Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?

Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?

Wzmacniacz audio jest istotnym elementem każdego systemu stereo. Napędza on głośniki w celu uzyskania najlepszej jakości dźwięku. Jakość dźwięku systemu audio zależy od wzmacniacza i głośników.

Wzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia dźwięk i przekazuje go do głośników. Jego podstawowym parametrem jest moc, jaką jest w stanie dostarczyć do głośników. Powinna być ona zbalansowana z potrzebami głośników. Nie powinna przekraczać maksymalnej mocy głośników. Często jest ona niższa. Dla kolumn półkowych jest to zazwyczaj 15 W, a dla podłogowych 50 W. Wszystko zależy od głośnika i wielkości pomieszczenia. Głośniki o wyższej skuteczności będą dobrze współpracowały ze słabszymi wzmacniaczami (np. lampowymi).

Sprawdź także: Cechy dobrego amplitunera

Wzmacniacz zintegrowany – lampowy czy tranzystorowy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej kategorii są wzmacniacze zintegrowane, zwane też integrami. Łączą one w jednej obudowie stopień sterujący i wzmacniacz. Wzmacniacz mocy. Na rynku istnieją dwa rodzaje wzmacniaczy zintegrowanych: oparte na tranzystorach lub oparte na lampach.

Ze względu na swoją uniwersalność, wzmacniacze tranzystorowe są najbardziej popularną konstrukcją. Mogą one napędzać głośniki o większych wymaganiach, szczególnie duże, niskoczęstotliwościowe.

Urządzenia lampowe – charakteryzują się niższym poziomem mocy niż wzmacniacze półprzewodnikowe. Konstrukcje te najlepiej stosować z głośnikami o wysokiej skuteczności. Dostępne są również wzmacniacze lampowe o większej mocy, co ułatwia dobór głośników. Te przypadki mogą być kosztowne. Należy również pamiętać, że lampy w końcu się zużywają i trzeba je wymieniać. Pomimo tych niedogodności wiele osób nadal uwielbia lampowy dźwięk tych wzmacniaczy.

Współpraca z gramofonami, słuchawkami i innymi urządzeniami audio

Ważne jest, aby przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Zwiększa to funkcjonalność urządzenia i pozwala mu współpracować z szeroką gamą sprzętu audio. Warto zastanowić się, czy wzmacniacz o lepszej specyfikacji nie będzie bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb. Nawet jeśli teraz nie korzystasz ze wszystkich funkcji, to w przyszłości mogą okazać się bardzo pomocne. Warto zwrócić uwagę na te funkcje:

Konwerter cyfrowo-analogowy (DAC) – pozwala na pracę ze źródłami cyfrowymi, które dostarczają sygnały audio w postaci analogowej. Moduł ten pozwala na przekształcenie przenośnego odtwarzacza lub komputera w funkcjonalne źródło dźwięku Hi-Fi.

Niezbędny dla miłośników analogowego brzmienia, przedwzmacniacz gramofonowy. Moduł ten pozwala na podłączenie gramofonu do wzmacniacza. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy zainstalowany wzmacniacz gramofonowy będzie współpracował z posiadaną wkładką gramofonową. Przedwzmacniacze zazwyczaj współpracują z wkładkami MM. Zaawansowane konstrukcje mogą współpracować zarówno z wkładkami MM jak i MC.

Wzmacniacz słuchawkowy – Układ ten pozwala na podłączenie słuchawek do wzmacniacza. Eliminuje to konieczność zakupu zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na systemie audio przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej funkcjonalności.

Złącza wejściowe decydują o tym, ile i jakiego typu urządzenia możemy podłączyć do naszego wzmacniacza zintegrowanego. Jeszcze kilka lat temu normą były złącza XLR. Cyfrowe audio rozwija się bardzo szybko i “integratorzy” zaczęli stosować coraz bardziej wyrafinowane wejścia cyfrowe, takie jak optyczne i koaksjalne. Umożliwiają one przesyłanie do wzmacniacza sygnału audio z telewizora, odtwarzacza Bluray/DVD czy konsoli do gier. Port Ethernet to kolejna warta uwagi funkcja, która pozwala na podłączenie wzmacniacza do sieci domowej w celu odtwarzania muzyki.

Łączność bezprzewodowa – Istnieje wiele urządzeń, które obsługują najbardziej popularne technologie, takie jak Bluetooth, AirPlay i Wi-Fi. Wi-Fi, AirPlay, Bluetooth lub wszystkie trzy. Bluetooth i AirPlay umożliwiają strumieniowe przesyłanie dźwięku do wzmacniacza za pośrednictwem smartfona, tabletu lub innych urządzeń Bluetooth lub Apple (AirPlay). Dla uzyskania najlepszych rezultatów dostępna jest obsługa Wi-Fi. Pozwala to na dostęp do biblioteki muzycznej za pośrednictwem sieci bezprzewodowej w domu.

Charakter brzmienia wzmacniacza to osobny temat, który jest bardzo ważny. Obejmuje on barwę, naturalność i rytmiczność, dynamikę oraz budowę przestrzeni dźwiękowej. Dla uszu jednego słuchacza dobry bas może okazać się niewystarczający. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem wzmacniacza poznać jego możliwości brzmieniowe.

Previous Czy warto wydać pieniądze na filtr do wody?
Next World of Warcraft - Poradnik do Battle for Azeroth Mount

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zmiany regulaminu usługi świadczonej drogą elektroniczną

Przedsiębiorca świadczący usługi drogą elektroniczną, który na mocy art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną zobowiązany jest do ustalenia

Wiadomości 0 Comments

W ubiegłym roku pacjenci 75+ kupili leki na receptę o wartości 4 mld zł

Trwają prace nad ustawą o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75 roku życia. To duża ulga dla seniorów. W samym tylko 2015 r. wydali oni na sprzedawane na receptę farmaceutyki 4,3 mld zł –

Wiadomości 0 Comments

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Wiadomości 1Comments

Jak powinno wyglądać sprawozdanie z działalności spółki?

Przepis o rachunkowości mówi o zobligowaniu spółek kapitałowych do dostarczenia rocznego sprawozdania finansowego za ubiegły rok podatkowy. W sytuacji posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebne jest załączenie sprawozdania z aktywności

Fiskus chce skuteczniej ścigać oszustwa karuzelowe w VAT

Trwają prace nad znowelizowaniem Ordynacji podatkowej w zakresie poszerzenia uprawnień organów podatkowych do przeprowadzania kontroli lub postępowania podatkowego. Zmiany mają polegać na wyznaczaniu jednego organu właściwego do przeprowadzania kontroli w

Wiadomości 0 Comments

Jak inwestować na rynku pieniężnym?

Istnieje wiele sposobów na pomnażanie posiadanego kapitału. Jednym z nich jest jego zainwestowanie na rynku pieniężnym. Czym on jest i w jaki sposób można na nim funkcjonować jako inwestor? Rynek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź