Jakie dokumenty poświadczą dochody spółki?

Jakie dokumenty poświadczą dochody spółki?

Spółki kapitałowe (w tym spółka z ograniczona odpowiedzialnością) są obciążone opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty muszą być odpowiednio księgowane, a koszty uzyskania przychodu poprawnie dokumentowane. Jak prawidłowo kompletować dokumentację, żeby nie obawiać się ewentualnej kontroli? O czym pamiętać?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi odrębną działalność gospodarczą powinien znać przepisy o rachunkowości i zbierać wszystkie najważniejsze dokumenty. Chodzi przede wszystkim o faktury VAT, noty, umowy, wyciągi bankowe, rachunki, weksle, przelewy, czeki, protokoły, rozliczenia czy delegacje.

Poza tym należy wspomnieć, że każdy z wymienionych wyżej dokumentów musi zawierać niezbędne informacje (np. cel oraz strony transakcji, numer faktury, termin dokonania zakupu/sprzedaży, wartość brutto i netto, podpisy oraz omówienie zdarzenia gospodarczego) i dane firmowe.

Reasumując, można powiedzieć, że dopełnienie kwestii formalnych jest prawnym zadaniem każdego podatnika. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie są uważane za wykroczenie, a w działaniach na szerszą skalę jako przestępstwo. Zatem zastosowano odpowiednie do popełnionego czynu sankcje karne (finansowe lub pozbawienia wolności).

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

ABC kosztów 1Comments

Prawo jazdy a koszty uzyskania przychodów

Wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie życia bez prawa jazdy. Poruszanie się samochodem to dzisiaj przymus większości przedstawicieli handlowych. Jednak nie zawsze młody i zdolny człowiek, który dopiero otwiera swoją działalność

Wiadomości 1Comments

Jakie wydatki zaliczane są do kosztów przychodów działalności?

Od jakiegoś czasu można spotkać się z sytuacją, kiedy podatnik chce zaliczyć wydane pieniądze do kosztów przychodu, jednak nie ma stosownych dokumentów. Przykładem może być wynajem pomieszczenia i opłacanie wszelkich

ABC kosztów 1Comments

Jak dzielimy koszty uzyskaniu przychodu?

Poprawne obliczenie kosztów uzyskania przychodu ma duże znaczenie dla złożenia deklaracji podatkowej PIT indywidualnych podmiotów i CIT dla biznesmenów. Te wydatki determinują wartość dochodu w danym okresie podatkowym i podają

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:24 Reply
    Wszystko jest bardzo skomplikowane, jest to bardzo duży ogrom informacji. Gdyby mi przyszło zakładać spółkę to z pewnością bym się we wszystkim pogubił.

Zostaw odpowiedź