Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?

Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?

Wzmacniacz audio jest istotnym elementem każdego systemu stereo. Napędza on głośniki w celu uzyskania najlepszej jakości dźwięku. Jakość dźwięku systemu audio zależy od wzmacniacza i głośników.

Wzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia dźwięk i przekazuje go do głośników. Jego podstawowym parametrem jest moc, jaką jest w stanie dostarczyć do głośników. Powinna być ona zbalansowana z potrzebami głośników. Nie powinna przekraczać maksymalnej mocy głośników. Często jest ona niższa. Dla kolumn półkowych jest to zazwyczaj 15 W, a dla podłogowych 50 W. Wszystko zależy od głośnika i wielkości pomieszczenia. Głośniki o wyższej skuteczności będą dobrze współpracowały ze słabszymi wzmacniaczami (np. lampowymi).

Sprawdź także: Cechy dobrego amplitunera

Wzmacniacz zintegrowany – lampowy czy tranzystorowy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej kategorii są wzmacniacze zintegrowane, zwane też integrami. Łączą one w jednej obudowie stopień sterujący i wzmacniacz. Wzmacniacz mocy. Na rynku istnieją dwa rodzaje wzmacniaczy zintegrowanych: oparte na tranzystorach lub oparte na lampach.

Ze względu na swoją uniwersalność, wzmacniacze tranzystorowe są najbardziej popularną konstrukcją. Mogą one napędzać głośniki o większych wymaganiach, szczególnie duże, niskoczęstotliwościowe.

Urządzenia lampowe – charakteryzują się niższym poziomem mocy niż wzmacniacze półprzewodnikowe. Konstrukcje te najlepiej stosować z głośnikami o wysokiej skuteczności. Dostępne są również wzmacniacze lampowe o większej mocy, co ułatwia dobór głośników. Te przypadki mogą być kosztowne. Należy również pamiętać, że lampy w końcu się zużywają i trzeba je wymieniać. Pomimo tych niedogodności wiele osób nadal uwielbia lampowy dźwięk tych wzmacniaczy.

Współpraca z gramofonami, słuchawkami i innymi urządzeniami audio

Ważne jest, aby przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Zwiększa to funkcjonalność urządzenia i pozwala mu współpracować z szeroką gamą sprzętu audio. Warto zastanowić się, czy wzmacniacz o lepszej specyfikacji nie będzie bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb. Nawet jeśli teraz nie korzystasz ze wszystkich funkcji, to w przyszłości mogą okazać się bardzo pomocne. Warto zwrócić uwagę na te funkcje:

Konwerter cyfrowo-analogowy (DAC) – pozwala na pracę ze źródłami cyfrowymi, które dostarczają sygnały audio w postaci analogowej. Moduł ten pozwala na przekształcenie przenośnego odtwarzacza lub komputera w funkcjonalne źródło dźwięku Hi-Fi.

Niezbędny dla miłośników analogowego brzmienia, przedwzmacniacz gramofonowy. Moduł ten pozwala na podłączenie gramofonu do wzmacniacza. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy zainstalowany wzmacniacz gramofonowy będzie współpracował z posiadaną wkładką gramofonową. Przedwzmacniacze zazwyczaj współpracują z wkładkami MM. Zaawansowane konstrukcje mogą współpracować zarówno z wkładkami MM jak i MC.

Wzmacniacz słuchawkowy – Układ ten pozwala na podłączenie słuchawek do wzmacniacza. Eliminuje to konieczność zakupu zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na systemie audio przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej funkcjonalności.

Złącza wejściowe decydują o tym, ile i jakiego typu urządzenia możemy podłączyć do naszego wzmacniacza zintegrowanego. Jeszcze kilka lat temu normą były złącza XLR. Cyfrowe audio rozwija się bardzo szybko i „integratorzy” zaczęli stosować coraz bardziej wyrafinowane wejścia cyfrowe, takie jak optyczne i koaksjalne. Umożliwiają one przesyłanie do wzmacniacza sygnału audio z telewizora, odtwarzacza Bluray/DVD czy konsoli do gier. Port Ethernet to kolejna warta uwagi funkcja, która pozwala na podłączenie wzmacniacza do sieci domowej w celu odtwarzania muzyki.

Łączność bezprzewodowa – Istnieje wiele urządzeń, które obsługują najbardziej popularne technologie, takie jak Bluetooth, AirPlay i Wi-Fi. Wi-Fi, AirPlay, Bluetooth lub wszystkie trzy. Bluetooth i AirPlay umożliwiają strumieniowe przesyłanie dźwięku do wzmacniacza za pośrednictwem smartfona, tabletu lub innych urządzeń Bluetooth lub Apple (AirPlay). Dla uzyskania najlepszych rezultatów dostępna jest obsługa Wi-Fi. Pozwala to na dostęp do biblioteki muzycznej za pośrednictwem sieci bezprzewodowej w domu.

Charakter brzmienia wzmacniacza to osobny temat, który jest bardzo ważny. Obejmuje on barwę, naturalność i rytmiczność, dynamikę oraz budowę przestrzeni dźwiękowej. Dla uszu jednego słuchacza dobry bas może okazać się niewystarczający. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem wzmacniacza poznać jego możliwości brzmieniowe.

Previous Czy warto wydać pieniądze na filtr do wody?
Next World of Warcraft - Poradnik do Battle for Azeroth Mount

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc

Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług

Wiadomości 0 Comments

Rośnie znaczenie pozytywnych informacji finansowych o Polakach

Większość przedsiębiorstw finansowych równolegle z danymi o zadłużeniu firm lub osób sprawdza m.in. w biurach informacji gospodarczej informacje pozytywne o swoich klientach. Dla dostawców usług i produktów liczą się bowiem dane kompleksowe, przejrzyste, wiarygodne, udostępnione

Wiadomości 0 Comments

Kredyty gotówkowe tanie jak nigdy

Niskie stopy procentowe automatycznie obniżają ratę kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, głównie hipotecznych. Kredyty konsumpcyjne zaciągane na kilka lat z reguły maja jednak stałą stopę oprocentowania. Dla obecnie branych pożyczek jest ona

Wiadomości 1Comments

Czy przedsiębiorca zawsze musi płacić VAT?

Zgodnie z przepisami wdrożonymi w 1993 roku funkcjonuje podatek od towarów i usług. Teoretycznie wszystkie działalności gospodarcze związane ze sprzedażą lub wypełnianiem powierzonych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT

Wiadomości 0 Comments

Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego

W 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadać tylko dwóch pracujących. Zabezpieczyć emerytury po 2020 roku miał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Choć wpływy do Funduszu są wyższe niż wydatki, to środki

Finanse 0 Comments

Banki inwestują w zaawansowaną analitykę danych

Dzięki zaawansowanej analityce dużych zbiorów danych (big data) banki lepiej poznają zachowania swoich klientów i dostosowują swoją ofertę do ich indywidualnych potrzeb. Pozwalają także bardziej precyzyjnie określić zdolność kredytową klienta. Analityka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź