Jak obniżyć koszt delegacji służbowej

Jak obniżyć koszt delegacji służbowej

W wielu branżach służbowe wyjazdy i delegacje to istotne obciążenie dla budżetu firmy. Oczywiście część kosztów, związanych z wyjazdem pracownika, można wpisać jako koszty uzyskania przychodu, jednak nie zawsze jest to możliwe, jak choćby w przypadku niektórych wydatków w restauracji.

Kwalifikacja kosztów wyjazdu zależy nie tylko od odpowiedniego opisu faktury. Czasem pracownicy zamiast zorganizowanego przez firmę wyjazdu oczekują na zaliczkę, aby na podstawie faktur z hotelu czy restauracji rozliczyć się po powrocie z pracodawcą. Taki pomysł warto rozważyć, jednocześnie informując pracownika, że koszt jego noclegu czy wyżywienia nie może przekroczyć określonej stawki.

Dla wielu firm sposobem na obniżenie kosztów służbowych wyjazdów jest możliwość rezerwowania noclegów poprzez specjalne serwisy, jak np. HRS. Chodzi nie tylko o dodatkowe zniżki, na które mogą liczyć firmy rezerwując nocleg dla pracowników, równie ważna staje się możliwość rezygnacji z rezerwacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów, czasem także w ostatniej chwili. Plany podróży służbowych mogą się zmieniać, a wielu firm nie stać na to, aby dodatkowo płacić za niewykorzystaną rezerwację. W zależności od hotelu za rezygnację w dniu przyjazdu można zapłacić od 30% do nawet pełnej odpłatności za rezerwację, są to więc duże koszty.

W firmach, w których pracownicy korzystają z samochodów służbowych w przypadku podróży po Polsce nie opłaca się inwestować w bilety kolejowe czy lotnicze, chyba, że pracownik jest kluczowy z punktu widzenia firmy i jego dwudniowa nieobecność jest niewskazana. Jednak zmiana przepisów w zakresie wykorzystania samochodów służbowych pozwala na połączenie wyjazdu służbowego z wyjazdem prywatnym przy pozostawieniu możliwości odpisania całości kosztów za paliwo.

Ważnym elementem budżetu podróży służbowej jest również wyżywienie. Warto uczulić pracowników na fakt, że alkohol, także ten oferowany w ramach kolacji służbowej kluczowym klientom, nie da się wpisać w koszty działalności firmy. Wiele restauracji w takim przypadku rozdziela usługę na dwa odrębne rachunki – rachunek za alkohol oraz rachunek za usługę restauracyjną, która najczęściej jest opisywana jako usługa cateringowa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Może to Ci się spodoba

Czy wydatki na biuro są dużym kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalność gospodarczą zwykle mają poważne problemy z uzbieraniem wystarczającego kapitału początkowego na pokrycie najważniejszych opłat oraz zakup sprzętu. Istnieją jednak ciekawe rozwiązania, które pozwolą obniżyć

ABC kosztów 1Comments

Jakie wydatki zaliczane są do kosztów przychodów działalności?

Od jakiegoś czasu można spotkać się z sytuacją, kiedy podatnik chce zaliczyć wydane pieniądze do kosztów przychodu, jednak nie ma stosownych dokumentów. Przykładem może być wynajem pomieszczenia i opłacanie wszelkich

ABC kosztów 1Comments

Jak opisać koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny stosować się do zasad odliczania podatku dochodowego od pozyskanych przychodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, muszą mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

5 komentarzy

 1. ja
  07 sierpnia, 16:52 Reply
  W wielu branżach służbowe wyjazdy i delegacje to istotne obciążenie dla budżetu firmy. Rozwiązanie? Zlikwidować takie wyjazdy do minimum.
 2. pysik
  10 sierpnia, 13:57 Reply
  Dla wielu firm sposobem na obniżenie kosztów służbowych wyjazdów jest możliwość rezerwowania noclegów poprzez specjalne serwisy, to duża oszczędność.
 3. aniolek
  14 listopada, 13:46 Reply
  Prosto jest powiedzieć, żeby zlikwidować delegację, ale w niektórych branżach i przypadkach nie jest to możliwe...
 4. regl
  17 grudnia, 20:34 Reply
  Najprościej rzecz ujmując warto w ogóle zlikwidować delegację, gdyż są to nie potrzebne dla firmy koszty.
 5. agon
  20 grudnia, 12:06 Reply
  Teraz i tak coraz mniej pracodawców wysyła swoich pracowników w delegacje, chyba ze względu na cięcie kosztów.

Zostaw odpowiedź