukcja wypełniania formularza znajduje się poniżej. Znajduje się tam również instrukcja, w jaki sposób można wysłać i podpisać formularz online (polecam skorzystanie z tzw. Profilu Zaufanego). Aby założyć firmę, jak również konto firmowe, możesz również skorzystać z prostszego formularza mBanku.

Aby w przyszłości zgłosić zmianę danych, należy skorzystać z tego samego formularza. Obowiązek ten należy spełnić w ciągu 7 dni od zaistniałego zdarzenia. Uwaga. Uwaga.

W formularzu trzeba będzie wskazać rodzaj prowadzonej działalności. W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności, w której wymienione są wszystkie rodzaje działalności, jakie może wykonywać przedsiębiorca. W formularzu CEIDG należy wpisać tylko taką liczbę działalności, jaka została wybrana. Rejestr powinien zawierać maksymalnie 10 numerów PKD.

Wypełniając formularz, wybieramy również opodatkowanie dochodów. Choć większości przedsiębiorców odpowiada skala podatkowa, warto poznać wszystkie opodatkowane działalności gospodarcze.

Nowe sposoby zwiększania wartości dla współczesnych firm – sprawdź na stronie https://centrum-biurowe.pl/ksiegowosc/nowe-sposoby-zwiekszania-wartosci-dla-wspolczesnych-firm/qkge_nqyr

  • Księgowość online czy biuro rachunkowe

W formularzu CEIDG należy określić, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli w momencie wypełniania wniosku nie wiesz, z kim będzie współpracować biuro rachunkowe, możesz zdecydować się na samodzielne prowadzenie ewidencji i późniejszą aktualizację wpisu (przekazanie informacji do biura rachunkowego).

W praktyce masz dwie opcje: księgowy z krwi i kości lub księgowość online. Tę opcję polecam osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników. Księgowość online może być świetną opcją, jeśli masz dużo faktur. Opłata jest stała, niezależnie od ilości dokumentów. Ten portal służy wielu celom poza swoją podstawową funkcją. Może być używany do fakturowania, zarządzania magazynem i wielu innych rzeczy. Może również tworzyć wszystkie deklaracje i ewidencje podatkowe (w tym Jednolity Plik Kontrolny) i wysyłać je online do urzędów. Jest to tak proste, że można rozliczyć miesiąc działalności w 3 minuty.

Tradycyjne biuro rachunkowe może być pomocne w przypadku bardziej skomplikowanych przedsięwzięć, np. gdy kogoś zatrudniasz (prawo pracy i płace to osobne dziedziny i księgowość w takich przypadkach może być trudniejsza). Nigdy nie wiadomo na kogo możemy się natknąć. Biura rachunkowe powinny być prowadzone zgodnie z pewnym standardem, takim jak inFakt. Pod tym linkiem dostaniesz 10% zniżki przy pierwszej wpłacie. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z ich usług, pomogą Ci założyć firmę.

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Przedsiębiorca ZUS ma podwójną osobowość. Występuje jednocześnie jako Płatnik (osoba, która opłaca składki za siebie i swoich pracowników) oraz Ubezpieczony (jakby na równi ze swoimi pracownikami). Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, jest to bardzo praktyczne. Płacimy składki jako Płatnik, a jako Ubezpieczony otrzymujemy ubezpieczenie np. zdrowotne.

Łączna kwota składek do ZUS-u, to dość spora suma, szczególnie dla przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność i nie ma żadnych dochodów. Istnieje wiele ulg, z których można skorzystać, aby obniżyć wysokość składek wymaganych w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej. Należą do nich m.in. tzw. ulga na start czy mały ZUS. Na ich omówienie poświęcę osobny tekst.

Do ZUS składamy jeden z następujących podstawowych dokumentów:

  • ZZA – Rejestracja tylko dla składek zdrowotnych

Jeśli chcesz skorzystać z „ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą” LUB

Jeśli jesteś jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, której wynagrodzenie jest wyższe niż minimalna płaca krajowa.

  • ZUA – Rejestracja dla wszystkich składek

w innych sytuacjach (w tym rejestracja „małego ZUS-u”)

Możesz również wypełnić wniosek ZCNA, jeśli chcesz zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny.

Formularze te można wypełnić podczas zakładania firmy. Dodatkowy formularz będziesz musiał wysłać również wraz z CEIDG. Jeśli nie zrobisz tego w ten sposób, masz 7 dni na złożenie dokumentów ZUA i ZZA do ZUS na ich papierowych formularzach. Opcją jest również wysłanie dokumentów listem poleconym. Dołącz dowód nadania wraz z kserokopią swojego dokumentu.

  • Jeśli jesteś płatnikiem VAT, skontaktuj się z Urzędem Skarbowym

Twój numer NIP nie ulega zmianie – Twój osobisty numer staje się numerem firmy z chwilą jej założenia. Jeśli nigdy nie miałeś numeru NIP, Ministerstwo nada Ci go w momencie składania wniosku o założenie firmy. Najłatwiej jest wyszukać swój wpis za pomocą wyszukiwarki przeznaczonej dla przedsiębiorców. Każdy wpis powinien być dostępny najpóźniej w ciągu 3 dni od podpisania wniosku o wpis do CEIDG. Najczęściej pojawi się on już następnego dnia.

W formularzu CEIDG informuje się Urząd Skarbowy o wybranym sposobie opodatkowania oraz o rodzaju dokumentacji wymaganej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. To już jest załatwione. Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz zostać czynnym podatnikiem VAT. Nie musisz odwiedzać urzędu skarbowego, jeśli nie chcesz być czynnym podatnikiem VAT. W przeciwnym razie będziesz musiał złożyć dokument zwany VAT-R. VAT jest podatkiem od towarów lub usług. Jest on pobierany od klienta i przekazywany na konto skarbu państwa firmy. Kto jest płatnikiem VAT? Mówiąc najprościej, każdy, kto musi kupować towary i usługi, używając VAT-u do prowadzenia swojej działalności.

Previous Jak wałować i napowietrzać trawnik?
Next Jak wybrać odpowiednie nożyczki fryzjerskie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Na koniec roku w budżecie możliwe kilkanaście miliardów złotych nadwyżki

W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina

Wiadomości 1Comments

Programy do rozliczenia PIT 2015/2016

Wypełnienie rocznego rozliczenia podatkowego PIT2015/2016 będzie obowiązkowe dla wszystkich polskich rezydentów podatkowych, którzy w poprzednim roku, tj. w roku 2015, pozyskiwali dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można

Wiadomości 0 Comments

Przy obecnym poziomie złotego zagraniczne firmy powinny inwestować w Polsce na potęgę

Polska jest wciąż zieloną wyspą. Oby tak dalej – podkreśla Zbigniew Jakubas, inwestor i przedsiębiorca. Dobra sytuacja gospodarcza i słaby złoty powinny prowadzić do napływu kapitału zagranicznego do Polski. Inwestorów jednak zniechęcają

Wiadomości 0 Comments

Płace w sektorze IT nadal rosną. Programista zawodem przyszłości

Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i to w tempie szybszym niż przybywa kadr. Pracodawcy muszą więc zmierzyć się nie tylko z niedoborem pracowników, który szacowany jest na ok. 50 tys. osób, lecz także

Wiadomości 0 Comments

Polacy mają już prawie 49 mld zł zaległych długów

Ponad 2,2 mln Polaków ma kłopoty z terminową spłatą zobowiązań finansowych, których łączna wartość przekroczyła 48 mld zł. W ciągu roku liczba dłużników wpisanych do Biura Informacji Kredytowej albo do Rejestru

Finanse 0 Comments

Dla 80 proc. inwestorów indywidualnych giełda jest dobrą metodą oszczędzania na emeryturę

Ponad 82 proc. inwestorów indywidualnych to mężczyźni, którzy traktują giełdę jako dobrą metodę dywersyfikacji kapitału i oszczędzania na emeryturę. Prawie połowa odnotowała w ubiegłym roku zyski – wynika z badań zaprezentowanych podczas piątej edycji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź