Charakterystyka kosztów uzyskania przychodu

Charakterystyka kosztów uzyskania przychodu

W zgodzie z funkcjonującym prawem każdy przedsiębiorca musi zapisywać i pilnować kosztów uzyskania przychodu. Jest to ustawowa czynność każdego właściciela firmy i powinna być przestrzegana. Trzeba jednak najpierw określić: czym w ogóle jest koszt uzyskania przychodu? Jak go rozliczać?

Wedle przepisów za koszty uzyskania przychodu uważa się wydatki przekazane na cele firmowe, które wiążą się z osiąganiem zysków. Dodatkowo jest elementem podatku dochodowego, który opłacać muszą firmy oraz osoby prywatne.

Trudno wskazać listę wydatków, która określi koszty uzyskania przychodu. Jednak istnieje ogólna charakterystyka, dzięki której przedsiębiorca może kategoryzować poniesione wydatki. Głównie chodzi o powód wydania pieniędzy. Przeważnie suma być przekazana na rozwój lub udoskonalenie firmy, a tym samym generowanie przychodów.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie koszty poniesione w ramach prowadzenia działalności mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu. W dużej mierze dlatego, że zwykle nie istnieje związek między wydatkiem na wybrany cel a przychodem.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

ABC kosztów 1Comments

Jak opisać koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny stosować się do zasad odliczania podatku dochodowego od pozyskanych przychodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, muszą mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

ABC kosztów 0 Comments

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty (nakłady) poniesione na osiągnięcie konkretnej korzyści. Innymi słowy nakłady włożone w osiągniecie wyznaczonego celu. Podatek od zysku przedsiębiorstwa nazywany jest podatkiem dochodowym.

ABC kosztów 1Comments

Adaptacja budynku gospodarczego a koszty uzyskania przychodów

Do ewidencji środków trwałych nie są wliczone wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym budynek będzie dostosowany do prowadzonej działalności. Proceder ten należy zakwalifikować jako ulepszenie i wliczyć do

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:19 Reply
    Lista wydatków, które określają koszty uzyskania przychodu jest bardzo, bardzo dużo. Zapisywanie tego warto jednak zlecić księgowej, bo samemu można się w tym wszystkim pogubić.

Zostaw odpowiedź