Jak założyć firmę – poradnik zakładania firmy krok po kroku

Jak założyć firmę – poradnik zakładania firmy krok po kroku

Mimo wielu udogodnień, założenie firmy wymaga kilku kroków, wypełnienia kilku dokumentów i zrobienia tego w odpowiedniej kolejności. Oto przewodnik, który pomoże Ci założyć firmę w kilku prostych krokach. Dowiedz się, co musisz zrobić.

  • Zakładanie działalności gospodarczej

Wiele z tych czynności można wykonać online. Aby założyć firmę, należy wpisać w przeglądarce internetowej adres firma.gov.pl i wypełnić formularz CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Instrukcja wypełniania formularza znajduje się poniżej. Znajduje się tam również instrukcja, w jaki sposób można wysłać i podpisać formularz online (polecam skorzystanie z tzw. Profilu Zaufanego). Aby założyć firmę, jak również konto firmowe, możesz również skorzystać z prostszego formularza mBanku.

Aby w przyszłości zgłosić zmianę danych, należy skorzystać z tego samego formularza. Obowiązek ten należy spełnić w ciągu 7 dni od zaistniałego zdarzenia. Uwaga. Uwaga.

W formularzu trzeba będzie wskazać rodzaj prowadzonej działalności. W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności, w której wymienione są wszystkie rodzaje działalności, jakie może wykonywać przedsiębiorca. W formularzu CEIDG należy wpisać tylko taką liczbę działalności, jaka została wybrana. Rejestr powinien zawierać maksymalnie 10 numerów PKD.

Wypełniając formularz, wybieramy również opodatkowanie dochodów. Choć większości przedsiębiorców odpowiada skala podatkowa, warto poznać wszystkie opodatkowane działalności gospodarcze.

Nowe sposoby zwiększania wartości dla współczesnych firm – sprawdź na stronie https://centrum-biurowe.pl/ksiegowosc/nowe-sposoby-zwiekszania-wartosci-dla-wspolczesnych-firm/qkge_nqyr

  • Księgowość online czy biuro rachunkowe

W formularzu CEIDG należy określić, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli w momencie wypełniania wniosku nie wiesz, z kim będzie współpracować biuro rachunkowe, możesz zdecydować się na samodzielne prowadzenie ewidencji i późniejszą aktualizację wpisu (przekazanie informacji do biura rachunkowego).

W praktyce masz dwie opcje: księgowy z krwi i kości lub księgowość online. Tę opcję polecam osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników. Księgowość online może być świetną opcją, jeśli masz dużo faktur. Opłata jest stała, niezależnie od ilości dokumentów. Ten portal służy wielu celom poza swoją podstawową funkcją. Może być używany do fakturowania, zarządzania magazynem i wielu innych rzeczy. Może również tworzyć wszystkie deklaracje i ewidencje podatkowe (w tym Jednolity Plik Kontrolny) i wysyłać je online do urzędów. Jest to tak proste, że można rozliczyć miesiąc działalności w 3 minuty.

Tradycyjne biuro rachunkowe może być pomocne w przypadku bardziej skomplikowanych przedsięwzięć, np. gdy kogoś zatrudniasz (prawo pracy i płace to osobne dziedziny i księgowość w takich przypadkach może być trudniejsza). Nigdy nie wiadomo na kogo możemy się natknąć. Biura rachunkowe powinny być prowadzone zgodnie z pewnym standardem, takim jak inFakt. Pod tym linkiem dostaniesz 10% zniżki przy pierwszej wpłacie. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z ich usług, pomogą Ci założyć firmę.

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Przedsiębiorca ZUS ma podwójną osobowość. Występuje jednocześnie jako Płatnik (osoba, która opłaca składki za siebie i swoich pracowników) oraz Ubezpieczony (jakby na równi ze swoimi pracownikami). Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, jest to bardzo praktyczne. Płacimy składki jako Płatnik, a jako Ubezpieczony otrzymujemy ubezpieczenie np. zdrowotne.

Łączna kwota składek do ZUS-u, to dość spora suma, szczególnie dla przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność i nie ma żadnych dochodów. Istnieje wiele ulg, z których można skorzystać, aby obniżyć wysokość składek wymaganych w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej. Należą do nich m.in. tzw. ulga na start czy mały ZUS. Na ich omówienie poświęcę osobny tekst.

Do ZUS składamy jeden z następujących podstawowych dokumentów:

  • ZZA – Rejestracja tylko dla składek zdrowotnych

Jeśli chcesz skorzystać z „ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą” LUB

Jeśli jesteś jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, której wynagrodzenie jest wyższe niż minimalna płaca krajowa.

  • ZUA – Rejestracja dla wszystkich składek

w innych sytuacjach (w tym rejestracja „małego ZUS-u”)

Możesz również wypełnić wniosek ZCNA, jeśli chcesz zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny.

Formularze te można wypełnić podczas zakładania firmy. Dodatkowy formularz będziesz musiał wysłać również wraz z CEIDG. Jeśli nie zrobisz tego w ten sposób, masz 7 dni na złożenie dokumentów ZUA i ZZA do ZUS na ich papierowych formularzach. Opcją jest również wysłanie dokumentów listem poleconym. Dołącz dowód nadania wraz z kserokopią swojego dokumentu.

  • Jeśli jesteś płatnikiem VAT, skontaktuj się z Urzędem Skarbowym

Twój numer NIP nie ulega zmianie – Twój osobisty numer staje się numerem firmy z chwilą jej założenia. Jeśli nigdy nie miałeś numeru NIP, Ministerstwo nada Ci go w momencie składania wniosku o założenie firmy. Najłatwiej jest wyszukać swój wpis za pomocą wyszukiwarki przeznaczonej dla przedsiębiorców. Każdy wpis powinien być dostępny najpóźniej w ciągu 3 dni od podpisania wniosku o wpis do CEIDG. Najczęściej pojawi się on już następnego dnia.

W formularzu CEIDG informuje się Urząd Skarbowy o wybranym sposobie opodatkowania oraz o rodzaju dokumentacji wymaganej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. To już jest załatwione. Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz zostać czynnym podatnikiem VAT. Nie musisz odwiedzać urzędu skarbowego, jeśli nie chcesz być czynnym podatnikiem VAT. W przeciwnym razie będziesz musiał złożyć dokument zwany VAT-R. VAT jest podatkiem od towarów lub usług. Jest on pobierany od klienta i przekazywany na konto skarbu państwa firmy. Kto jest płatnikiem VAT? Mówiąc najprościej, każdy, kto musi kupować towary i usługi, używając VAT-u do prowadzenia swojej działalności.

Previous Jak wałować i napowietrzać trawnik?
Next Jak wybrać odpowiednie nożyczki fryzjerskie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

5 mln Polaków ma na smartfonie aplikację bankową

Ponad 14 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a blisko 5 mln ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową. Jak wynika z badania firmy Deloitte, banki nie potrafią jednak wykorzystać w pełni potencjału

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy podbijają zagraniczne rynki

Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne

Wiadomości 0 Comments

Likwidacja spółki z o.o. – najważniejsze informacje!

Likwidacja jest procesem, który może zostać przeprowadzony w spółkach osobowych bądź kapitałowych. Polega ona przede wszystkim na tym, iż majątek zostaje spieniężony, a wszelkie działalności, które są z nią związane,

Wiadomości 0 Comments

Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie usystematyzowano również, co ma widnieć się na takim rachunku oraz w jakim sposobem ma być zapisane. Tematem tym

Wiadomości 1Comments

Z usług assistance korzysta 2,5 mln Polaków

2,5 mln Polaków skorzystało w ubiegłym roku z usług assistance. To prawie o połowę więcej niż w 2014 roku. Coraz więcej osób wie też, czym jest assistance i kiedy może się przydać. Najchętniej korzystano z pomocy

Wiadomości 3 komentarze

Czego uczyć się do egzaminu na księgowego?

Każdy, kto chciałby pracować w biurze rachunkowym musi spełnić przynajmniej kilka najważniejszych wytycznych. Są one umieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów i powinny być bezwzględnie przestrzegane. Za podstawę uważa się zaliczenie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź